reklama
reklama

Procesja Bożego Ciała z kościoła Chrystusa Króla do Św. Marcina [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Procesje w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa są publicznym wyznaniem wiary w żywą i realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Piękna pogoda sprawiła, że wzięło w nich udział bardzo dużo osób.
reklama

Boże Ciało to jedna z najważniejszych, a jednocześnie najbarwniejszych uroczystości katolickich w roku liturgicznym. Dzisiaj rano odbyła się procesja Bożego Ciała na terenie parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie, a po południu w parafii franciszkańskiej św. Antoniego Padewskiego. 

Boże Ciało. Procesje w Jarocinie

Jak co roku odbyła się też ta, która łączy dwie jarocińskie parafie. Uczestnicy procesji po mszy św. odprawionej w kościele Chrystusa Króla wyruszyli do czterech ołtarzy. Ostatni znajdował się przy świątyni św. Marcina . Uroczystą oprawę zapewniły m.in. dziewczynki sypiące kwiatki, Orkiestra Dęta Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego z Żerkowa oraz członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jarocinie, którzy jak co roku nieśli baldachim. 

 
Na koniec wiele osób zabierało ze sobą gałązki z młodych brzózek zdobiących trasę procesji Bożego Ciała. Zgodnie z wiekową już tradycją - mają one przynieść szczęście w domostwach i są pamiątką przejścia Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przez ulice parafii. Rolnicy niejednokrotnie zerwane brzózki wbijają na polach, co - wedle tradycji - ma przynieść urodzaj. Zwyczaj ten kultywowany jest w całej Polsce.

Poświęcenie wianków na zakończenie oktawy

Procesje wokół kościoła odbywać się będą przez całą oktawę Bożego Ciała po mszach wieczornych, a w niedzielę po mszach   przedpołudniowych i południowych. Na zakończenie, w czwartek (23 czerwca) przygotowywane będą ponownie cztery ołtarze, ale tym razem już przy każdym z kościołów parafialnych. W tym dniu księża święcą wianki z kwiatów i ziół. W polskiej tradycji wierzy się, że zarówno poświęcone ziele z wianków, jak i brzozowe gałązki, które ludzie zabierają z ołtarzy podczas Bożego Ciała, mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, jedynie spalić (podobnie sprawa ma się z dewocjonaliami).

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama