Ekstremalna Droga Krzyżowa to inicjatywa księdza Jacka Stryczka, pomysłodawcy akcji „Szlachetna Paczka” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wiosna”. Obecnie jest to najszybciej rozwijający się ruch religijny na świecie. Każdy z uczestników pokonuje EDK na własną odpowiedzialność, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie przez wyruszeniem. Należy uwzględnić, że droga pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień.
Msze święte na rozpczpoczęcie wędrówki zostaną odprawione w kościołach św. Marcina w Jarocinie i św. Wojciecha w Wilkowyi o godz. 19.00. W jarocińskiej świątyni do godz. 21.00 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.
Ekstremalna Droga Krzyżowa. W Wilkowyi na dłuższej i krótszej trasie
Każdy z uczestników powinien mieć ze sobą własnoręcznie przygotowany krzyż. Rejestracja dostępna jest on-line dostępna na stronie edk.org.pl. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w Jarocinie można się zapisać tylko na trasę zieloną - Jana Pawła II. Przejście 40-kilometrowej trasy czerwonej św. Marcina (Jarocin - Słupia - Wola Książęca - Twardów - Magnuszewice - Witaszyce - Zakrzew - Golina - Siedlemin - Roszków - Jarocin) możliwe będzie jedynie we własnym zakresie, ale materiały z opisem trasy dostępne są na stronie EDK.W Wilkowyi są do wyboru dwie trasy - krótsza i dłuższa. Zielona - św. Barbary liczy 19 kilometrów, a Niebieska - 41 km. Ponieważ organizatorzy EDK wymagają, aby trasy miały min. 40 km, stąd nie ma możliwości opublikowania jej na oficjalnej stronie, a co za tym idzie od uczestników nie wymaga się rejestrowania się. Szczegółowe informacje, opis trasy i mapka są dostępne na stronie internetowej parafii św. Wojciecha.
Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest od 2018 roku również w parafii Najświętszego Imienia Jezus w Panience. W tym roku EDK odbyło się tam o tydzień wcześniej niż w pozostałych miejscowościach. W piątek (15 marca) uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy - parafialną i borecką - liczące po 40 i 41 km.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to indywidualne wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować
EDK jest wyzwaniem indywidualnym. Uczestnicy dostają tylko mapę i opis, reszta należy od nich.
"Przejdź drogę w samotności i ciszy. Sam bierzesz za siebie odpowiedzialność - dobrze się przygotuj!" - podkreślają organizatorzy.
Trasę można pokonywać w małych, kilkuosobowych grupkach, ale należy zachować atmosferę modlitwy. Ważne jest nie tylko przygotowanie duchowe (spowiedź, Komunia św.), ale również zabezpieczenie się od strony materialnej. Trasy często wiodą mało uczęszczanymi nocą drogami publicznymi, dlatego konieczna jest kamizelka odblaskowa i latarka czołowa z zapasem baterii.
"Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać" - można przeczytać na stronie EDK.
Trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na Ziemi Jarocińskiej
JAROCINTrasa: Zielona - Św. Jana Pawła II
Jarocin - Cielcza - Mieszków - Radliniec - Dębno - Lgów - Brzóstków - Żerków - Wilkowyja - Jarocin (45 km)
WILKOWYJA
Trasa: Niebieska - św. Wojciecha
Wilkowyja - Lisew - Żerków - Żółków - Ludwinów - Lisew - Łuszczanów- Kadziak - Tarce - Tarce Osiedle - Bachorzew - Hilarów - Słupia - Jarocin Borowiec - Annapol -Wilkowyja (41 km)
Trasa: Zielona - św. Barbary
Kościół św. Wojciecha w Wilkowyi - Łuszczanów - Kadziak - Tarce - Tarce Osiedle - Hilarów - Bachorzew - Wilkowyja - Annapol - Wilkowyja, kościół św. Wojciecha (19 km)
Zanim wyruszysz na Ekstremalną Drogę Krzyżową, pamiętaj o tym, aby:
• przygotować prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,• wziąć ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
• mieć przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
• sprawdzić lokalną prognozę pogody,
• poinformować bliskich o planowanym wyjściu,
• zabezpieczyć sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia, przemyśl to, jak wrócić po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
• zapoznać się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.
Krzyżowa Droga Milczenia w Chrzanie już po raz drugi
Nieco inną propozycję na Niedzielę Palmową (24 marca) ma parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dębnie. Już po raz drugi - indywidualnie lub w małych grupkach - można będzie przejść Krzyżową Drogę Milczenia. Początek o godz. 17.00 w kaplicy w Chrzanie, a zakończenie trzy godziny w kościele parafialnym (adoracja dla chętnych od godz 19.00). Na zakończenie zaplanowano również Apel Jasnogórski.
Trasa liczy ok. 5,5 km i prowadzi ul. Dworcowa i Sportową, przez przejazd i dalej lasem do Dębna. Na trasie będą umieszczone stacje w postaci krzyży z tabliczkami. Transport powrotny każdy uczestnik musi zorganizować we własnym zakresie. Organizatorzy podkreślają również, że należy ubrać się odpowiednio do pogody, poniewać trasa jest terenowa i prowadzi przez las.
"To historyczna droga, którą kiedyś mieszkańcy Chrzana chodzili do Dębna, do swojej świątyni parafialnej. Można iść w pojedynkę lub w małych grupach, rozważania będą dostępne w różnych formach, jak komu wygodnie. (...) Ta Droga Krzyżowa daje możliwość modlitwy indywidualnej, spotkania z Bogiem w ciszy i otoczeniu pięknej przyrody" - zachęcają organizatorzy.
Szczegółowe informacje wraz z rozważaniami Drogi Krzyżowej można znaleźć na stronie internetowej parafii WNMP w Dębnie [TUTAJ].
ZOBACZ RÓWNIEŻ