Reklama

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać?

Opublikowano: ndz, 16 maj 2021 14:00
Autor: | Zdjęcie: Fot. Internauta

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać? - Zdjęcie główne

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać? | foto Fot. Internauta

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać, żeby nie lądowały w lesie lub na poboczach dróg?

Reklama

Gmina Jarocin zrezygnowała z odbioru odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio od mieszkańców. Od tego czasu trzeba je samemu dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który działa na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami.  

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać, żeby nie lądowały w lasach czy na poboczach dróg?

Co jakiś czas docierają do nas jednak sygnały, że gdzieś w lesie albo na poboczu drogi porzucone zostały stare sprzęty - a to telewizor, lodówka, części karoserii samochodowych, opony, wyposażenie łazienek czy śmieci po remoncie - o pampersach i butelkach po alkoholu nie wspominając.

Ostatnio jeden z naszych Czytelników przy jednym z duktów leśnych zaledwie kilkaset metrów od granicy Jarocina natknął się na świeżo wyrzuconą kanapę.

- Ten mebel nawet nie był zużyty, brudny czy zniszczony. Wyglądała tak, jakby przed chwilą ktoś ją tam przywiózł i ustawił. Była co prawda rozłożona, ktoś wyjął szufladę, ale mebel jest niezużyty - relacjonował autor zdjęć. - A może została ukradziona i ktoś jej szuka? - ironizował.

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać i co na to wiceburmistrz Jarocina?

Czy zatem gmina Jarocin powinna wrócić do odbioru odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio od mieszkańców? Czy to jest sposób na to, żeby niepotrzebne sprzęty nie trafiały tam, gdzie nie powinny?

Wiceburmistrz Bartosz Walczak nie ma złudzeń co do tego, że nie jest to skuteczny sposób.

- Problem tkwi w mentalności ludzi. Jedni dbają o środowisko, a inni mają to w poważaniu. Przecież wywiezienie takiego starego sprzętu do lasu wiąże się z kombinowaniem i stresem, a zawiezienie go na PSZOK jest dziecinnie proste, więc ja nie wiem, co tacy ludzie mają w głowie, którzy jada z tym do lasu - zastanawia się zastępca burmistrza. 

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać? Wszystko wiąże się jednak z opłatami

Bartosz Walczak tym, którzy mają problem z wielkogabarytami podpowiada, że każdy, kto sam nie może ich przetransportować na PSZOK, może zlecić taką usługę. Świadczy ją między innymi jarocińska spółka ZGO Nova. Opłata uzależniona jest o ilości odpadów - najniższa to 80 zł.  

Poza tym wiceburmistrz wskazuje, że zmiana systemu odbioru wielkogabarytów od mieszkańców wiązałaby się z podniesieniem opłat za odbiór odpadów dla wszystkich. 

- Po pierwsze musielibyśmy zmienić uchwałę rady miejskiej i zapisy regulaminu utrzymania porządku w gminie. A po drugie to na pewno wiązałoby się z podwyżka stawek za odbiór odpadów - uważa zastępca burmistrza.    

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -3

  67ghvb67

  Mentalność idiotów: trzeba płacić więcej za odbiór śmieci spod posesji, a jednocześnie gmina przestaje odbierać wielkogabaryty spod posesji. Już wiem dlaczego w Jarocinie wygrywa Skazany i ZJ

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Alojz

   Sam sobie wystawiasz świadectwo, skoro wg ciebie lepiej wozić do lasu niż do punktu odbioru to naprawdę nie ma o czym z tobą dyskutować. Jesteś zwykłym zaśmierdziałym bejem, pewnie kloca też stawiasz obok muszli bo bliżej i zaoszczędzisz parę groszy na spłukiwaniu. Nawet mi cię nie żal

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Mentalność brudasów

  trzeba sobie powiedzieć wprost, niektórzy ludzie mają mentalność której nic nie zmieni, wożenie po nocach starych betów do lasu gdy można to bezproblemowo zawieść na PSZOK. Skoro był w stanie dojechać do lasu z kanapą czy starą komodą to równie dobrze może dojechać do punktu odbioru odpadów i tu nie ma czego bronić...

