Reklama

Kapłan, który był burmistrzem. Dzisiaj 80. rocznica śmierci księdza Ignacego Niedźwiedzińskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwa Muzeum Regionalnego w Jarocinie

Kapłan, który był burmistrzem. Dzisiaj 80. rocznica śmierci księdza Ignacego Niedźwiedzińskiego - Zdjęcie główne

Ksiądz kanonik Ignacy Niedźwiedziński nie tylko pełnił funkcję burmistrza, ale wcześniej był kapelanem powstańców wielkopolskich | foto Archiwa Muzeum Regionalnego w Jarocinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ksiądz kanonik Ignacy Niedźwiedziński 110 lat temu objął parafię św. Marcina w Jarocinie (wówczas jedyną w mieście). Był duszpasterzem przez 25 lat. Zmarł 31 grudnia 1941 roku w obozie w Bojanowie. Dziś przypada więc 80. rocznica jego śmierci.

Reklama

Ksiądz Ignacy Niedźwiedziński uro­dził się 30 stycz­nia 1875 r. w Koź­mi­nie Wiel­ko­pol­skim. Po matu­rze w 1899 r. uzy­ska­nej w Gim­na­zjum w Kro­to­szy­nie wstą­pił do Semi­na­rium Duchow­nego w Pozna­niu. Świę­ce­nia kapłań­skie otrzy­mał w 1902 r.

Przez pierwsze kilkanaście lat swego kapłaństwa ks. I. Niedźwiedziński pełnił posługę przy parafiach w różnych miejscowościach archidiecezji poznańskiej: w Opatowie, Mikstacie i Przedborowie, Ostrowie Wielkopolskim oraz Biezdrowie. W 1908 r. otrzymał nominację na kapelana więziennego we Wronkach. Z dniem 1 kwietnia 1917 r. został ustanowiony proboszczem przy parafii pw. św. Marcina w Jarocinie. Był nim aż do aresztowania w 1941 roku. Wcześniej zaangażował się w akcję konspiracyjną, która przygotowywała udział Jarocina w zrywie niepodległościowym lat 1918-1919. Był wówczas kapelanem powstańców jarocińskich.Współpracował również z miejscową organizacją spiskową „Jedność”

W odrodzonej Polsce, na inauguracyjnym posiedzeniu Rady Miejskiej w Jarocinie w kwietniu 1919 r., wybrany został członkiem Magistratu. Ponownie dużym zaufaniem obdarzyli jarociniacy ks. Niedźwiedzińskiego w 1922 r., powierzając mu tymczasowo najwyższą władzę w mieście. Po niespodziewanej rezygnacji z funkcji burmistrza Jarocina Jana Figny, pełnił on w zastępstwie ten urząd w okresie od 1 do 30 sierpnia 1922 r.

4 grudnia 1927 r. obchodzono w mieście jubileusz 25-lecia kapłaństwa. W dowód uznania za pracę położoną dla dobra społeczeństwa jarocińskiego ks. Niedźwiedzińskiemu nadano tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Największym przedsięwzięciem, jakiego się podjął, była budowa w Jarocinie kościoła Chrystusa Króla. W latach 1923-1926 był prezesem Koła Śpiewaczego w Jarocinie. Jego działalność była bardzo szeroka. Kierował w mieście i powiecie pracami Towarzystwa Czytelni Ludowych. Był współinicjatorem powstania w Jarocinie Uniwersytetu Ludowego. 

W sierpniu 1941 r. ks. Niedźwiedzińskiego usunięto z probostwa. Został ostrzeżony o grożącym mu zatrzymaniu, ale zamiast uciekać wolał pozostać ze swoimi parafianami. Po aresztowaniu trafił do Fortu VII w Poznaniu, a stamtąd do Bojanowa w powiecie rawickim. Stan zdrowia kapłana mocno się pogorszył. Lekarz więzienny stwierdził u chorego tyfus brzuszny. Proboszcz zmarł w szpitalu więziennym 31 grudnia 1941 r. Został  pochowany w Bojanowie 5 stycznia 1942 r. Jego drugi pogrzeb, który nastąpił w Jarocinie w listopadzie 1945 roku, stał się wielkim wydarzeniem, w którym bardzo licznie uczestniczyli jarociniacy. Miasto udekorowano na tę okoliczność kirem oraz kościelnymi i narodowymi chorągwiami. Został pochowany na cmentarzu parafialnym, niedaleko od mauzoleum. Kilka lat temu został gruntownie odnowiony. Na płycie został również Wielkopolski Krzyż Powstańczy.

Osobie tego niezwykłego kapłana poświęcono cały 2012 rok. Obchody zainaugurowano już pod koniec grudnia 2011 roku. Wtedy bowiem przypadało kilka rocznic m.in.70. rocznica jego śmierci i 110 lat od święceń kapłańskich oraz 95 lat od objęcia duszpasterstwa w Jarocinie. . Z tej okazji na murze kościoła św. Marcina odsłonięto pamiątkową tablicę, a na grobie księdza Niedźwiedzińskiego umieszczono Krzyż Powstańczy. Dla młodzieży zorganizowano grę uliczną, w czasie której w zupełnie niekonwencjonalny sposób poznawali najważniejsze fakty z życia duchownego. W podcieniach ratusza można było zobaczyć wystawę plenerową. W grudniu dzięki staraniom koła Polskiego Związku Filatelistów ukazała się karta pocztowa oraz okolicznościowy datownik upamiętniające rocznicę święceń kapłańskich. Zwieńczeniem obchodów było spotkanie promujące książkę Ilony Kaczmarek „Ignacy Niedźwiedziński - ksiądz, społecznik, Honorowy Obywatel Jarocina” .

- O księdzu Niedźwiedzińskim powstało kilka artykułów w lokalnej prasie, jego biogram znalazł się w kilku wydawnictwach encyklopedycznych. Poświęcono mu też kilka bardzo ciekawych prac magisterskich, ale są one dostępne dla nielicznych, dlatego tym bardziej wydawało się konieczne napisanie nieco szerszej biografii dla szerszego grona odbiorców - podkreśliła wtedy Ilona Kaczmarek. -  Informacji o księdzu Niedźwiedzińskim mamy bardzo dużo, tym bardziej że prowadził on bardzo różnorodną działalność. Znany był nie tylko jako duszpasterz, kapłan, ale również jako działacz na polu kulturalnym, oświatowym, samorządowym i niepodległościowym. Jego działalność przypadała na trzy bardzo różne okresy: zaboru pruskiego, niepodległej Polski oraz okupacji hitlerowskiej. W każdym z nich świadczył o tym, jak ważne są dla niego wartości chrześcijańskie i patriotyczne.

 

Kiedy w listopadzie 2013 roku otwierano nowe wiadukty przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie, to właśnie przedwojenny proboszcz stał się na wiosek radnych powiatowych ich patronem stał się ksiądz kanonik Ignacy Niedźwiedziński. Umieszczono też specjalne tablice z krótkim życiorysem kapłana. Jego imię nosi również jedna z jarocińskich ulic. Jest to łącznik od budowanego ronda przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Śródmiejskiej do węzła Jarocin zlokalizowanego w ciągu drogi ekspresowej nr 11. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy