To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego odwiedzają jarociński magistrat. Wcześniej ich wizyty dotyczyły jednak działalności poprzednich władz gminy. I tak na przykład w 2020 r. badali transakcję sprzedaży gruntu w specjalnej strefie ekonomicznej w Golinie. Niemal w tym samym czasie prześwietlali sprawę sprzedaży ponad 40 ha gminnej ziemi między Jarocinem a Cielczą.
Prezes jarocińskiej spółki PWiK powołany niezgodnie z prawem
Teraz agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego ponownie przyjechali do Jarocina. To pierwsza wizyta po ubiegłorocznej zmianie władzy i po objęciu stanowiska burmistrza przez Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską. Niezpowiedziana wizyta.Tym razem w ramach czynności analityczno-informacyjnych zwrócili się o udostępnienie oświadczenia majątkowego prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie Piotra Kłosińskiego, w którym wykazał ponad 10% udziałów w prywatnej spółce.
Sprawa ujrzała światło dzienne jakiś czas temu, kiedy o fakcie posiadania takich udziałów przez szefa wodociągów poinformował na posiedzeniu radny opozycji i były wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak. Wskazał też konkretne przepisy prawa, które zabraniają łączenia funkcji prezesa w jednej spółce z posiadaniem więcej niż 10% udziałów w spółce prawa handlowego (art. 9 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne - przyp. red.).
Jarociński radny zgłasza podejrzenie popełnienia przestępstwa i zwraca się do sądu
Choć sekretarz gminy Jarocin - Robert Kaźmierczak, który odpowiada za spółki gminne, poinformował, że „oświadczenie prezesa PWiK było przed złożeniem sprawdzane przez kancelarię prawną, a po złożeniu przez urząd skarbowy, który nie zgłosił zastrzeżeń”, to radny Bartosz Walczak zgłosił podejrzenie popełnienia przestępstwa do prokuratury. Zwrócił się też do sądu o wykreślenie w Krajowym Rejestrze Sądowym Piotra Kłosińskiego z zarządu spółki PWiK Jarocin oraz o powołanie kuratora, który do czasu powołania nowego prezesa będzie kierował spółką.
- Mając na uwadze, iż wspólnik - gmina Jarocin i uprawnione do tego organy spółki, mimo oczywistej nieważności powołania pana Piotra Karola Kłosińskiego na funkcję prezesa zarządu spółki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, co wynikało wprost z jego oświadczenia majątkowego z dnia 20 czerwca 2024 roku, nie dokonali skutecznego obsadzenia organu uprawnionego do reprezentowania spółki, niezbędne jest, aby to sąd zastosował z urzędu postępowanie przymuszające, o którym mowa w art. 24 ust. 1a u.k.r.s. - argumentował we wniosku do sądu Bartosz Walczak.
Decyzja sądu o wykreślenie Piotra Kłosińskiego z KRS-u nie była jednak potrzebna, ponieważ wcześniej rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji odwołała prezesa ze stanowiska. Tuż po tej decyzji Piotr Kłosiński zbył udziały, które były przyczyną odwołania i rada nadzorcza PWiK-u powtórnie powołała go na stanowisko szefa spółki.
Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadzi szkolenie w Jarocinie
Na tym jednak sprawa się nie zakończyła, nadal bada ją prokuratura. To na jej zlecenie pewne czynności prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. Funkcjonariusze, a dokładnie dwie funckjonariuszki biura w ramach czynności analityczno-informacyjnych, wkroczyły w środę do Urzędu Miejskiego w Jarocinie.
- Spodziewałam się, czego może dotyczyć wizyta funkcjonariuszy CBA. Przekazałam wszystkie dokumenty, o które prosili. Część jeszcze prześlemy, bo było tego sporo - informuje burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.
Podczas spotkania burmistrz ustaliła z funkcjonariuszami, że gmina wystąpi do CBA o przeprowadzenie szkolenia z wypełniania oświadczeń majątkowych i stosowania przepisów ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
- Okazuje się, że ustawa antykorupcyjna jest tak rzadko wykorzystywana, że sprawia trudność również tym osobom, które te oświadczenia przeglądają i analizują. Przedstawiciele CBA sami zaproponowali nam, że mogą przeprowadzić u nas odpowiednie szkolenie w tym temacie i odpowiedzieć na wszelkie pytanie i wątpliwości, jakie będziemy mieli - stwierdza Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.
Zwróciliśmy się do Wydziału Komunikacji Społecznej CBA o potwierdzenie w związku z jakim postępowaniem oraz na czyje zgłoszenia lub zlecenie prowadzone były działania w Urzędzie Miejskim w Jarocinie - czekamy na odpowiedź.
Co sądzicie o sprawie - czekamy na Wasze merytoryczne opinie w komentarzach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.