Reklama

W Dobieszczyźnie powstaje dom dla matek i ojców w trudnej sytuacji życiowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Dobieszczyźnie powstaje dom dla matek i ojców w trudnej sytuacji życiowej

Reklama

Domy Samotnej Matki to miejsca, w których rodzice wychowujący dzieci w pojedynkę oraz kobiety, które są w ciąży i w trudnej sytuacji życiowej, mogą znaleźć schronienie i "stanąć na nogi". Wbrew nazwie ośrodki oferują wsparcie także samotnym ojcom z małoletnimi dziećmi oraz innym opiekunom.

Pomoc w Domu Samotnej Matki co najmniej przez rok

Zakres działania placówek zakłada oprócz pomocy materialnej, także wsparcie psychologiczne i prawne. Jest ono kierowanie również do tych kobiet, które planują oddanie nowo narodzonego dziecka do adopcji, poprzez opiekę przed i tuż po porodzie. Skierowanie do placówki wydaje starosta.

Rodzic, który stara się o przyjęcie, powinien zgłosić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Jeżeli jednak sytuacja jest bardzo poważna i na przykład zagrożone jest życie i zdrowie rodzica lub jej dziecka, wówczas przyjęcie następuje w trybie natychmiastowym, bez skierowania.

Maksymalnie rodzic może przebywać w DSM-ie przez rok. W szczególnych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

Najpierw Dom Dziecka, teraz Dom Samotnej Matki

Taki Dom Samotnej Matki powstaje w powiecie jarocińskim. Zdecydowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Za decyzją poszły także pieniądze. Dofinansowanie wyniosło prawie 1 mln zł.

Placówka tworzona jest w Dobieszczyźnie w gminie Żerków, w budynku, gdzie do niedawna był dom dziecka prowadzony przez siostry salezjanki. Po rezygnacji z tej działalności obiekt został przejęty przez Caritas. I to właśnie ta organizacja wyszła z inicjatywą umiejscowienia tam Domu Samotnej Matki.

- Połowa tego budynku jest zajęta przez Środowiskowy Dom Samopomocy, a w drugiej części będzie się znajdować Dom Samotnej Matki - wyjaśniał kilka miesięcy temu Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu, który zajmuje się sprawami z zakresu pomocy społecznej.

Trwają prace adaptacyjne w pomieszczeniach Domu Samotnej Matki

Do placówki będą trafiały osoby potrzebujące pomocy z całego województwa wielkopolskiego.

Powstanie domu jest w fazie przygotowań. Trwają prace adaptacyjne. Wykonuje je Przedsiębiorstwo Budowlane Ryszarda Nawrota z Żerkowa. Postęp robów sprawdzała w ostatnim czasie miedzy innymi wicestarosta Katarzyna Szymkowiak.

O postępie robót poinformowała w mediach społecznościowych starosta Lidia Czechak.

„Pamiętacie jeszcze jak wyglądały te pomieszczenia kilka miesięcy temu ? Od tego czasu wiele się zmieniło, praca wre! Początki były trudne ale już dzisiaj wiemy, że będzie tam pięknie i bezpiecznie dla rodziców z dziećmi. W nowym roku pierwszy nabór. Dobrze, że takie domy powstają.”

Starostwo w najbliższym czasie ogłosi konkurs i wybierze organizację, której powierzy poprowadzenie ośrodka przez najbliższe 5 lat - na tyle bowiem została podpisana umowa z wojewodą na finansowanie DSM-u. Ostateczna data rozpoczęcia działalności to pierwszy kwartał 2022 roku.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy