Reklama

Dyrektor ZSP nr 1 w Jarocinie: Mamy wyjątkowych uczniów i wybitnych nauczycieli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały ZSP nr 1 w Jarocinie

Dyrektor ZSP nr 1 w Jarocinie: Mamy wyjątkowych uczniów i wybitnych nauczycieli - Zdjęcie główne

Mamy wyjątkowych uczniów i wybitnych nauczycieli - rozmowa z Markiem Sobczakiem, dyrektorem ZSP nr 1 w Jarocinie | foto Materiały ZSP nr 1 w Jarocinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec tygodnia Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie świętować będzie 75-lecie swojego istnienia i działalności. Z tej okazji poprosiliśmy o rozmowę dyrektora Marka Sobczaka.

Reklama

Historia placówki rozpoczęła się od Technikum Drzewnego. Przez te 75 lat zaszło jednak wiele zmian. Z tej dawnej szkoły pozostało już chyba niewiele?     

To prawda. Przeszliśmy bardzo długą drogę. Zaczęło się od Technikum Drzewnego, a później były różnego rodzaju typy szkół: licea profilowane, licea zawodowe, zasadnicza szkoła zawodowa, szkoły policealne w trybie wieczorowym i zaocznym. Różne były też kierunki kształcenia. Przypomnę, że przez dwa lata funkcjonowała u nas np. filia szkoły górniczej. Kształcili się tutaj ekonomiści, pielęgniarki, mechanicy, sprzedawcy, geodeci. Za każdym razem była to odpowiedź na potrzeby lokalnego rynku pracy.

Jaka jest obecnie „jedynka”?

Dzisiaj to szkoła, która kształci w dwóch typach szkół: liceum ogólnokształcącym i technikum. Kształcenie zawodowe to w większości zawody z branży IT. Staramy się proponować młodzieży to, co ich interesuje, ale i to, co z pewnością będzie atrakcyjne na rynku pracy. Mamy m.in. Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, co może być efektem tego, że rynek telewizyjny napędzany wszelkiego rodzaju programami kulinarnymi, zwiększył zainteresowanie tym typem szkoły. Wielu marzy o tym, aby w przyszłości zostać Master Chefami czy chociażby gotować z Okrasą. Ale tak jak już wspomniałem, przeważa branża IT: technik informatyk, technik mechatronik, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, czy technik rachunkowości, gdzie uczniowie w większości zajęć praktycznych uczą się z wykorzystaniem programów komputerowych. Mamy też technikum budownictwa i przy okazji zbliżających się uroczystości jubileuszowych chcemy pokazać, że szkoła „od drewna przeszła do cegły”. Ale to jest zarazem obraz historycznych przemian w społeczeństwie, które od drewna przeszło w bardziej trwałe materiały. Wielorakość kierunków kształcenia na przestrzeni 75 lat była naprawdę ogromna. Kształcimy nie tylko w zawodach, ale również w zakresie ogólnym w liceum ogólnokształcącym, którego absolwenci kontynuują później naukę na studiach wyższych.

Znakiem tych zmian są nowe realizacje na Skwerku Absolwentów?

Skwerek Absolwenta imienia byłego dyrektora Stacha Komendzińskiego, znajduje się na dziedzińcu wewnętrznym szkoły i stworzyli go nauczyciele oraz uczniowie, pięć lat temu, przy okazji 70. rocznicy powstania naszej placówki. Znajduje się tam m.in. drewniana zadaszona konstrukcja, ogród różany oraz spora ilość, pergoli, ławek i rzeźb. Przez cały czas dochodzą tam nowe elementy i skwerek się rozrasta. Na jubileusz 75-lecia, który będziemy obchodzić za kilka dni, zaproponowaliśmy m.in. specjalną ściankę i elementy małej architektury ogrodowej, które m.in. pokazują historię szkoły. Jest to np. ławeczka, która częściowo wykonana jest z drewna, ale ma też elementy z cegły. Na ściance z kolei pokazaliśmy historię poprzez umieszczenie na niej skrótów nazw wszystkich typów szkół, które się u nas do tej pory pojawiły. Wszystko opiera się na konstrukcji drewnianej, ale wypełnienie wykonane jest już z cegły. Na ściance jest także drewniana tabliczka z datą 1947 roku oraz metalowa ramka oraz wystający poza nią napis 75 lat. Ma on symbolizować, że nasza szkoła, głównie w sferze wychowawczej, wychodzi poza swoje ramy. Jest też element połączonych dłoni, który jest symbolem współpracy i tego, że ZSP nr 1 łączy pokolenia. Ten symbol pojawi się też na oficjalnym logo zjazdu absolwentów oraz na pamiątkowych statuetkach, którymi podczas piątkowej uroczystości chcemy wyróżnić pedagogów najdłużej pracujących w „jedynce”. Całość zaprojektował i w większości wykonał, wieloletni nauczyciel naszej szkoły p. Janusz Zwierzycki.

Ile osób uczęszcza obecnie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1?   

Obecnie w szkole uczy się 1.045 uczniów, pracuje prawie 100 nauczycieli i kilkanaście osób w administracji i obsłudze. Wszyscy spotykamy się w budynku szkoły od poniedziałku do piątku, mamy ponad 9 tyś. metrów użytkowych powierzchni i jesteśmy pod tym względem największą szkołą na terenie powiatu jarocińskiego. Obok znajduje się inna szkoła średnia, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, w której uczy się ok. 1,5 tysiąca uczniów. Spora jednak część z nich uczęszcza do szkoły branżowej i przez kilka dni w tygodniu odbywa praktyki u pracodawców poza szkołą.

Wielu absolwentów z tych starszych roczników, mile wspomina pobyt w internacie, w którego pomieszczeniach mieści się obecnie ZSP nr 2...

Tak. To, że istniał internat i że zamieszkiwała w nim spora grupa uczniów, powodowało, że szkoła była dla nich jak drugi - a często nawet pierwszy - dom. Tutaj zjeżdżali się uczniowie z całej Polski. Nasze Technikum Drzewne w pewnym okresie było jednym z trzech, jakie funkcjonowały na terenie naszego kraju. Mieliśmy uczniów z każdego zakątka Polski a nawet i obcokrajowców. Często wracali oni do domów tylko na święta. Część nauczycieli również mieszkała w szkole. W godzinach zajęć szkolnych byli pedagogami, belframi, ale już po godzinach stawali się nierzadko ich mentorami i przewodnikami życia. Myślę, że stąd wynika to duże i szczególne przywiązanie najstarszych absolwentów do swojej szkoły.

Co ważnego wydarzyło się od czasu ostatniego zjazdu?

Patrząc z perspektywy tych pięciu lat, które minęło od ostatniego zjazdu, to wydaje się, że jest o czym opowiadać. Rok po spotkaniu absolwentów, szkoła otrzymała nowe imię. Kiedyś był to Feliks Dzierżyński, a od 2018 roku są nimi Powstańcy Wielkopolscy. Ważnym wydarzeniem dla szkoły było również wykonanie i poświęcenie nowego sztandaru szkoły. Sztandar został oficjalnie przekazany szkole w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, o czym przypomina przybity na drzewcu okolicznościowy gwóźdź.

Zmieniła się także oferta edukacyjna szkoły. Przekształciliśmy Technikum Ekonomiczne w Technikum Rachunkowości. Stworzyliśmy trzy w pełni wyposażone pracownie do nauki na kierunku technik mechatronik. Pięć lat temu nie mieliśmy żadnej. Uczniowie Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej, mają możliwość uczyć się w nowo wyposażonej pracowni z  drukarkami 3D, jak również wielkoformatowych drukarek, ploterów, bigówek czy cyfrowych gilotyn. Nowy wystrój i wyposażenie otrzymały także trzy pracownie w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Wzbogaciliśmy się także o kolejne pracownie informatyczne z bardziej wydajnym sprzętem komputerowym. Doposażenie szkoły było możliwe dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym i realizacją projektów edukacyjnych w kształceniu zawodowym. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat były to trzy duże przedsięwzięcia, których łączna wartość przekroczyła ponad 3 miliony złotych. W ramach wspomnianych projektów, oprócz wsparcia rzeczowego, uczniowie mieli możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności zawodowych, a nauczyciele podniesienia swoich kwalifikacji, m.in. na szkoleniach i studiach podyplomowych.

O czym marzy dyrektor? Co chciałby jeszcze pan zrealizować?

Myślę, że jeszcze kilka rzeczy by się znalazło... Z pewnością chciałbym zagospodarować teren po rozebranej kilkanaście lat temu przyszkolnej strzelnicy. Przez jakiś czas w tym miejscu funkcjonowała wykonana przez nauczycieli bieżnia oraz skocznia w dal. Był pomysł, aby to przebudować i zrobić boisko wielofunkcyjne z bieżnię tartanową. Był też pomysł, aby zaadaptować ten teren na parking dla młodzieży. Obecnie ich samochody, podobnie jak i pracowników pobliskiej jednostki wojskowej, stoją na terenie przykościelnym. Szukaliśmy środków na realizację jednego z tych pomysłów. W trakcie okazało się, że problem stwarza stacja transformatorowa, która znajduje się na tej działce. Nie pozwala to na budowę w tym miejscu boiska sportowego z bieżnią tartanową z minimum 4 torami o długości 200 metrów. Rozpoczęliśmy zatem starania o pozyskanie środków finansowych na budowę parkingu. Przygotowaliśmy projekt zakładający m.in. ekologiczne rozwiązania w postaci zbiorników na wodę opadową zbieraną z dachu szkoły oraz lampy zasilane energią słoneczną. I dzisiaj mogę powiedzieć, że jesteśmy już blisko celu. Kilka dni temu został ogłoszony przetarg. Prace powinny ruszyć już w październiku, a zakończenie planujemy na wiosnę przyszłego roku.  

Wiele się mówi o problemach związanych ze znalezieniem  nauczycieli, szczególnie tych od kształcenia zawodowego...

