Reklama

Latarnie uliczne w gminie Kotlin świecą krócej. Wójt: Trzeba oszczędzać

Opublikowano:
Autor:

Latarnie uliczne w gminie Kotlin świecą krócej. Wójt: Trzeba oszczędzać - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Kotlin szuka oszczędności, gdzie tylko się da. Samorząd skrócił czas oświetlania ulic i dróg.

Reklama

Tak trudnego roku dla finansów gminnych już dawno nie było. Rosną ceny gazu, energii elektrycznej, ale także różnego rodzaju usług. Wzrosły koszty ogrzewania szkół, przedszkoli, urzędów czy obiektów użyteczności publicznej.

Latarnie uliczne w gminie Kotlin świecą krócej

Władze gmin szukają oszczędności. Zastanawiają się: Gdzie ciąć? Z czego zrezygnować? W mediach pojawiają się informacje, że samorządy wprowadzają ograniczenia w oświetleniu ulicznym. Taką decyzję podjęto między innymi w Ostrowie Wielkopolskim. Mieszkańcy gminy Kotlin poinformowali nas, że w gminie o godzinie 23.00 gasną lampy uliczne. 

- Podejrzewam, że gmina je wyłączyła, ponieważ szuka oszczędności. Wszystko rozumiem, ale one dopiero się zapalają o godzinie 5.00. To jest trochę za późno, bo ja z domu wychodzę przed 5.00, aby na czas dojechać do pracy - ubolewa jedna z mieszkanek Kotlina.

Ludzie: Wzrośnie przestępczość  

Inna obawia się, że w związku z ograniczeniami w gminie wzrośnie przestępczość.  

 - Będzie więcej kradzieży i włamań. Mam nadzieję, że nie będzie dochodziło do napadów  - obawia się mieszkanka Kotlina.


Wójt Kotlina Mirosław Paterczyk wyjaśnił, że ograniczenia w oświetleniu są podyktowane względami oszczędnościowymi, a decyzję o wyłączeniu oświetlenia ulicznego skonsultował z radnymi. Włodarz gminy podaje, że samorząd miesięcznie za oświetlenie uliczne płaci już blisko 46 tysięcy złotych, dlatego też zdecydował się na wyłączenie oświetlenia w godzinach od 23.00 do 5.00.

Gmina Kotlin wymieni oświetlenie uliczne na energooszczędne   

- Zapewne coś uda się zaoszczędzić, ale i tak ta kwota zostanie skonsumowane przez rosnące ceny energii elektrycznej, gazu – mówi Mirosław Paterczyk, wójt Kotlina.

  - Zorganizowałem spotkanie z dyrektorami szkół, aby racjonalnie podeszli do gospodarowania środkami finansowymi. Prosiłem, aby oszczędzali gaz i energię elektryczną. Na zebraniach wiejskich informowałem również o wprowadzeniu ograniczeń w oświetleniu, które wynikają z oszczędności w związku z aktualną sytuacją gospodarczą w kraju - mówi Paterczyk.

Podkreśla, że przedstawiciele rządu apelują, aby samorządy szukały oszczędności. Wójt zapowiada, że samorząd w ciągu 2 lat postara się wymienić oświetlenie uliczne na energooszczędne.


- Szukamy jak najbardziej racjonalnego rozwiązania, aby przetrwać ten trudny czas - zaznacza wójt Kotlina.

Światła na ulicach i drogach w godzinach 23.00 -5.00 wygaszono do końca roku. Wójt nie zgadza się z zarzutem, że ograniczenia w oświetleniu ulicznym spowodują wzrost przestępczości.

 - Kradzieże były i nadal będą. W czasie modernizacji boiska w Magnuszewicach, plac budowy był oświetlony, a i tak wykonawcy splądrowano pojazdy i skradziono ponad 400 litrów paliwa - przekonuje Mirosław Paterczyk.

                          
W ubiegłym roku gmina Kotlin na oświetlenie uliczne i drogowe wydała 367.681,78 zł, a przez pierwsze 8 miesięcy tego roku 366.380,93 zł. Samorząd ma wprowadzonym ograniczeniu planuje zaoszczędzić 200 tys. zł. W ubiegłym roku gmina Kotlin na oświetlenie wydawała średnio miesięcznie -  30.640,15 zł, a w tym 45.797,62 zł.                              


ZOBACZ TAKZE: Jaraczewo przeciwko CPK [ZDJĘCIA, WIDEO]

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy