reklama

Niezwykła historia Pomnika Glana w Jarocinie. Jak doszło do postawienia rzeźby?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykła historia Pomnika Glana w Jarocinie. Jak doszło do postawienia rzeźby? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
36
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWielki Pomnik Glana powstał w 2011 roku i szybko stał się jednym z symboli miasta. Pomnik był miejscem happeningów, zmieniał się przez lata, był ubierany, miał kolorowe sznurowadła, szalik, mikołajową czapkę. Oblepiono go też różowymi wstążeczkami i kartkami. Poznaj historię kultowego Glana w Jarocinie.
reklama

Glan stał się symbolem Jarocina. Turyści z całej Polski przyjeżdżają tutaj i fotografują się przy nim. Fotki bez problemu można znaleźć w sieci. Oprócz tego wielki but został też ogłoszony najładniejszym znaczkiem turystycznym 2018 roku.  Zobaczcie, jak powstawał pomnik naszego miasta.

Dlaczego Pomnik Glana zniknął i co się z nim stało?

Pomnik kultowego buta zniknął zimą 2023 roku. "To trwało kilkadziesiąt minut. Podjechali dostawczym samochodem. Odcięli wielkiego buta od postumentów i przenieśli na przyczepkę, po czym odjechali. Tym samym, Pomnik Glana zniknął ze skweru u zbiegu ul. Św. Ducha i Wojska Polskiego w Jarocinie" - pisaliśmy w tekście "O świcie wywieźli Glana" (przeczytasz go tutaj)

reklama

Przyczyna zniknięcia glana była prozaiczna, rzeźba wymagała renowacji. 

- Kiedy stawialiśmy wielkiego Glana, myśleliśmy, że pomnik będzie stał rok, może dwa lata. Okazało się jednak, że wielki but spodobał się mieszkańcom i stał się atrakcją turystyczną. To już kultowa rzeźba - mówi Beata Frąckowiak-Piotrowicz, prezeska Fundacji "Ogród Marzeń". 

Kto stworzył Glana w Jarocinie?

Glan powstał dzięki Fundacji “Ogród Marzeń”. To właśnie ona pozyskała pieniądze na jego stworzenie i zrealizowała cały projekt w 2011 roku. Natomiast pomysłodawczynią kultowego pomnika dla Jarocina, była artystka i animatorka kultury - Felicja Pawlicka, która zmarła tragicznie w 2010 r.

reklama

Przyjaciele oraz znajomi Felicji postanowili spełnić jej marzenie. Instalacja powstała w ramach projektu „Glan Fan znak szczególny - projekt będący elementem interdyscyplinarnej koncepcji identyfikacji artystycznej Jarocina – stolicy polskiego rocka”. Zrealizowała go Fundacja "Ogród Marzeń" z Jarocina.

 - Chciałam spełnić marzenie mojej przyjaciółki. która miała niezwykły wkład w rozwój życia kulturalnego w Jarocinie. To ona wymyśliła, że w naszym mieście powinien stanąć wielki pomnik glana - symbolu wolności, symbolu jarocińskiego festiwalu. Niestety, w 2010 roku Felicja zginęła w wypadku samochodowym. Wspólnie z przyjaciółmi: Basią Bogatko, Halinką i Januszem Zwierzyckimi postanowiliśmy zrealizować jej marzenie. Udało się! - opowiada Beata Frąckowiak-Piotrowicz, która jest koordynatorką projektu "Znak Szczególny" 

reklama

Rzeźbę glana zaprojektował Kuba Bogatko, który wspólnie z Gosią Kruk stworzyli symboliczny pomnik.  Oni też odsłonili go podczas happeningu w dniu 15 lipca 2011 roku. 

Nie byłoby to jednak możliwe bez udziału jarocińskich firm, które wsparły finansowo i logistycznie przedsięwzięcie. Pomogli:  POLWOS, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROBUD S.A., DALKIA Jarocin Sp. z o.o., BANK SPÓŁDZIELCZY w Jarocinie, "GAZETA JAROCIŃSKA". Fundacja otrzymała na realizację projektu dotację w wysokości 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. 

Kiedy i jak powstał Pomnik Glana w Jarocinie 

Kiedy stawiano Glana w 2011 roku, niewiele osób wierzyło, że może on stać się symbolem Jarocina

reklama

- Gdy stawialiśmy wielkiego czarnego buta stanął obok nas jakiś mężczyzna. Przyglądał się nam bacznie i w końcu zapytał: - Po co wy tu stawiacie tego trepa?” Odpowiedziałam mu, że to będzie symbol Jarocina i tak się stało - dodaje Beata Frąckowiak-Piotrowicz

Video z ustawiania Glana. Dalsza część tekstu pod filmem

Wielkie odsłonięcie glana odbyło się w pierwszy dzień festiwalu - 15 lipca 2011 roku. Przyjechali wtedy fani z całej Polski. Pletli długą sznurówkę ze sznurowadeł. Przez cały festiwal glan był oblegany, wszyscy na niego wchodzili, robili sobie zdjęcia. But waży ponad 200 kilogramów i ma ponad dwa metry długości. Wykonany został z żywic epoksydowych. (Zdjęcia z otwarcia zobacz w galerii pod artykułem.)

Stworzenie pomnika nie byłoby możliwe bez udziału jarocińskich firm, które wsparły finansowo i logistycznie przedsięwzięcie. Pomogli: 

  • POLWOS,
  • Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROBUD S.A.,
  • DALKIA Jarocin Sp. z o.o.,
  • BANK SPÓŁDZIELCZY w Jarocinie,
  • "GAZETA JAROCIŃSKA".

Fundacja otrzymała na realizację projektu dotację w wysokości 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. 

Ubranka i szalik dla glana

Glan zdobył sympatię mieszkańców, a Fundacja "Ogród Marzeń" organizowała kolejne akcje, które sprawiły, że miał coraz więcej fanów. Kultową rzeźbę zdobiono w różny sposób, m.in. tworzono ubranko dla wielkiego buta. Zrobiono to dwa razy.

Pierwsze warsztaty szydełkowe Fundacja "Ogród Marzeń" zorganizowała jesienią 2011 roku. Do akcji przyłączyło się 50 osób, które robiły na szydełku kwadraty wielkości 50 na 50 cm. Poszczególne części połączyły: Halinka Zwierzycka i Kasia Wybierała. W sumie wykorzystały 124 kwadraty. Do zrobienia ubranko zużyto ponad 20 km wełny. O tym, jak ubierano glana, przeczytasz tutaj 

Drugi raz ubrano glana w 2023 roku, ramach projektu "Glanomania". Tym razem zebrano około 200 kwadratów. Niektóre wykonano w trakcie Maratonu Szydełkowego, który odbył się w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Większość jednak powstała w zaciszu domowym. Jak policzono, aby je wykonać,  potrzeba było około 2.000 szydełkogodzin. Każdy kwadrat robiony był około 10 godzin.

Ubranko stworzono na bazie mustra, które wykonał Janusz Zwierzycki. Jego żona - Halina Zwierzycka uszyła większą część wełnianej szaty sama. Pomogły też mamy podpopiecznych Fundacji "Ogród Marzeń" w Jarocinie. 

Z kwadratów, które zostały, stworzono ogromny szalik. Zakręcono go wokół wielkiego buta. O tym jak stworzono ubranko i szalik dla glana, przeczytasz tutaj. Tam znajdziesz też Film z akcji oraz więcej zdjęć. 

Glanowi zakładano patriotyczne sznurówki, mikołajową czapkę i różowe wstążeczki

Glan często się zmieniał. Z okazji Świąt niepodległości zakładano mu biało-czerwone sznurówki. [ZOBACZ TUTAJ]

W grudniu szyto dla wielkiego buta mikołajową czapkę [ZOBACZ TUTAJ]

W październiku 2023 jarocińskie Amazonki  sprawiły, że glan cały się zaróżowił [Tu przeczytasz więcej i zobaczysz film ]. Obklejono go amarantowymi karteczkami i wstążeczkami. Glan zyskał też różowe sznurówki. Podobne założono na małych glanach. W Jarocinie znajdziecie bowiem więcej glanowych symboli.

Małe glany na jarocińskim rynku

Instalacja "Idziemy przez czas", to  kolejny projekt, który powstał w ramach cyklu "Znak czasu". Na rynku w Jarocinie ustawiono rzeźbę autorstwa dr Jarosława Boguckiego z Pracowni Rzeźbiarskiej Boguccy i Koronowski.

Artysta stworzył odlew dwóch glanów naturalnej wielkości.

Rzeźbę odsłonił 20 lipca 2011 roku zespół Farben Lehre. Tytuł projektu "Idziemy przez czas" jest zaczerpnięty z piosenki tego zespołu. Na rynku były wówczas tłumy. Więcej zdjęć i film z odsłonięcia małych glanów znajdziecie pod tym linkiem 

Świecący glan w Jarocinie

Kiedy zimą 2023 roku zabrano pomnik glana do renowacji, jego miejsce zajął inny, świecący but. Instalację zaprojektował, stworzył i sfinansował Janusz Zwierzycki. Glan rozbłyskiwał tysiącami światełek (więcej zdjęć znajdziesz pod tym linkiem. 

Świecącego glana znajdziecie teraz obok Spichlerza Polskiego Rocka.

Kultowy pomnik, po renowacji, trafił z powrotem na swoje miejsce przed rozpoczęciem Jarocin Festiwal 2024. Kolejne odsłonięcie rzeźby Wielkiego Buta odbędzie się w piątek, 19 lipca 2024 roku, o godzinie 13.00.  

Relację znajdziecie na portalu jarocinska.pl, na którym czytasz ten tekst. Będzie on aktualizowany tak długo, jak Pomnik Glana będzie się zmieniał. Tymczasem zobacz koniecznie galerię zdjęć, w której pokazujemy całą historię kultowego pomnika.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama