Reklama

Matura 2021. Jak będą wyglądały egzaminy i kiedy się odbędą? [SONDA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Matura 2021. Jak będą wyglądały egzaminy i kiedy się odbędą? [SONDA] - Zdjęcie główne

Matura 2021. Jak będą wyglądały egzaminy i kiedy się odbędą? | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Matura 2021. Jak będą wyglądały egzaminy i kiedy się odbędą? W związku ze stanem pandemii i przejściem uczniów na zdalne nauczanie, Ministerstwo Edukacji i Narodowej zdecydowało, że tegoroczny egzaminy maturalne będą wyglądały inaczej.

Reklama

Matura 2021. Jak będą wyglądały egzaminy i kiedy się odbędą? W związku ze stanem pandemii i przejściem uczniów na zdalne nauczanie, Ministerstwo Edukacji i Narodowej zdecydowało, że tegoroczny egzaminy maturalne będą wyglądały inaczej.

 

Egzaminy maturalne w tym roku rozpoczną się we wtorek - 4 maja, a zakończą w czwartek - 20 maja.

 

Ze względu na wyjątkowe warunki, w których przyjdzie tegorocznym maturzystom zdawać egzaminy Ministerstwo Edukacji i Narodowej zdecydowało o wprowadzeniu pewnych zmian, które mają na celu zmniejszenie wymagań przedmiotowych wobec maturzystów.

 

Będzie to między innymi likwidacja obowiązkowej matury ustnej, inna forma arkuszy maturalnych, mniej zadań z matematyki, możliwość zmiany deklarowanych przedmiotów maturalnych oraz możliwość zdawania matury tylko na poziomie podstawowym z polskiego, matematyki i języka obcego.

 

Jedna z ważniejszych zamian dotyczy pisemnej matury z matematyki na poziomie podstawowym. W tym roku będzie mniej zadań do wyliczenia, przede wszystkim w zakresie zadań otwartych, co ma przełożyć się do zmniejszenia maksymalnej punktacji o 5 pkt.

 

 

Matura 2021 - poziom rozszerzony

W 2021 roku zdanie matury na poziomie rozszerzonym jest nieobowiązkowe. Przystąpienie do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie będzie warunkiem zdania matury.

 

Ponadto absolwenci nie będą mieli obowiązku przystąpienia do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Będą za to mogli przystąpić do nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych.

 

Matura 2021 - egzaminy ustne

Matura ustna w 2021 roku będzie nieobowiązkowa. Będą do niej mogli przystąpić absolwenci, którzy starają się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną.

 

Pozostali maturzyści, którzy nie przystąpią do egzaminu ustnego na świadectwie maturalnym będą mieli adnotację: „W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano”.

 

 

Matura 2021 - na jakich warunkach można poprawić ubiegłoroczną maturę?

Absolwenci, którzy w poprzednich latach zdali egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości, bo nie zdali egzaminu ustnego, nie przystąpili do egzaminu z przedmiotu dodatkowego albo egzamin z tego przedmiotu został im unieważniony, w 2021 roku mogą złożyć wniosek o wydanie świadectwa dojrzałości.

 

Taki wniosek należy złożyć w terminie do 31 maja do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Można to zrobić pod warunkiem, że w tym roku szkolnym nie deklarują przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego lub przedmiotów dodatkowych albo do egzaminu ustnego.

 

 

Matura 2021 - do kiedy można złożyć deklaracje?

Nowe uregulkowania dotyczące matur dają uczniom i absolwentom możliwość wprowadzenia zmian w złożonej już deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Uczniowie i absolwenci, którzy składają deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego do dyrektora szkoły, do której uczęszczają lub którą ukończyli, mogą wprowadzić zmiany w deklaracji do niedzieli - 7 lutego.

 

W roku szkolnym 2020/2021 absolwenci zdadzą egzamin maturalny i uzyskają świadectwo dojrzałości, jeżeli otrzymają z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.

 

Matura 2021 - które egzaminy są obowiązkowe?

Każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Przedmiotami obowiązkowymi są język polski, matematyka i język obcy nowożytny (np. angielski, niemiecki, francuski). Czas trwania egzaminu z języka polskiego i matematyki to 170 minut a z języka obcego - 120 minut.

 

 

Dodatkowo absolwenci szkół i oddziałów, w których naucza się języków mniejszości narodowych, przystępują do egzaminu z języka danej mniejszości.

 

Matura 2021 - egzaminy w terminie poprawkowym

Egzaminy w terminie poprawkowym są dla zdających (absolwentów wszystkich typów szkół), którzy przystąpią do matury ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdadzą egzaminu tylko z jednego przedmiotu.

 

Ci absolwenci będą mogli przystąpić do poprawki w części pisemnej - 24 sierpnia, a w część ustnej (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) między 23 a 24 sierpnia.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy