Mieszkańcy Jarocina i nie tylko zgłaszają nam problemy w przychodniach, gdzie ich zdaniem jest zwiększona liczba pacjentów chorych na grypę i zgłaszających się z zaziębieniami, zwłaszcza dzieci.
Czy sygnały o zwiększonej liczbie zachorowań na grypę się potwierdzają?
Sprawdziliśmy więc, czy te sygnały pokrywają się z rzeczywistością.W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Medyk” Poradni Lekarza Rodzinnego w Żerkowie te informacje się nie potwierdzają.
- Nie mogę powiedzieć, żeby było jakoś więcej pacjentów. Jest standardowo - mówi pracownica przychodni.
Widoczny wzrost liczby pacjentów zanotowały przychodnie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jaraczewie i „Ośrodek Zdrowia” w Kotlinie.
- Ogólnie jest więcej ludzi. Szczególnie mamy więcej chorych dzieci. Nie jest to jakaś nadzwyczajna sytuacja, jak na ten sezon, ale jest więcej osób z gorączką, z grypą - przyznaje rejestratorka z ośrodka w Kotlinie.
Zawsze o tej porze zwiększa się liczba pacjentów
Wzrost liczby pacjentów zanotowała też największa, jarocińska przychodnia Jar-Medic.
- Jest oczywiście sezon przeziębieniowy i zawsze o tej porze zwiększa się liczba pacjentów. Jest stosunkowo wysoka temperatura jak na tę porę roku i wirusy się namnażają. Z całą pewnością jest więcej chorych niż dwa, trzy miesiące temu - mówi przedstawicielka Jar-Medica, która chce zachować anonimowość.
Zwróciliśmy się także do przechodni Eskulap w Jarocinie z pytaniami o liczbę chorych, którzy się tam zgłaszają w ostatnim czasie oraz do jarocińskiego sanepidu, czy zjawisko może nam zagrażać - czekamy na odpowiedzi.
[AKTUALIZACJA]
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie dr n. o zdr. Beata Oleśków podaje statystyki zachorowań na grypę.
Według meldunków o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę w sezonie grypowym 2022 w powiecie jarocińskim zarejestrowano w okresie od 1 września 2022 r. do 31 października 2022 r. 1.115 przypadków. W analogicznym okresie w roku 2021 odnotowano 1.017 przypadków.
W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego.
- Pamiętajmy, szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Ma on miejsce zwykle między styczniem a marcem - zaznacza dr n. o zdr. Beata Oleśków.
Jej zdaniem najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirus grypy jest szczepienie przeciw grypie.
- Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. Zaleca się, aby szczepionki przeciw grypie podawać co roku każdemu już od 6 miesiąca życia, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych - wskazuje szefowa jarocińskiego sanepidu.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie podaje najbardziej skuteczne metody zapobiegania grypie:
- coroczne szczepienia przeciw grypie,
- przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk,
- zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu i kichania,
- w okresie sezonu grypowego unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi,
unikanie przez osoby z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.