Reklama

W tym roku będzie można poświęcić pokarmy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

W tym roku będzie można poświęcić pokarmy - Zdjęcie główne

W tym roku znów będzie można poświęcić potrawy na stół wielkanocny w kościołach. W parafii św. Antoniego w Jarocinie można będzie to zrobić nie tylko w świątyni, ale również przy grocie Matki Bożej w ogrodzie przyklasztornym | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obrzęd święcenia pokarmów nie stanowi istoty przeżywania świąt wielkanocnych, ale dla wielu osób stanowi ważny symbol. W tym roku święcenie pokarmów odbędzie się w większości parafii.

Obrzęd święcenia pokarmów nie stanowi istoty przeżywania świąt wielkanocnych, ale dla wielu osób stanowi ważny symbol tego świątecznego czasu. W tym roku święcenie pokarmów odbędzie się w większości parafii. Często jednak zostanie przeniesione na zewnątrz świątyni - u św. Marcina do krużganków, a u św. Antoniego Padewskiego dodatkowo przy grocie Matki Bożej. Jedynie w parafii Matki Bożej Fatimskiej w tym roku nie będzie święcenia pokarmów przy krzyżach i kapliczkach, ale wyłącznie w kościele. Kapłani apelują, aby z koszyczkiem przyszli jedynie przedstawiciele rodzin. Ci, którzy mają obawy, mogą pobłogosławić pokarmy w niedzielny poranek przed śniadaniem wielkanocnym w trakcie wspólnej, rodzinnej modlitwy. Jej tekst można znaleźć na parafialnych stronach internetowych. W parafii Chrystusa Króla można, jak co roku, przynieść ze sobą dary żywnościowe w świątecznym podarunku dla osób potrzebujących takiego materialnego wsparcia.    

Świecenie pokarmów nie odbędzie się m.in. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żerkowie.

 

Najważniejszą tradycją Wielkiej Soboty jest oczywiście święcenie potraw. Specjalnie przygotowane potrawy wielkanocne zwie się „święconką” lub „święconym”. Tradycja ta wywodzi się z judaizmu i wiąże z ofiarą składaną z baranka w święto Paschy. W XIV wieku papież, bł. Urban V wprowadził tradycję ozdabiania stołu wielkanocnego barankiem. Tradycja ta jest żywa do dziś, a baranek zrobiony jest z masła, czekolady lub cukru.

Tradycyjny koszyczek wielkanocny jest wypełniony nie tylko pokarmami, ale też znaczeniami symbolicznymi związanymi z jego zawartością: jaja  w formie pisanek, kraszanek itp. -  symbol odradzającego się życia, baranek - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, chleb - symbol ciała Chrystusa i pokarmu dla duszy, mięsa, wędliny - symbol nawiązujący do ofiary składaną kiedyś na Święto Paschy i dobrobytu, sól - oznaczająca oczyszczanie, odpędzanie zła, ochronę przed zepsuciem oraz ciasto np. babka (najlepiej własnego wypieku) - symbol doskonałości i umiejętności

Oprócz tego do koszyczka można włożyć: chrzan - symbolizuje siłę i krzepę, niektórzy w jego cierpkim smaku dopatrują się nawiązania do Męki Pańskiej, ser - symbol przyjaźni człowieka ze zwierzętami i jego dobrej relacji z przyrodą oraz masło - symbol dostatku (często właśnie w kształcie baranka). Koszyczek przykrywa się białą serwetką, w której niektórzy widzą nawiązanie do czystości i chrztu, ozdabia się bukszpanem lub innymi zielonymi gałązkami wyrażającymi radość ze Zmartwychwstania i nadzieje na niekończące się życie, a często dokłada również symbole np. kurczaczka lub zajączka.

Święcenie pokarmów w jarocińskich parafiach

Chrystusa Króla - w godz. 9.00-17.00 - co godzinę 

św. Marcina - w godz. 9.00-16.00 - co godzinę - wyłącznie na zewnątrz, w krużgankach kościoła św. Marcina

św. Antoniego Padewskiego - w godz. 9.00-17.00 - co pół godziny - święcenie w kościele, w godz. 9.15-16.45 - co pół godziny - święcenie pokarmów przy grocie Matki Bożej

Matki Bożej Fatimskiej - o godz. 9.00, 9.30, 10.00, 10.30,  11.00  i 11.30, 15.00, 15.30, 16.00  i 16.30 - wyłącznie w kościele

 

Już po raz drugi Święta Wielkanocne będą inne niż te, które przeżywaliśmy do tej pory. Co prawda limity są znacznie wyższe w porównaniu z tymi, które obowiązywały rok temu. Wtedy w Triduum Paschalnym i we mszach w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kościołach mogło uczestniczyć jedynie 5 osób, niezależnie od wielkości świątyni. Obecnie maksymalna liczba wiernych to wynik przeliczenia powierzchni z założeniem 20 metrów kwadratowych na osobę. W kościele św. Marcina limit wynosi 22 osoby, w kościele św. Jerzego - 26, a u Matki Bożej Fatimskiej - 50. Jarocińscy franciszkanie mają do dyspozycji kościół górny i dolny. W czasie Eucharystii istnieje możliwość uczestniczenia w niej na obu poziomach jednocześnie. W górnej części świątyni do dyspozycji jest 35 miejsc oraz 5 na chórze. W dolnej jest to 13 miejsc w środku, a dodatkowe 12 wyznaczono dookoła, wzdłuż ścian.        

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy