Zorganizowany 11 kwietnia 2024 roku na Wydziale Fizyki UAM wykład prowadził dr Mateusz Gierszewski z Zakładu Elektroniki Kwantowej. Ku zaskoczeniu, zajęciom nie towarzyszyła skomplikowana aparatura, lecz… sok z czerwonej kapusty i czarna herbata, które, w połączeniu z innymi substancjami, dawały niezwykłe barwne efekty. Audytorium również aktywnie włączyło się do zajęć, wyposażeni bowiem w świetlne pałeczki słuchacze dali fantastyczny pokaz chemicznego światła.
Kolorowy Uniwersytet UAM to inicjatywa popularyzująca naukę wśród uczniów II-V klas szkół podstawowych. Działa od 2010 roku, starając się z każdą edycją nieustannie rozwijać. W tym roku akademickim 2023/2024 odbywa się 13. edycja tego przedsięwzięcia. Projekt ten jest bardzo popularny w Wielkopolsce, a jego funkcjonowanie weszło na stałe zarówno do organizacji każdego, kolejnego roku akademickiego w Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak również roku szkolnego w placówkach oświatowych w regionie.
Na zakończenie kwietniowego wykładu bardzo młodzi słuchacze otrzymali wypełnione helem balony, które były nie tylko sympatycznym upominkiem od Wydziału Fizyki UAM, ale i nawiązaniem do obchodzonego tego dnia w 68 krajach, na czterech kontynentach Międzynarodowego Dnia Uniwersytetów Dziecięcych. Stąd też obecność podczas wykładu ekipy filmowej, przygotowującej relację dla European Children’s Universities na Uniwersytecie w Wiedniu.
Materiały te będą dokumentacją, na podstawie której od 11 kwietnia 2025 r. do kalendarza Komisji Europejskiej wejdzie również on jako oficjalne święto, w czym swój udział mają także studenci z Żerkowa.
- Tegoroczna jest wyjątkowa, ponieważ jako projekt rozpoczęliśmy współpracę międzynarodową z Europejskim Stowarzyszeniem Uniwersytetów Dziecięcych, które wystąpiło do Komisji Europejskiej z inicjatywą o powołanie Międzynarodowego Dnia Uniwersytetów Dziecięcych. Możemy dzisiaj pierwszy raz globalnie wręcz celebrować to święto, bo dzisiaj, czyli 11 kwietnia jest debiut. Chodzi o zglobalizowanie działańba rzecz tego, żeby podkreślić, jak ważną rolę tego typu inicjatywy pełnią w ośrodkach akademickich, nie tylko w zasadzie w Europie, ale też na całym świecie. Za pośrednictwem naszych naukowców przede wszystkim rozbudzamy te pasje w dzieciakach i dzięki temu może też kierunkujemy określone zainteresowania z różnych dziedzin nauki - stwierdziła na filmie dr Renata Popiołek z sekcji promocji w Centrum Marketingu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rozwijanie zainteresowań wśród dzieci wspiera Urząd Miasta i Gminy w Żerkowie, który finansuje przejazd na zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”. Żerkowska podstawówka bierze udział w tym projekcie już od wielu lat. W 2018 roku pierwszym młodym wykładowcą ósmej edycji był Oskar Kuźmik. Poza dyplomem i nagrodami rzeczowymi, otrzymał również miano eksperta w zakresie czarnych dziur w kosmosie.
Z takiej możliwości rozwijania zainteresowań korzystali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mieszkowie czy Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.