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

   łubudubu

   Nie chodzi o to gdzie wywozić gabaryty tylko jak to zrobić. Niedawno wywoziłem takie śmieci do PSZOK, le musiałem zorganizować busa, ludzi do pomocy przy załadunku itp. bo małym autem nie da się wywieźć. A to są kolejne koszty i czas. A w końcu podnieśli opłaty więc powinni brać graty spod domu.

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -2

   67ghvb67

   I tu się zgadzam nie są odbierane przez ZGO Nova, tylko trzeba samemu dostarczyć. Bliżej mam do lasu niż do ZGO. Rozumiem że jak muszę zawieźć sam wielkogabaryty, to będę mniej płacił, no ale płacę więcej, a las mam bliżej więc zaoszczędzi trochę moich pieniędzy.

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -3

   67ghvb67

   Niektórzy ludzie, tak jak ty nie potrafią liczyć. Mimo podwyżki cen wywozu śmieci, stare kanapy itd nie są odbierane przez gminę. Chcesz być dymane to dopłacaj do ZGO .

   • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

    fvsd

    Nie kłam. Są odbierane. Sam wywiozłem do ZGO sofę 2 tygodnie temu.

   • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

    Japa brudasie

    Co ma piernik do wiatraka? Tu chodzi o brak odpowiedzialności i świadomości tych ludzi, skoro ma czas i możliwości wywozić graty do lasu to dlaczego nie wywozi tego do ZGO? nic dodatkowo nie zapłacisz za odbiór odpadów w PSZOKU. To że gabaryty nie są odbierane to inna sprawa ale to też po części przez to że jak były odbierane elektrośmieci to się organizowały jakieś Janusze i wycinały kompresory itp. z lodówek żeby parę złoty w skupie na harnasia było.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

  czy wiecie, że..

  jak się dziecku skarpetka zużyje to należy ją zawieźć do PSZOK, broń Boże do kosza na zmieszane... To samo ze starymi sandałkami. Jak się stłucze kieliszek, to nie do białego worka, bo tam nie można stłuczonego, nie można też do zmieszanych bo to zanieczyszcza strumień na taśmie w ZGO - należy kieliszek stłuczony do PSZOK zawieźć. Jak się podrą pończochy to również do PSZOK dostarczamy! Po zakupie żelazka opakowanie kartonowe - wiadomo do niebieskiego, ale już styropianowa wyściółka znajdująca się w kartonie - koniecznie dowozisz do PSZOK, bo styropiany nie wolno do zmieszanych... To samo z ceratą zniszczoną, wazonikiem ... No właśnie! Ja co najmniej raz w tygodniu na PSZOKu jestem bo córka skarpertki bardzo ściera... a panowie grzebią w koszach szukając nieprawidłowości..

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

  OKO

  Witam. Jak przedmówcy napisali BO się nie da. Zwyczajnie jest punkt odbioru i czego jeszcze chcemy. Po prostu Miasto poszło na łatwiznę i tyle no.......... można by pisać i pisać.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -1

  :-/

  Panie Walczak, jeśli ktoś uważa, że się nie da, to należy na jego miejsce powołać inną osobę, która nie wie, że się nie da i po prostu to zrobi.

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Kkkkkkk

  To są jakieś żarty za smieci płacimy majątek a jeszcze ich od nas nie odbierają

 • 4 miesiące temu | ocena +13 / -1

  67ghvb67

  Płacę za wywóz śmieci, a gmina Jarocin przestała odbierać wielkogabaryty , a jednocześnie podniosła cenę za wywóz śmieci. Też potrafię liczyć: bliżej mam las niż ZGO.