Reklama

Opłaty za śmieci radykalnie w górę. Jaki jest powód? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Opłaty za śmieci radykalnie w górę. Jaki jest powód? [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na dzisiaj - 29 kwietnia zwołano kolejne posiedzenie Rady Miejskiej Jarocina w trybie nadzwyczajnym. Najobszerniejszy projekt uchwały, który został umieszczony w programie dotyczy spraw związanych z gminną biblioteką, między innymi likwidacji jej filii w szpitalu. Jest też uchwała, która zmienia opłaty za odbiór śmieci z terenu gminy Jarocin. Dlaczego zaproponoano takie rozwiązania?

 

 

Ostatnia sesja rady miejskiej w trybie nadzwyczajnym odbyła się w miniona środę. Zwołana została na wniosek radnych opozycyjnych [więcej na ten temat TUTAJ]. Tym razem wniosek złożył burmistrz Jarocina.

 

 

W programie jest osiem punktów, w tym sześć projektów uchwał. Radni między innymi zmienią regulamin przyznawania dotacji dla mieszkańców do likwidacji ogrzewania opartego na paliwach stałych.

 

 

Będą także debatować nad określeniem stawek opłat za pojemniki na odpady o określonej pojemności i zatwierdzą wzór deklaracji w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

 

 

 

Jeden z projektów uchwały dotyczy Publicznej Biblioteki Miasta i Gminy Jarocin i zawiera kilka aspektów. Po pierwsze radni zdecydują o nadaniu nazwy - „Kamienica kultury” - nowej siedziby filii biblioteki w kamienicy na jarocińskim rynku [o tym jak została wybrana nazwa - czytaj TUTAJ].

 

 

Przegłosowane zostaną także propozycje likwidacji dwóch filii biblioteki publicznej. Chodzi o filię nr 1 „Pod Ratuszem”, której zasoby zostaną przeniesione do nowej „Kamienicy kultury”.

 

 

 

Zlikwidowana ma zostać także filia biblioteki w szpitalu. W uzasadnieniu projektodawcy wskazują na minimalną liczbę pacjentów, którzy korzystają z tej biblioteki - według informacji podanej w uchwale w cały 2018 roku było to siedem osób.

 

 

„Od dłuższego czasu z zasobów filii korzysta przede wszystkim personel szpitala” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

 

 

Posiedzenie odbędzie się 29 kwietnia, początek o godz. 15.30 w sali sesyjnej jarocińskiego Ratusza. Wstęp wolny.

 

 

[AKTUALIZACJA 18.30]

 


Radni procedują kolejne projekty uchwał. Najwięcej emocji wzbudziła sprawa wprowadzenia podwyżki opłat za odbiór śmieci z terenu gminy Jarocin. Między radnymi rządzącego ugrupowania - Ziemi Jarocińskiej, a opozycją - wywiązała się prawdziwa "pyskówka". Nie brakowało niewybrednych komentarzy i prywatnych "wycieczek", między innymi podczas wymiany zdań przewodniczącego rady Rajmunda Banaszyńskiego (ZJ) z radnym Marcinem Półrolniczakiem (PSL). . 

 

 

Ostatecznie opłaty zostały podniesione od 50 do 80%. I tak na przykład rodzina 6-osobowa płaciła do tej pory 36 zł (6 zł od osoby), a po podwyższe zapłaci 66 zł (11 zł za osobę).

 

 

Prezes spółki Zakład Gospodarki Odpadami Witosław Gibasiewicz tłumaczył, że koszty gospodarki odpadami ciągle wzrastają, a stawkim opłat nie były podnoszone od 2013 roku. 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE