Reklama

Burmistrz, który "wybawił miasto niejednokrotnie z wielkich kłopotów finansowych"

Opublikowano: sob, 1 kwi 2017 10:18
Autor:

Burmistrz, który "wybawił miasto niejednokrotnie z wielkich kłopotów finansowych" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Historia Jarocina. Ks. Ignacy Niedźwiedziński. 100 rocznica proboszcza Niedźwiedzińskiego

 

 

Ratusz przypomina, że 1 kwietnia przypada setna rocznica rozpoczęcia pracy duszpasterskiej, ale też działalności patriotycznej, społecznej, gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej w Jarocinie przez księdza Ignacego Niedźwiedzińskiego - w latach 1917-1941 proboszcza parafii św. Marcina.

Z tej okazji na ścianie kościoła została zamontowana nowa tablica upamiętniająca kapłana, kapelana jarocińskich powstańców wielkopolskich, w okresie międzywojennym przez kilka miesięcy burmistrza miasta, Honorowego Obywatela Jarocina.

Ufundowana przez Gminę Jarocin płyta pamiątkowa wykonana z brązu krzemowego przez artystę rzeźbiarza Michała Batkiewicza zastąpiła pękniętą i zniszczoną w wyniku działań czynników atmosferycznych tablicę z tworzywa sztucznego.

Uroczyste odsłonięcie odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia (12:30). Tego dnia w kościele św. Marcina Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie zorganizuje koncert organowo-skrzypcowy dedykowany pamięci ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego poprzedzony wykładem przybliżającym działalność kapłana (17:000. W podcieniach ratusza będzie można oglądać wystawę poświęconą proboszczowi i społecznikowi.

 

W 1917 r., po śmierci ks. dziekana Franciszka Podlewskiego, ówczesny kolator kościoła p.w. św. Marcina książę Hugo Radolin zaproponował władzom kościelnym, aby probostwo objął ks. Ignacy Niedźwiedziński. Zgoda została wyrażona i od 1 kwietnia 1917 r. ks. Ignacy Niedźwiedziński został proboszczem wszystkich jarociniaków, bowiem wtedy parafia św. Marcina była jedyną w mieście.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości udzielał się w miejscowych stowarzyszeniach, organizacjach oraz instytucjach spółdzielczych. Był m.in. prezesem Koła Śpiewaczego, kierował pracami Towarzystwa Czytelni Ludowych oraz rady nadzorczej Kasy Pożyczkowej i Oszczędnościowej. Był członkiem Rady Miejskiej. W 1922 r., wskutek nagłego vacatu na stanowisku burmistrz Jarocina, ks. Niedźwiedziński przez kilka miesięcy pełnił w zastępstwie jego obowiązki. Jak później pisano „był burmistrzem miasta Jarocina naonczas ku ogólnemu zadowoleniu i swym wpływem wybawił miasto niejednokrotnie z wielkich kłopotów finansowych”.
Początki działalności ks. Niedźwiedzińskiego w Jarocinie zbiegły się z końcem I wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jego praca nie ograniczała się do posługi duszpasterskiej. Od samego początku ks. Niedźwiedziński włączył się w nurt życia narodowego oraz społeczno-kulturalnego miasta. Mocno zaangażował się w akcję konspiracyjną, która przygotowywała udział mieszkańców miasta w powstaniu wielkopolskim. Był kapelanem powstańców jarocińskich.

W 1927 r. został mu nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarocina.

Rok później ks. Ignacy Niedźwiedziński podjął się budowy nowego kościoła w Jarocinie - obecnie kościoła pw. Chrystusa Króla, w którym już w 1930 r. odbyła się pierwsza pasterka.

Po wybuchu II wojny światowej ks. Ignacy Niedźwiedziński znalazł się na liście osób uznanych przez okupanta za niebezpiecznych dla III Rzeszy. Mimo że wielokrotnie był ostrzegany o czekającym go aresztowaniu, zdecydował się pozostać z parafianami. Angażował się w tajne nauczanie i przygotowywał dzieci do przyjęcia pierwszej komunii św.

W październiku 1941 r. został osadzony w Forcie VII w Poznaniu, skąd próbowała go uwolnić rodzina właścicieli majątku Jarocin - von Radolin. W grudniu 1941 r. wraz z 36 najbardziej schorowanymi kapłanami został przetransportowany do Bojanowa, do obozu dla sióstr zakonnych.

Około 20 grudnia trafił do więziennego szpitala w Bojanowie, w którym zmarł 31 grudnia 1941 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Po zakończeniu wojny, 4 listopada 1945 r. jego zwłoki przywieziono i pochowano na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział tysiące jarociniaków. Miasto udekorowano kirem oraz chorągwiami w barwach kościelnych i narodowych.

W Muzeum Regionalnym w Jarocinie (ratusz, II piętro, pn.-pt. 8.00 - 16.00, śr. 8.00 - 18.00, nd. 14.00 - 18.00) można nabyć książkę autorstwa Ilona Kaczmarek "Ignacy Niedźwiedziński. Ksiądz, społecznik, honorowy obywatel Jarocina".

 

Ks. Ignacy Niedźwiedziński oczami historyka regionalisty - w najnowszym wydaniu Gazety Jarocińskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (24)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +15 / -2

  do MJ, który pisze tutaj bzury!!!

  widzę panie czy pani MJ, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i nie potrafisz myśleć samodzielnie. Powtórzę jeszcze raz: Hauptfuhrer Hans von Radolin tak jak jego dziadek Hugo słuzyli Niemcom i byli oddani rzeszy niemieckiej! Hauptfuhrer von Radolin wyciągnął z więzienia Romialda Gralę ale nie innych, którzy zostali później straceni, Grala dosta... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +15 / -3

  do MJ, który pisze tutaj bzury!!!

  a siostra Romualda Grali, usłyszane od red. Jana Majerowicza informacje dotyczące działalności oddziału Bora (żołnierzy wykletych) operujacego w rejonie Jarocina, przekazywała osobiście w Urzedzie Bezpieczeństwa w Jarocinie. dodam, że redaktor Jan Majerowicz miał swój epizod - wspaniały zresztą zwiazany z działanościa antykomunistyczną, dlatego uma... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +14 / -2

  do MJ, który pisze tutaj bzury!!!

  do MJ. no właśnie, jeżeli nie posiada się gruntowej wiedzy, nie zna się faktów historycznych lepiej się nie wypowiadać i nie kompromitować. Ty natomiast bazujesz na powtarzanychprzez "niektórych" ludzi w Jarocinie bzdurach i wytworzonych opowieściach tak aby pasowały do pewnego myślenia,które jest dla pewnych osób korzystne. Ponadto, trzeba też u... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +5 / -17

  M.J.

  Twierdzenie, że Hugo czy Hans odwrócili się od Polaków jest kompletną bzdurą, jakąś dziwną mieszanką stereotypów, kompleksów i braku wiedzy historycznej. Gdyby tak było to czy Hugo interweniowałby u Bismarcka by ten cofnął decyzję o wydaleniu Raczyńskich z pałacu w Rogalinie? Czy chodziłby na bale karnawałowe w Berlinie w polskim stroju szlacheckim... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +9 / -18

  Dobre czasy dla JArocina

  Dobrze że teraz mamy burmistrza który pamięta o zasłużonych, bo sam będzie najbardziej zasłużonym burmistrzem w historii Jarocina, bo nie było w historii naszego miasta nikogo kto tak wiele zrobił w tym mieście. Może go ktoś lubić lub nie, ale nie może podważyć tego faktu, a raczej wielu faktów. A dopiero się rozkręca ! :-)

 • 5 lat temu | ocena +9 / -5

  Powiatowe przewody pokarmowe

  Gmina zrobiła a tak właściwie naprawiła zniszczoną powiatową starą tablicę którą wcześniej zrobił powiat, dlatego że obecnie powiat jarociński nie leży w Jarocinie i dlatego w Jarocinie nie robi NIC ! Powiat jarociński wg nowych władz to gminy Jaraczewo, Żerków i Kotlin. Tam coś się planuje i robi w Jarocinie nic. Jeszcze dzieciom chcieli zaprać p... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +8 / -4

  marzec 2017

  Gmina ufundowała, bo zarobił znowu artysta z nadania Ziemi Jarocińskiej.

 • 5 lat temu | ocena +13 / -4

  hitlerowiec kapitan hans von radolin był po prostu tchórzem

  von Radolin okazał się wielkim tchórzem! TAK JAK JEGO DZIADEK HUGO ODWROCIŁ SIE OD POLAKÓW I WYBRAŁ PRUSAKÓW NA CZELE Z BISMARCKIEM, TAK JEGO WNUK WYBRAŁ HITLEROWCÓW, A CO SIE MIAL NARAŻAC PRZEZ POLSKIEGO KSIEDZA,zresztą cały ten Hans nie wiele był wart.

 • 5 lat temu | ocena +4 / -5

  Ewad

  I takiego burmistrza i my sobie życzmy. Człowieka dla mieszkańców a nie odwrotnie....

 • 5 lat temu | ocena +5 / -18

  Dla kasy - honor w błoto

  My Jarociniacy mamy dobrego i zaradnego burmistrza . Tylko oderwani przez wyborców od koryta referendyści z PO mają złego . A i tak dorwali sie do publicznego grosza tylnimi drzwiami . To urodzeni spiskowcy i kombinatorzy .

 • 5 lat temu | ocena +12 / -11

  Anna

  Radolini nie byli Niemcami skonczcie pisac bzdury

 • 5 lat temu | ocena +4 / -4

  Kierowca

  A co to za kamery przy DK11 na wysokości skrzyżowania z Al. Niepodległości? Policyjne? Są po dwóch stronach ulicy.

 • 5 lat temu | ocena +15 / -27

  ta rocznica to święto ks. Niedźwiedzińskiego, wielkiego polskiego patrioty, po co znowu ktoś opowiada jakieś pierdoły o Niemcach nazwiskiem Radolin

  próbowała go uwolnić rodzina właścicieli majątku Jarocin - von Radolin. Takie twierdzenie jest całkowicie nieprawdziwe!!!!! Ci którzy wypowiadaja takie opinie nie maja podstaw aby je rozgłaszać, a robia to dlatego żeby pokazać jak "dobrzy" byli Niemcy o nazwisku Radolin. skąd się bierze taka postawa? no cóż, gdyby głupota i sprzedajność obcym miał... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +26 / -8

  sekretareczka

  To był prawdziwy chrześcijanin a nie taki plejboj jak opalony

 • 5 lat temu | ocena +19 / -7

  kot filemon.

  Masz opalony powinien brać z niego prozkład.