Reklama

Dzisiaj Wielki Piątek. Dzień, w którym nie sprawuje się mszy św.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Dzisiaj Wielki Piątek. Dzień, w którym nie sprawuje się mszy św. - Zdjęcie główne

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół wspomina mękę i śmierć Pana Jezusa. Na zdjęciu Misterium Męki Pańskiej w parafii św. Marcina (2018 rok) | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj - Wielki Piątek - dzień upamiętniający śmierć Chrystusa na krzyżu. To także dzień, w którym nie sprawuje się liturgii eucharystycznej, a katolików obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy.

Wielki Piątek to dzień krzyża. Drugi dzień Triduum Paschalnego. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

 

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii. Z uwagi na pandemię nie podaje się w tym roku krzyża do ucałowania. 

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu kościołach rozpoczyna się ono o godz. 15.00, gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu. W Jarocinie można w nim uczestniczyć w krużgankach kościoła św. Marcina. W parafii św. Antoniego Padewskiego (franciszkanie) nabożeństwo odprawiane jest po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej. Do czasu epidemii Droga Krzyżowa prowadzona była na terenie osiedla Konstytucji 3 Maja. W tym roku odbędzie się w kościele. 

W Wielki Piątek, podobnie jak i w Wielką Sobotę, nie sprawuje się Ofiary Mszy św. Udziela się jedynie Komunii św. Odbywające się w sobotni wieczór ceremonie należą już do porządku niedzielnego. 

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (jakościowy i ilościowy) - powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych przez osoby powyżej 14. roku życia oraz ograniczenie posiłków do trzech, w tym jeden do sytości, przez osoby między 18. a 60. rokiem życia. W tym dniu nie ma żadnej dyspensy od postu. To jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się mszy św. W Wielką Sobotę obowiązuje post jakościowy (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). 

GODZINY LITURGII W CZASIE TRIDUUM PASCHALNEGO I ŚWIĄT WIELKANOCNYCH W JAROCIŃSKICH PARAFIACH ZNAJDZIESZ TUTAJ

jutro Wielka Sobota, czyli czas oczekiwania i refleksji. W tym dniu święci się też w kościołach potrawy na wielkanocny stół. W koszyczkach umieszcza się m.in. jajka jako symbol nowego życia. Zwieńczeniem Triduum - czasu bezpośredniego, duchowego przygotowania do najważniejszych świąt w chrześcijaństwie jest msza św. rezurekcyjna, która odprawiana jest wczesnym rankiem w niedzielę wielkanocną.

W trakcie wszystkich uroczystości obowiązują limity - 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie limit w górnym kościele wynosi zaledwie 40 osób (w tym 5 miejsc na chórze), a w dolnym - 25 osób, dlatego ławki ustawiono również na zewnątrz, na kościelnych schodach. Również w kościele św. Marcina, gdzie jednocześnie może przebywać zaledwie 22 osoby, wyznaczono dodatkowe miejsca w krużgankach kościelnych. Cały czas kapłani przypominają o konieczności zachowania dystansu, noszeniu maseczek i dezynfekcji rąk. 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy