Reklama

Grypa szaleje. W aptekach brakuje leków. Jak wygląda sytuacja w Jarocinie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Grypa szaleje. W aptekach brakuje leków. Jak wygląda sytuacja w Jarocinie? - Zdjęcie główne

W aptekach brakuje leków. Jak wygląda sytuacją w Jarocinie? | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Fala zachorowań na grypę wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W aptekach brakuje niektórych leków. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacją w Jarocinie?

Reklama

Mieszkanka Jarocina, pani Katarzyna, jest mamą dwójki dzieci w wieku przedszkolnym. Ze względu na szalejącą dookoła grypę, chciała się zaopatrzyć w zestaw leków, które w razie potrzeby, mogłaby im podać.

W jarocińskich aptekach brakuje leków i testów

Okazało się jednak, że ze względu na duży popyt, nie tylko w aptekach, ale i hurtowniach brakuje leków. Kobieta musiała odwiedzić kilka aptek, żeby skompletować potrzebny zestaw.  

- Nie zdawałam sobie sprawy, że jest tak źle. Chciałam kupić typowe zawiesiny przeciwgorączkowe dla dzieci - Ibuprofen czy Paracetamol. Niestety, był z tym spory kłopot. Tak samo z przeciwwirusowym Ebilfuminem - wyjaśnia jarocinianka. 

Trudności są też z zakupem testów wykrywających za jednym razem trzy rodzaje wirusów - grypy, covidu i RSV.       

Grypa w natarciu. Wzmożony ruch w aptekach

O opinię na temat obecnej sytuacji zdrowotnej oraz tej dotyczącej braku leków w aptekach zapytaliśmy Mariusza Politowicza, członka Naczelnej Rady Aptekarskiej, właściciela apteki w Pleszewie.  

- Sezon zachorowań zaczął się na początku grudnia. Jako farmaceuci natychmiast zauważyliśmy zmiany - mówi.

Przez prawie 3 lata pandemii Covid-19 - jak tłumaczy - ograniczyliśmy wzajemne kontakty, stosowaliśmy dystans, dezynfekcję i maseczki, co zmniejszyło liczbę innych infekcji wirusowych i bakteryjnych.

- Wywarło również wpływ na apteki, hurtownie farmaceutyczne i producentów. Wszyscy odnotowali straty wynikające z przeterminowania się posiadanych leków, na które nie było zwykłego zapotrzebowania. Logiczną konsekwencją tego zjawiska było ograniczenie produkcji lub posiadanych zapasów - mówi specjalista.

Grypa, która potężnie atakuje od kilku tygodni, nasiliła dotychczasowe problemy z dostępnością leków.

- Przypomnę, że pierwotnych przyczyn jest kilka. Przeniesienie światowej produkcji do tańszych dostawców, czyli do Chin, gdzie zaczęła się pandemia. Teraz doszła wojna na Ukrainie, gdzie również były fabryki. Przez port w Odessie szły główne szlaki transportu - tłumaczy Mariusz Politowicz.

I dodaje, że żadna branża nie podoła skokowemu wzrostowi zapotrzebowania na poziomie 300-400% dotychczasowej normy.

- Stąd braki wielu leków, w tym np. niektórych antybiotyków, zwłaszcza w postaci zawiesiny dla dzieci. Jako farmaceuci robimy, co możemy - podkreśla członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Czy powinniśmy zdecydować się na zamiennik leku?

Mariusz Politowicz wskazuje na rolę zamienników leków. 

- Proszę pamiętać, że mnóstwo leków ma swoje odpowiedniki. To nie są leki podobne lub zamienniki, tylko właśnie odpowiedniki. Zawierają tę samą substancję leczniczą, dawkę („moc") oraz wielkość opakowania +/- 10 % - wyjaśnia farmaceuta.

Różnica - jak przekonuje - jest tylko w nazwie, smaku, cenie. Działanie natomiast jest identyczne.

-  Więc warto skorzystać z naszej sugestii, zamiast tracić czas na prawdopodobnie bezskuteczne poszukiwania. Możemy też np. wydać zawiesinę w butelce o pojemności 70 mililitrów (ml), zamiast dwóch butelek po 35 mililitrów. Ewentualnie odwrotnie. Natomiast nie możemy wydać 70 ml, gdy na recepcie przepisano tylko 35 ml - wskazuje właściciel apteki.

Hurtownie reglamentują dostawy niektórych leków

Poza innymi stałymi już brakami, problemy są również z rytmicznością dostaw ważnego pełnopłatnego leku przeciwwirusowego - oseltamiviru - szczególnie w dawkach pediatrycznych.  

- W porównaniu do poprzednich sezonów, zapotrzebowanie na niego wzrosło o kilkaset lub nawet kilka tysięcy (!) procent - w zależności od dawki - mówi nam Mariusz Politowicz.  

Dlatego hurtownie reglamentują jego dostawy.

- Zdarzyło mi się otrzymać tylko po jednym - jedynym - opakowaniu z każdej z 3 dawek, co wystarczyło dla 3 osób, choć chętnych było mnóstwo. Cóż z tego, że następnego dnia otrzymałem spory zapas, skoro zdenerwowani pacjenci chcieli go zaraz? Podobnie jest w aptekach w całej Polsce - nie kryje Politowicz.

Niestety, podobnie wygląda sytuacja z dostępnością testów wykrywających grypę, Covid lub RSV.

- Zapotrzebowanie jest olbrzymie, a dostawy nieregularne. Należy jednak założyć, że problemy z ich dostępnością znikną prędzej niż te z lekami - wskazuje członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Jak wygląda sytuacja z lekami w jarocińskich aptekach?

Zadzwoniliśmy do kilku jarocińskich aptek, żeby zapytać, jak wygląda sytuacja, których leków brakuje a które są na stanie.

W aptece Witaminka przy ul. Wrocławskiej w Jarocinie większość leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych jest dostępna. Można też kupić testy, ale tylko na covid.  

- Sytuacja nie jest wesoła. Leków brakuje. Najgorsze jest to, że nie ma antybiotyków. Ludzie chodzą od apteki do apteki, a my nie mamy nawet możliwości, żeby je zamówić, bo w hurtowniach też ich nie ma. Cały czas musimy być w kontakcie z hurtowniami, które prowadzą zapisy i kiedy jakiś rodzaj leku się pojawi, to praktycznie, która apteka pierwsza zamówi, ta go dostanie - mówi pracownica apteki.      

Farmaceutka z apteki Gemini przy ul. Hallera w Jarocinie przyznaje, że bardzo dużo ludzi pyta o leki przeciwgrypowe, przeciwgorączkowe dla dorosłych i dla dzieci. 

- Przychodzą do apteki i dzwonią. W tej chwili przeciwgorączkowe leki dla dzieci mamy na stanie, ale jest duże zapotrzebowanie, dlatego już złożyłyśmy kolejne zamówienie. Przeciwwirusowego Ebilfuminu są ostatnie opakowania, jednak dostępne są zamienniki. 

Z kolei pracownica apteki Stylowej przy ul. Paderewskiego w Jarocinie informuje, że pięć dni temu otrzymała 5 opakowań przeciwwirusowego leku Ebilfumin, które natychmiast się rozeszły. Są jednak zamienniki. 

- Ibum i Paracetamol w zawiesinie dla dzieci mamy. Testów na grypę nie dostałyśmy w ogóle, covidowe skończyły się dwa dni temu - mówi farmaceutka. 

Jeśli ktoś szuka leków, może skorzystać ze strony internetowej ktomalek.pl, która jest bardzo pomocna we wskazaniu apteki najbliższej naszego miejsca zamieszkania, w której specyfik jest dostępny. 

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy