Dzisiaj, czyli w piątek 30 września, rano odbyła się uroczystość nadania salom lekcyjnym nazwisk zasłużonych pedagogów, a w południe okolicznościowa akademia w sali gimnastycznej. W gronie wyróżnionych patronatem znaleźli się: Danuta Mądry-Lehmann, Krystyna Ulatowska, Maria Piątkowska, Zdzisław Trześniewski, Henryk Mazurek i Marian Świątek. Przedstawiciele rodzin wspólnie z dyrektorem Markiem Sobczakiem symbolicznie odsłaniali pamiątkowe tablice obok poświęconych im pracowni. Na pamiątkę otrzymali też miniaturki plansz, na których zamieszczono życiorysy i zdjęcia ich bliskich. Informacje były również odczytane przez wychowanków zmarłych pedagogów, którzy swoją pracą i zaangażowaniem wnieśli spory wkład w historię "jedynki".
Jubileuszu 75-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie
Pierwszego dnia odprawiona została również msza św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Z zaproszonych franciszkanów do Jarocina przyjechał ojciec Bartłomiej Skibiński, który od niedawna pełni posługę w Wejherowie. W czasie spotkania rocznicowego odbyło się wręczenie wyróżnień emerytowanym nauczycielom, którzy pracowali w "jedynce" najdłużej. Przygotowane zostały dla nich specjalne, pamiątkowe statuetki, na którym pojawił się motyw jedynki. Zaprojektował je i wykonał Janusz Zwierzycki. On sam otrzymał również takie wyróżnienie, ale w formie szklanej. W gronie wyróżnionych znalazła się m.in. była dyrektorka Urszula Goling oraz nauczyciele: Jadwiga Trześniewska, Aleksandra Kantorska, Krystyna Binkowska, Ryszard Woś, Andrzej Piątkowski. Na uroczystości zabrakło kilku wyróżnionych osób m.in. Krzysztofa Lehmanna, który wziął udział jedynie w porannej uroczystości nadania pracowni polonistycznej imienia jego żony - Danuty.
Jubileuszu 75-lecia jedynki w Jarocinie. Życzenia
Wielu zaproszonych gości złożyło życzenia z okazji jubileuszu. Na ręce dyrektora starosta Lidia Czechak i wicestarosta Katarzyna Szymkowiak, która z dużym sentymentem wspomina lata nauki w ZSP nr 1, wręczyły dwa czeki: pierwszy w wysokości 2,5 tys. zł, a drugi opiewający na 1,7 mln, który jest przeznaczony na budowę parkingu na 160 miejsc. Obecnie samochody nauczycieli i uczniów nie mieszczą się już ani na dotychczasowych miejscach do parkowania ani na placu przykościelnym. Życzenia swojej szkole złożył również Jan Szczerbań, przewodniczący Rady Powiatu oraz Dawid Wyremblewski, sekretarz w Urzędzie Miasta i Gminy w Jaraczewie. Gratulacje przekazali także przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz innych placówek oświatowych, którymi administrują władze powiatowe. Prezentem od tych ostatnich był krzew do posadzenia w Ogrodzie Różanym, który znajduje się na szkolnym dziedzińcu. Na koniec artystycznej części uroczystości na sali gimnastycznej pojawił się urodzinowy tort dla "jedynki". Uczniowie przygotowali również poczęstunek w szkolnej auli.
Trwa jubileusz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Sobota dzień dla absolwentów
Drugi dzień - sobota (1 października) - organizowany jest z myślą przede wszystkim o absolwentach szkoły. Będzie to czas na spotkania w klasach i wspomnienia, a także na zobaczenie, co się zmieniło w szkole przez ostatnie 5 lat. Spotkania w klasach poprzedzi o godz. 10.00 wystąpienie dyrektora szkoły. Uczestnicy odwiedzą też Skwer Absolwenta im. Stacha Komendzińskiego, na którym obok altany pojawiły się również nowe elementy małej architektury i rzeźby wykonane z drzew wyciętych z terenu przeznaczonego pod budowę parkingu szkolnego. Jak podkreśla dyrektor Marek Sobczak miejsce to ma swój szczególny urok, gdy kwitną róże. Na dziedzińcu szkolnym zostało posadzone 100 różnych odmian tych kwiatów. Pomysłodawcą rozwiązań, ale i osobą, która dba o nasadzone rośliny jest jeden z nauczycieli ZSP nr 1 w Jarocinie - Janusz Zwierzycki.Jedno z najnowszych dzieł łączy w sobie elementy drewniane, nawiązujące do początków, ale i murowane, wykonane przez uczniów Technikum Budowlanego. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w sobotę 1 października w obecności sporego grona absolwentów z różnych roczników. Wcześniej była okazja do spotkań w klasach i wspominania lat nauki. Byli uczniowie mogli też zobaczyć, jak zmieniła się ich szkoła od ostatniego zjazdu. Przy tej okazji wręczono pamiątkowe statutetki najstarszym uczestnikom zjazdu, czyli dwójce maturzystów z 1958 roku. Janusz Zwierzycki, który od niedawna jest emerytowanym nauczycielem, wyróżnił również specjalną, wykonaną przez siebie nagrodą dyrektora Marka Sobczaka za jego troskę i ogromny wkład w rozwój placówki oraz realizowanie hasła, że ta szkoła prawdziwie łączy pokolenia. Wzruszony i zaskoczony szef "jedynki" zaprosił wszystkich zebranych na obchody jubileuszu 80-lecia.
Dzisiaj wieczorem zostanie zorganizowany Bal Absolwenta. Już teraz wiadomo, że w zabawie weźmie udział około 150 absolwentów i nauczycieli.
75 lat Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie
Początkowo zjazdy "jedynki" odbywały się co dziesięć lat. W czasie ostatniego jubileuszowego spotkania, które miało miejsce w 2017 roku, wiele osób wnioskowało, aby odbywały się częściej. I stąd decyzja, aby zorganizować obchody po 5 latach. Tym bardziej, że z roku na rok ubywa osób z grona najstarszych absolwentów. W trakcie październikowej uroczystości planowane jest również wręczenie wyróżnień byłym uczniom, którzy uczyli się w Jarocinie krótko po wojnie, gdy ZSP nr 1 rozpoczynało swoją historię jako Technikum Drzewne.Od czterech lat szkoła ma nowego patrona - Powstańców Wielkopolskich, którzy zastąpili Feliksa Dzierżyńskiego. Obecnie w szkole uczy się 1.045 uczniów. Przez 75 lat placówkę opuściło około 11 tysięcy absolwentów.
Chodziliście do jedynki? Macie swoje wspomnienia, historię związaną z tym miejscem? Czekamy na komentarze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.