Reklama

Jednorazowe dodatki także dla tych, który mają inny piec niż na węgiel

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Jednorazowe dodatki także dla tych, który mają inny piec niż na węgiel - Zdjęcie główne

Jednorazowe dodatki także dla tych, który mają inny piec niż na węgiel | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Masz inny piec niż węglowy? Dostaniesz jednorazowy dodatek. Gdzie złożyć wniosek?

Reklama

Z wprowadzonego przez rząd dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł mogą już korzystać miliony gospodarstw w Polsce. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do gminy. Pieniądze wypłacane są miedzy innymi w Jarocinie [o tym więcej czytaj TUTAJ].

Jednak już wkrótce ze wsparcia na zakup opału będą mogły skorzystać także osoby korzystające z innych źródeł ogrzewania.

Średnia cena ciepła dla gospodarstw domowych i instytucji

W połowie sierpnia rząd przyjął bowiem założenia projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Ma ona ograniczyć wzrost cen ciepła i ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Rząd proponuje między innymi wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Z kolei ogrzewający swoje domy paliwami innymi niż węgiel otrzymają jednorazowe dodatki.

Nowe rozwiązanie wprowadza mechanizm, który polegać będzie na ustaleniu przez wytwórcę ciepła określonego poziomu średnich cen dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Średnia cena z rekompensatą zostanie ustalona na:

 • 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego,
 • 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.
W przypadku, gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła, które wykorzystują jednocześnie różne paliwa, średnia cena wytwarzania ciepła będzie określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła.

Rekompensata narzędziem do walki z wysokimi cenami

Przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło i stosującym średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą wobec gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, będzie przysługiwała tak zwana rekompensata.

Dzięki temu rozwiązaniu zostanie ograniczony wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Wsparcie będzie obowiązywało na cały sezon grzewczy, to jest od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Jednorazowy dodatek nie tylko do węgla

Wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku będzie także przysługiwało gospodarstwom domowym, których główne źródło ciepła zasilane jest:

 • pelletem drzewnym,
 • drewnem kawałkowym,
 • skroplonym gazem LPG,
 • olejem opałowym.
Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:

 • 3000 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
 • 1.000 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
 • 500 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
 • 2.000 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa dodatek przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Dodatek nie tylko do węgla dla podmiotów wrażliwych, między innymi szpitali, szkół i noclegowni

Dodatek dla podmiotów wrażliwych będzie przysługiwał tym jednostkom, które ponoszą koszty zakupu opału wykorzystywanego na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej.

Chodzi między innymi o szpitale, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie, szkoły, żłobki, instytucje kultury.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła, czyli:

węgiel kamienny,
brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego,
pelet drzewny, a także inny rodzaj biomasy,
gaz skroplony LPG,
olej opałowy.

Wysokość dodatku ma pokryć 40% wzrostu kosztów ogrzewania na sezon (wyliczone na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa w latach 2020 i 2021).

Jednorazowy dodatek nie tylko do węgla - gdzie złożyć wniosek w Jarocinie?

Ze wsparcia na pokrycie kosztów ogrzewania będą mogli skorzystać kolejni mieszkańcy gminy Jarocin.

Wnioski są wydawane i przyjmowane w Centrum Usług Społecznych w Jarocinie (dawny MGOPS) od dzisiaj - 26 września, w godzinach:

 • poniedziałek  - godz. 8.00 - 16.00,
 • wtorek - piątek - godz. 8.00 - 12.00.
Wniosek o dodatek można składać do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie oraz wypłatę dodatku ma maksymalnie miesiąc.

Nadal nie wiadomo, czy z pomocy w ponoszeniu kosztów ogrzewania będą mogli skorzystać ci, którzy mają ogrzewanie na gaz ziemny. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku cena tego ogrzewania dla większości odbiorców została podniesiona o około 180%, co wywołało wiele emocji i oburzenia [więcej o tym czytaj TUTAJ].

 

CZYTAJ TAKŻE

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy