Rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa długo pozostawiała tegorocznych maturzystów w niepewności czy egzaminy rozpoczną się w zapowiadanym terminie.
Dopiero niedawno minister edukacji Przemysław Czarnek zadeklarował:
- Nie ma najmniejszych powodów, żeby przesuwać matury.
Ponad 600 absolwentów szkół średnich rozpoczyna egzaminy dojrzałości. Próba była w lutym i marcu
Zdaniem Przemysława Czarnka „są warunki do tego, żeby maturę i egzamin ósmoklasistów przeprowadzić w terminie, zgodnie z tym, co jest zaplanowane”.Sprawdzianem, jak to może wyglądać, były matury próbne, które zostały przeprowadzone w pełnym reżimie sanitarnym dwukrotnie - w lutym i na początku marca.
Ponad 600 absolwentów szkół średnich rozpoczyna egzaminy dojrzałości. Mają być łatwiejsze
Jakie wymagania obowiązują maturzystów, którzy od roku - z krótkimi przerwami - uczyli się zdalnie? Już wiadomo, że będą one obniżone.Nie będzie między innymi egzaminów ustnych oraz z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Wyjątkiem będą osoby, dla których wyniki z tych egzaminów są niezbędne przy rekrutacji na niektóre uczelnie i kierunki studiów.
Każdy maturzysta będzie musiał zatem obowiązkowo przystąpić tylko do trzech podstawowych egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Wyniki będą znane 5 lipca.
Ponad 600 absolwentów szkół średnich rozpoczyna egzaminy dojrzałości w reżimie sanitarnym
Tegoroczni maturzyści będą zdawali egzaminy w reżimie sanitarnym. Co to znaczy? Zarówno egzaminowani, jak i osoby przeprowadzające sprawdziany będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa w trakcie wchodzenia do szkoły i na salę egzaminacyjną - maseczkę mogą zdjąć, siadając przy stoliku egzaminacyjnym.Wymagane będzie także zachowanie co najmniej 1,5 m odległości między osobami. Poza tym pomieszczenia powinny być wietrzone, a ławki i stoliki dezynfekowane.
Ponad 600 absolwentów szkół średnich rozpoczyna egzaminy dojrzałości. Harmonogram matur:
4 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym,5 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym,
6 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka angielskiego na poziomie podstawowym,
od 7 do 21 maja - nieobowiązkowe egzaminy z przedmiotów dodatkowych.
Egzamin maturalny w terminie poprawkowym zostanie przeprowadzony 24 sierpnia. Będą mogły do niego przystąpić osoby, które nie zdały tylko jednego przedmiotu obowiązkowego, pod warunkiem, że przystąpiły do wszystkich egzaminów obowiązkowych i żaden z tych egzaminów nie został im unieważniony.
Liczba tegorocznych maturzystów w szkołach powiatu jarocińskiego:
LO - 188
ZSP nr 1 - 208
ZSP nr 2 - 155
ZSP-B Tarce - 63
[AKTUALIZACJA 9.10]
Młodzież rozpoczęła maturę 2021 od pisemnego egzaminu z jezyka polskiego. Będzie on trwał 170 minut. We wszystkich szkołach powiatu jarocińskiego matura rozpoczęła się punktualnie i zgodnie z planem. Egzaminy przbiegają w reżimie sanitarnym a maturzyści zpostali podzieleni na grupy i rozmieszczeni w klasach, tak aby zachować wymagane odstępy.
[AKTUALIZACJA 11.50]
Maturzyści skończyli egzamin z języka polskiego. Jeden z tematów rozprawki odnosił się do „Lalki” Bolesława Prusa. Młodzież jednogłośnie przyznaje, że egzamin był łatwiejszy niż się spodziewali.
- Jak na ten trudny czas poandemii, tematy były zaskkująco łatwe, zdecydowanie łatwiejsze od tych na maturzy próbnej - przyznaje absolwent Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie.
[opinie maturzystów w materiale WIDEO PONIŻEJ]
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.