Reklama

Figura Serca Jezusowego w Jarocinie. Od piętnastu lat jest znów na swoim miejscu [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W parafii św. Marcina w Jarocinie co roku ma miejsce szczególne wydarzenie związane z Najświętszym Sercem Pana Jezusa. Również w najbliższy piątek (24 czerwca) po mszy św. wyruszy procesja na ulicę Świętego Ducha.

Reklama

W najbliższy piątek (24 czerwca) o godz. 18.30 w kościele parafialnym św. Marcina w Jarocinie zostanie odprawiona msza św. w intencji rodzin, a po niej wyruszy procesja do figury Serca Jezusowego znajdującej się na piętrze budynku przy zbiegu ulic: Św. Ducha, Targowej i Kościelnej. Tutaj zostanie odnowiony akt zawierzenia miasta i parafii Sercu Jezusowemu w 76.  rocznicę uroczystości, jaka miała miejsce w 1946 roku. 

Skąd się wzięła figura Serca Jezusowego w Jarocinie? 

Poświęcenie nowej figury Najświętszego Serca Jezusowego odbyło się piętnaście lat temu, w listopadzie 2007 roku przy okazji obchodów 750-lecia Jarocina. Została ufundowana przez rodzinę Kostujów - panią Barbarę i jej dzieci - Przemysława i Marzenę (obecna przewodnicząca osiedla Stare Miasto). Z zamiarem przywrócenia wizerunku nosili się już kilkanaście lat. Myślał o tym również, co przyznał w czasie uroczystości poświęcenia - ksiądz prałat Dariusz Matusiak od czasu swojego przyjścia na parafię św. Marcina w Jarocinie.  

Wtedy to wizerunek Chrystusa powrócił w miejsce, w którym znajdował się do II wojny światowej. W czasie okupacji został zniszczony przez Niemieców. Początkowo chciano zrzucić figurę za pomocą koni, ale ze względu na metalowy pręt znajdujący się we wnętrzu nie było to możliwe. W końcu jeden z żołnierzy wszedł i rozbił posąg młotkiem. Od 2007 roku jest to miejsce szczególnej modlitwy właśnie w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

Nabożeństwa czerwcowe mniej popularne i znane od majowych?

Przez cały czerwiec - zazwyczaj przed lub po mszach wieczornych - w kościołach odprawiane są tzw. czerwcowe. Jest to potoczne określenie nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W trakcie zgromadzeni wierni odmawiają lub śpiewają Litanię do Najświętszego Serca Jezusa. 

Idea nabożeństw czerwcowych nie jest tak popularna jak majowych i ma nieco krótszą historię. Narodziła się w połowie XIX w. w głowie francuskiej siostry wizytki, Anieli de Sainte-Croix. Zakonnicę zainspirowały już wówczas popularne nabożeństwa majowe, miała nawet powiedzieć, że „skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec trzeba ofiarować Sercu Jezusowemu”. Pomysł ten padł na bardzo podatny grunt - najpierw uzyskał aprobatę biskupa Paryża, a później papieża Piusa IX, który w 1873 r. zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła powszechnego. W Polsce po raz pierwszy zostało jednak ono odprawione już 1 czerwca 1857 r. w Lublinie.

Wybór czerwca jako miesiąca nabożeństw ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa nie był przypadkowym. W ten sposób nawiązano bowiem do objawień, podczas których Chrystus przekazał s. Małgorzacie Marii Alacoque 12 obietnic dotyczących czcicieli Jego Serca. Miały one miejsce w czerwcu 1675 r. Zwykle w tym również miesiącu obchodzi się również uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest świętem ruchomym, przypadającym na pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, czyli pomiędzy 29 maja a 2 lipca. Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje post. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy