W Dobieszczyźnie powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Radni podjęli w tej sprawie decyzję.
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, to placówki, które przygotowują do samodzielnego życia w społeczeństwie osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz chorych psychicznie. Przede wszystkim są to domy dziennego lub całodobowego pobytu, w których osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek.
Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie w Dobieszczyźnie w budynku po byłym domu dziecka prowadzonym przez siostry selezjanki. Obecnie należy on do diecezji kaliskiej. W gminie Żerków podobna placówka była prowadzona w Raszewach. Z czasem została przekształcona w Dom Pomocy Społecznej. Osoby niepełnosprawne intelektualnie lub z chorobami psychicznymi musiały być więc dowożone do ŚDS w Czerminie.
Żerkowski urząd pozyskał z Wojewódzkiego Urzędu Wielkopolskiego dotację na Środowiskowy Dom Samopomocy w Dobieszczyźnie w wysokości 595 tys. zł.- Pieniądze, które otrzymaliśmy zostaną, przeznaczone na przystosowanie budynku do potrzeb podopiecznych, którzy będą tam przebywać. W grudniu zostaną nam przekazane środki na funkcjonowanie placówki - tłumaczył burmistrz.
Na piątkowej sesji żerkowscy radni uchwałę w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Dobieszczyźnie. Placówka będzie placówką dziennego pobytu dla 30 osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnikami zajęć będą mogli być przede wszystkim mieszkańcy gminy Żerków.
W przetargu ogłoszonym niedawno przez burmistrza Michała Surmę wyłoniono wykonawcę niezbędnych prac remontowych. Została nim firma Romana Andrzejczaka z Chrzana. W budynku przede wszystkim zamontowana zostanie platforma dla osób niepełnosprawnych, która umożliwi im dotarcie na wszystkie kondygnacje. Koniec prac modernizacyjnych przewidziano w połowie listopada.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.