Reklama

Chorągiew Powstania Wielkopolskiego zawiśnie na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj (poniedziałek 27 grudnia) po raz pierwszy obchodzony jest Polsce Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który przed kilkoma tygodniami ustanowiony został świętem państwowym przez Sejm i Senat RP. Z tej okazji w samo południe, po odegraniu hejnału, na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie pojawi się chorągiew powstania wielkopolskiego.

Reklama

 Akcję, dzięki uprzejmości ks. infułata dr. Dariusza Rasia, archiprezbitera Kościoła Mariackiego, prezydenta Miasta Krakowa oraz małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, zorganizował Instytut Książki w Krakowie wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Powstańczą chorągiew przekazał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W akcji weźmie udział grupa rekonstrukcyjna „Jedność” z Jarocina, w którym już 9 listopada 1918 r. ogłoszono powstanie pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej na czele z Ignacym Adamczewskim i nastąpiło przejęcie przez Polaków kluczowych punktów w mieście. Z pobliskiego Mieszkowa pochodził pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego, major Stanisław Taczak. Po wydarzeniu rekonstruktorzy, ubrani w mundury Wojsk Wielkopolskich z 1919 roku i z replikami ówczesnej broni, będą rozdawać okolicznościowe powstańcze rozety. Kilka dni wcześniej otwarta została wystawa plenerowa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu. Wśród zdjęć znalazła się także fotografia z Jarocina.


„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego. Ten narodowy zryw z lat 1918–1919, wskutek którego Wielkopolska została wyzwolona spod panowania niemieckiego i przyłączona do odrodzonej Rzeczypospolitej, jest wciąż słabo obecny w świadomości Polaków. Ogólnopolskie obchody nowego święta państwowego 27 grudnia mają przyczynić się do zmiany tej sytuacji.
 
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ustanowiony został z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przyjętą jednogłośnie, przez aklamację przez obie izby parlamentu Uchwałę podpisał uroczyście 23 listopada br. w historycznym miejscu, w Hotelu Bazar w Poznaniu. Pomysłodawcami ustanowienia nowego święta państwowego jest sześciu poznańskich instytucji: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Te oddolną obywatelską inicjatywę poparło swoimi podpisami ponad 8 tysięcy osób, głównie mieszkańcy województw wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Swojego poparcia udzielili między innymi Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Prezydent Poznania, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Lubuskiego. Apel o ustanowienie święta poparło ponad 160 samorządów.

Chorągiew powstania wielkopolskigo na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie [WIDEO]

Na koniec Michał Pakuła, Robert Szymkowiak i Robert Kaźmierczak pojechali na Cmentarz Salwatorski, aby zapalić znicz na grobie Marii Chełkowskiej, właścicielki Śmiełowa. W grudniu 1918 roku była wśród tych osób, które przywiozły Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Była z wirtuozem w hotelu "Bazar", kiedy wybuchło zwycięskie powstanie. Wcześniej, przez lata w śmiełowskim pałacu uczyła polskie dzieci języka polskiego i historii Polski. Po odzyskaniu niepodległości nadal to robiła, kultywowała pamięć o Mickiewiczu, organizowała wystawy snutek golińskich.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy