Reklama

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Internauta

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać? - Zdjęcie główne

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać? | foto Fot. Internauta

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać, żeby nie lądowały w lesie lub na poboczach dróg?

Reklama

Gmina Jarocin zrezygnowała z odbioru odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio od mieszkańców. Od tego czasu trzeba je samemu dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który działa na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami.  

Po naszym ostatnim poście na FB (ZOBACZ TUTAJ) dotyczącym palenia w piecach i zadymiana miasta, wróciła ożywiona dyskusja na temat zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Zwłaszcza, że robią to sąsiednie gminy [ZOBACZ TUTAJ].

Dlaczego w gminie Nowe Miasto ZGO może odbierać gabaryty, a w Jarocinie już nie? W końcu płacimy tak samo co miesiąc - pyta jeden z mieszkańców [TUTAJ]  

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać, żeby nie lądowały w lasach czy na poboczach dróg?

Co jakiś czas docierają do nas jednak sygnały, że gdzieś w lesie albo na poboczu drogi porzucone zostały stare sprzęty - a to telewizor, lodówka, części karoserii samochodowych, opony, wyposażenie łazienek czy śmieci po remoncie - o pampersach i butelkach po alkoholu nie wspominając.

- Ten mebel nawet nie był zużyty, brudny czy zniszczony. Wyglądała tak, jakby przed chwilą ktoś ją tam przywiózł i ustawił. Była co prawda rozłożona, ktoś wyjął szufladę, ale mebel jest niezużyty - relacjonował autor zdjęć. - A może została ukradziona i ktoś jej szuka? - ironizował.

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać i co na to wiceburmistrz Jarocina?

Czy zatem gmina Jarocin powinna wrócić do odbioru odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio od mieszkańców? Czy to jest sposób na to, żeby niepotrzebne sprzęty nie trafiały tam, gdzie nie powinny?

Wiceburmistrz Bartosz Walczak nie ma złudzeń co do tego, że nie jest to skuteczny sposób.

- Problem tkwi w mentalności ludzi. Jedni dbają o środowisko, a inni mają to w poważaniu. Przecież wywiezienie takiego starego sprzętu do lasu wiąże się z kombinowaniem i stresem, a zawiezienie go na PSZOK jest dziecinnie proste, więc ja nie wiem, co tacy ludzie mają w głowie, którzy jada z tym do lasu - zastanawia się zastępca burmistrza. 

Jarocin. Stare kanapy, szafy albo telewizory - czy powinni je od nas odbierać? Wszystko wiąże się jednak z opłatami

Bartosz Walczak tym, którzy mają problem z wielkogabarytami podpowiada, że każdy, kto sam nie może ich przetransportować na PSZOK, może zlecić taką usługę. Świadczy ją między innymi jarocińska spółka ZGO Nova. Opłata uzależniona jest o ilości odpadów - najniższa to 80 zł.  

Poza tym wiceburmistrz wskazuje, że zmiana systemu odbioru wielkogabarytów od mieszkańców wiązałaby się z podniesieniem opłat za odbiór odpadów dla wszystkich. 

- Po pierwsze musielibyśmy zmienić uchwałę rady miejskiej i zapisy regulaminu utrzymania porządku w gminie. A po drugie to na pewno wiązałoby się z podwyżka stawek za odbiór odpadów - uważa zastępca burmistrza.    

Co sądzicie o sprawie? Czy jednak Jarocin, wzorem lat poprzednich i sąsiednich gmin - powinien wrócić do odbioru odpadów wielkogabarytowych? 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy