Reklama

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Kwiaty w Jarocinie

Opublikowano:
Autor:

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Kwiaty w Jarocinie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Dzisiaj w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

 - Ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny -  brzmiało uzasadnienie projektu ustawy sejmowej, którą przyjęto w lutym 2011 roku.

Historycy tym mianem określają organizacje i grupy niepodległościowe, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły walkę o suwerenności i niepodległość Polski. Wielu z nich - jak członkowie organizacji Wolność i Niezawisłość - było więzionych i prześladowanych. Wielu zostało zamordowanych.

- O godzinie 11:00 przy tablicy na murze Gimnazjum nr 1 w Jarocinie odbędzie się złożenie kwiatów  - informuje Urząd Miejski w Jarocinie. - Z kolei w środę, 2 marca w Mieszkowie zaplanowano złożenie kwiatów z okazji rocznicy śmierci gen. Taczaka - godzina 12.00, przy pomniku gen.  Taczaka.

Ocena działalności wyklętych do dzisiaj nie jest jednoznaczna. - Myśmy nie uznawali tego rządu, który przyszedł z Armią Czerwoną. My żeśmy traktowali to jako wojnę - mówi jeden z kombatantów w spocie nakręconym przez Telewizję Polską.

[AKTUALIZACJA 09:42]

Niewielu naszych mieszkańców zdecydowało się dzisiaj na wywieszenie flag państwowych.

- Mamy święto narodowe, dlaczego na ratuszu, w końcu reprezentatywnym budynku, nie ma ani jednej flagi narodowej? - zastanawia się jeden z mieszkańców jarocińskiego rynku, który zadzwonił do portalu z tym pytaniem. Po chwili zadzwonił po raz kolejny. - Jest ktoś na dachu. Wieszają flagę. Chyba są trochę jednak spóźnieni.  

[11:39]

Ciekawe opracowanie, autorstwa  Tomasza Cieślaka z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, dotyczące Żołnierzy Wyklętych na naszym terenie można znaleźć na miejskim portalu [TUTAJ]

Tekst Andrzeja Gogulskiego, poświęcony oprawcom Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu jarocińskiego w najnowszym wydaniu Gazety Jarocińskiej.

[13.00]

Złożenie kwiatów pod tablicą przy jarocińskim gimnazjum. ZOBACZ WIDEO

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE