Przeważnie moje publikacje dotyczą problematyki związanej z polityką, gospodarką i relacjami Australii z innymi państwami. Tematyka ta przewija się z uwagi na mój pobyt w latach 90. XX wieku w Sydney. Dzięki obecności w Australii mogłem poznać lepiej sposób zachowania i postrzegania przez Australijczyków świata i odnoszenia się do innych kultur i społeczności. Australia jest bardzo tolerancyjna wobec innych mniejszości etnicznych, z pewnością bierze się to stąd, że jest to kraj zbudowany w oparciu o wielonarodową imigrację, czemu Antypody zawdzięczają swój rozwój ekonomiczny.
Jakie są najważniejsze różnice kulturowe między naszymi państwami?
Główną różnicą jaką zaobserwowałem między społeczeństwem polskim a Australijczykami jest ich duża otwartość na inność, tolerancja na różnorodność religijną i kulturową. Te różnice były widoczne zwłaszcza w latach 90. XX wieku, kiedy to Polska stopniowo otwierała swoje granice. W Australii do dziś przeważnie wszyscy wobec siebie są życzliwi i pomocni oraz bezpośredni. Rozwój technologiczny w latach 90. XX wieku również przewyższał i wyprzedzał wówczas Polskę.
Niedawno ukazała się pana kolejna książka, tym razem poświęcona rządom premiera Gougha Whitlama. Która to pana publikacja naukowa?
Napisałem 5 samodzielnych książek, 3 są pod moją redakcją naukową oraz jednej jestem współautorem. Prace nad ostatnią monografią pt: "Reformy gospodarcze i polityczne w Australii za rządów Gougha Whitlama w latach 1972-1975" trwały najdłużej, bo blisko 5 lat. Pozbieranie koniecznych i wszechstronnych materiałów do tej książki łączyło się z podróżami do Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec i Korei Południowej. To w tamtejszych bibliotekach, archiwach i instytucjach statystycznych można odszukać i pozyskać wiarygodne materiały i dane do opracowania takiej książki. Oprócz pracy naukowej zajęcia dydaktyczne ze studentami są bardzo absorbujące. Praca naukowa zaś polega na uczestnictwie w konferencjach i publikowaniu artykułów naukowych. Do tej pory prawie blisko 100 moich artykułów ukazało się w zbiorczych opracowaniach pokonferencyjnych. W ramach wyjazdów naukowych byłem z prelekcjami i wykładem na uniwersytetach w Rosji - dwukrotnie (w Ekaterinburgu i Bagowieszczańsku - jeszcze przed konfliktem zbrojnym) oraz w Chinach - w Heihe i Pekinie.
Co uważa pan za swój największy sukces?
Za największy sukces zawodowy uważam uzyskane stopnie naukowe, w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza doktora nauk humanistycznych w zakresie historii oraz uzyskanie stopnia doktora habilitowanego z nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ostatni stopień uzyskany w 2013 r. otworzył mi otrzymanie stanowiska profesora w Poznaniu, na naszym flagowym uniwersytecie. Pełną satysfakcję, oprócz moich publikacji, czerpię z pracy dydaktycznej, oprócz wykładów bardzo lubię prowadzić seminaria magisterskie, które doprowadzają studentów do ukoronowania ich pracy podczas studiów. Jestem promotorem ponad 100 magistrów i blisko 200 licencjatów.
Jakie ma pan plany na przyszłość?
Najbliższe moje plany zawodowe to dokończenie w tym roku i wydanie pracy naukowej poświęconej relacjom politycznym Stanów Zjednoczonych z Australią za ostatnich czterech prezydentów USA: Busha, Obamy, Trumpa i Bidena w latach 2001-2024. Niespodzianką w przyszłości ma być opublikowanie przekrojowej historii Australii, która byłaby pracą dostępną do przeczytania dla szerszego grona polskich odbiorców, ponieważ dotychczasowe moje prace monograficzne są trudne czasem do przeczytania w całości dla przeciętnego czytelnika. Do napisania tego dzieła mam już zgromadzone materiały.
Dla wielu osób ich praca jest jednocześnie ich pasją. Czy tak jest w pana przypadku? Czy ma pan też inne zainteresowania?
Moja praca zawodowa jest zdecydowanie moją pasją potrafię wiele godzin spędzić pracując przy moim biurku, a moim hobby są moje psy i opieka nad nimi. A są to leonbergery. Oprócz tego interesuję się dobrym filmem fabularnym, jak i dokumentalnym oraz motoryzacją, a szczególnie szybkimi, sportowymi samochodami. Z pewnością wyjazdy zagraniczne należą również do moich zainteresowań.
*****
Książkę "Reformy gospodarcze i polityczne w Australii za czasów premiera Gougha Whitlama w latach 1972-1975" autorstwa Mieczysława Sprengla można nabyć w księgarniach internetowych m.in. w PWN. Publikacja dostępna jest również w formie e-booka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.