Tak, słyszy się o takich sytuacjach, szczególnie w dużych miastach. My na szczęście takich problemów nie mamy. Ofertę edukacyjną szkoły dostosowujemy m.in. pod kątem możliwości kadrowych jak i lokalowych a także sprzętowych. W ostatnich latach ilekroć ktoś z nauczycieli odchodził na emeryturę, to zawsze zgłaszali się nowi, również tacy, którzy pracują w innych placówkach. Dzięki temu możemy spokojnie myśleć o kolejnych latach nauki i patrzeć z optymizmem w przyszłość. Mamy spore grono emerytów, które liczy ponad 100 osób. Wszystkich ich zapraszamy na nasze obchody jubileuszowe.  

Jaki jest największy powód do dumy dla pana jako dyrektora?

Przede wszystkim uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Bardzo często poza szkołą spotykam absolwentów, którzy okazują wyrazy sympatii i życzliwości. Niejednokrotnie wspominają czasy pobytu w szkole, pytają o nauczycieli i proszą o przekazanie pozdrowień. Myślę, że to zasługa wyjątkowych ludzi, którzy tę szkołę tworzyli i aktualnie w niej pracują. Jestem dumny z tego, że rozmawiamy ze sobą, że współpracujemy i staramy się rozwiązywać wspólnie pojawiające się problemy. Cieszy mnie dobra atmosfera wśród pracowników szkoły. To powoduje, że człowiekowi chce się przychodzić do pracy. Ja robię to nadal z ogromną przyjemnością. Drzwi do mojego gabinetu się prawie nie zamykają. Przychodzą uczniowie, rodzice, nauczyciele; rozmawiamy nie tylko o szkole. Organizujemy wyjazdy nauczycielskie. Co roku na rozpoczęcie i zakończenie nauki odbywają się spotkania integracyjne. To buduje prawdziwe relacje i powoduje, że lubimy być ze sobą i chcemy rozmawiać. Cieszymy się swoją obecnością i to z pewnością także procentuje dobrymi relacjami z młodzieżą. Myślę, że nauczyciele - ci obecni jak i ci, którzy uczyli tu wcześniej, to najlepsze co mogło spotkać tą szkołę.            

Kilka dni temu odebrał pan puchar dla Najbardziej Usportowionej Szkoły w Wielkopolsce. To chyba także szczególny powód do dumy?

Trudno mówi się o sukcesach, ale rzeczywiście przez ostatnie lata, corocznie zajmujemy wysokie miejsca w sportowej rywalizacji szkół w województwie wielkopolskim. W podsumowaniu za zeszły rok szkolny zajęliśmy drugie miejsce ale mamy także na swoim koncie zwycięstwo w tej klasyfikacji. To cieszy szczególnie, tym bardziej że nie dysponujemy tak okazałą bazą sportową w porównaniu z innymi szkołami. Podkreślił to nawet prezes Szkolnego Związku Sportowego w trakcie wręczania nam tego okazałego pucharu. Na naszej sali gimnastycznej można zagrać na pełnowymiarowym boisku tylko w siatkówkę, bo na koszykówkę i piłkę ręczną boisko jest już trochę za krótkie. Praktycznie nie posiadamy obiektów zewnętrznych do zajęć wychowania fizycznego. W 2015 roku na dziedzińcu szkoły powstały jedynie dwa boiska do siatkowej piłki plażowej. Korzystamy gościnnie z „Orlika”, który znajduje się przy „dwójce”. Cały czas brakuje nam obiektów lekkoatletycznych. Mimo braków lokalowych, udaje się nam zajmować wysokie miejsca w zawodach sportowych, a to z kolei skutkuje wysokimi lokatami w rankingu na Najbardziej usportowioną Szkołę w Wielkopolsce.     

Czego należałoby życzyć szkole z okazji jubileuszu?

Czego możemy sobie życzyć? Trudno powiedzieć. Mamy wspaniałych uczniów i wybitnych nauczycieli… Na pewno dalszego rozwoju infrastruktury i nowoczesnej bazy dydaktycznej.

 

Jeśli ktoś z byłych uczniów chciałby się podzielić wspomnieniami z okresu swojej nauki w szkole lub zdjęciami, może je wysłać wraz z informacją dotyczącą roku, zdarzenia i uczestników na adres: 75leciezsp1@gmail.com     

 

PLAN OBCHODÓW JUBILEUSZU 75-LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NR 1 W JAROCINIE:                         

Piątek, 30 września

  • godz. 9.00 - Nadanie salom szkolnym imion zasłużonych pedagogów - odsłonięcie pamiątkowych tablic,
  • godz. 10.30 - Uroczysta msza święta - kościół św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie,
  • godz. 11.30 - Złożenie kwiatów pod tablicą patrona szkoły,
  • godz. 12.00 - Uroczysta akademia
Sobota, 1 października

  • godz. 10.00 - Spotkania absolwentów w salach szkolnych.
  • godz. 11.00 - 12.00 - Zwiedzanie szkoły oraz Skwerku Absolwenta,
  • godz. 12.30 - Odsłonięcie pamiątkowej ścianki upamiętniającej jubileusz 75-lecia szkoły - Skwer Absolwenta,
  • godz. 19.00 - Bal Absolwenta - aula szkolna.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy