Akcję, dzięki uprzejmości ks. infułata dr. Dariusza Rasia, archiprezbitera Kościoła Mariackiego, prezydenta Miasta Krakowa oraz małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, zorganizował Instytut Książki w Krakowie wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Powstańczą chorągiew przekazał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
W akcji weźmie udział grupa rekonstrukcyjna „Jedność” z Jarocina, w którym już 9 listopada 1918 r. ogłoszono powstanie pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej na czele z Ignacym Adamczewskim i nastąpiło przejęcie przez Polaków kluczowych punktów w mieście. Z pobliskiego Mieszkowa pochodził pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego, major Stanisław Taczak. Po wydarzeniu rekonstruktorzy, ubrani w mundury Wojsk Wielkopolskich z 1919 roku i z replikami ówczesnej broni, będą rozdawać okolicznościowe powstańcze rozety. Kilka dni wcześniej otwarta została wystawa plenerowa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu. Wśród zdjęć znalazła się także fotografia z Jarocina.
„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego. Ten narodowy zryw z lat 1918–1919, wskutek którego Wielkopolska została wyzwolona spod panowania niemieckiego i przyłączona do odrodzonej Rzeczypospolitej, jest wciąż słabo obecny w świadomości Polaków. Ogólnopolskie obchody nowego święta państwowego 27 grudnia mają przyczynić się do zmiany tej sytuacji.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ustanowiony został z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przyjętą jednogłośnie, przez aklamację przez obie izby parlamentu Uchwałę podpisał uroczyście 23 listopada br. w historycznym miejscu, w Hotelu Bazar w Poznaniu. Pomysłodawcami ustanowienia nowego święta państwowego jest sześciu poznańskich instytucji: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Te oddolną obywatelską inicjatywę poparło swoimi podpisami ponad 8 tysięcy osób, głównie mieszkańcy województw wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Swojego poparcia udzielili między innymi Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Prezydent Poznania, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Lubuskiego. Apel o ustanowienie święta poparło ponad 160 samorządów.
Chorągiew powstania wielkopolskigo na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie [WIDEO]
Na koniec Michał Pakuła, Robert Szymkowiak i Robert Kaźmierczak pojechali na Cmentarz Salwatorski, aby zapalić znicz na grobie Marii Chełkowskiej, właścicielki Śmiełowa. W grudniu 1918 roku była wśród tych osób, które przywiozły Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Była z wirtuozem w hotelu "Bazar", kiedy wybuchło zwycięskie powstanie. Wcześniej, przez lata w śmiełowskim pałacu uczyła polskie dzieci języka polskiego i historii Polski. Po odzyskaniu niepodległości nadal to robiła, kultywowała pamięć o Mickiewiczu, organizowała wystawy snutek golińskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.