Reklama

Dzisiaj przypada 150. rocznica urodzin Szczepana Toboły. W Golinie poświęcą mu cały 2022 rok

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ksiądz Szczepan Toboła - patriota, społecznik, ekonom i wizjoner - przyszedł na świat dokładnie 150 lat temu . Był proboszczem parafii św. Andrzeja w Golinie w latach 1900-1928. Zmienił bardzo tę wioskę i jej mieszkańców. Tutaj też został pochowany na przykościelnym cmentarzu. Jednocześnie jest tak naprawdę postacią mało znaną. W Golinie podjęto trud, aby przypomnieć tego zasłużonego kapłana.

Ksiądz Szczepan Toboła pochodził z zamożnego rolniczego domu. Na świat przyszedł 22 grudnia 1871 roku jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci  Walentego i Franciszki (z domu Przymus). Pochodził z niewielkiej miejscowości Konarskie, która znajduje się między Środą Wielkopolską i Kórnikiem. Do seminarium w Gnieźnie poszedł po gimnazjum, do którego uczęszczał w Śremie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lutego 1898 roku. Jako wikariusz posługę pełnił w  Siedlcach koło Zbąszynia (24.02.1898 - 25.04.1898) oraz Ludomach niedaleko Obornik (26.04.1898 - 30.06.1900).

Jako niespełna 30-latek do na wozie zaprzęgniętym w 6 koni przyjechał do Goliny 1 lipca 1900 roku. Dwadzieścia osiem lat później, 11 września, zmarł po długiej, ciężkiej chorobie, w wieku niespełna 57 lat. W przedwojennej "Gazecie Jarocińskiej" z 13 września 1928 roku wdzięczni parafianie wspominali go jako „gorliwego nadzwyczajnego pracownika i założyciela, najtroskliwszego patrona i opiekuna”. Ksiądz Toboła został pochowany na przykościelnym cmentarzu 15 września.

Dzięki niemu powstały i działały liczne stowarzyszenia: Stowarzyszenie Kobiet Pracujących, które pod nazwą Koła Gospodyń Wiejskich kontynuuje swoją działalność do dziś, Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich, Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, Kółko Rolnicze, które zrzeszało ludzi nie tylko z Goliny, ale również z okolicznych wiosek: Siedlemina, Potarzycy, Ciświcy i Noskowa oraz Bank Ludowy i spółka drenarska. Chętnych do działania było tak wielu, że trzeba było specjalnie dla nich wybudować Dom Katolicki, który nadal istnieje i pełni taką samą funkcję. Za czasów księdza Toboły został założony w Golinie również nowy cmentarz, który poświęcił 26 listopada 1922 r. Z własnych funduszy kształcił młodzież uboższą, ale zdolną. Dla podniesienia poziomu rolnictwa organizował wykłady i szkolenia. Kupił pierwszy siewnik zbożowy, który służył rolnikom kilku wsi. Działał nie tylko na terenie swojej parafii, ale również poza nią. Należał m in. do założycieli Spółdzielni Handlowej z artykułami rolniczymi "Samopomoc" w Jarocinie oraz Czytelni Ludowych w Powiecie Jarocińskim. Dużą rolę w jego rozwoju miał z pewnością ksiądz Piotr Wawrzyniak - śremski wikariusz z czasów gimnazjalnych Toboły, prekursor spółdzielczości w Wielkopolsce.  

 

Ksiądz Szczepan Toboła cieszył się niezwykłym szacunkiem i miłością wśród swoich parafia. W 1987 roku ufundowali pamiątkową płytę nagrobną, a gdy w 2007 roku w Golinie zawiązało się Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota” to właśnie jego obrało go za swojego patrona. Ponadto ma swoją ulicę. Jest nią droga prowadząca oczywiście do kościoła. Razem z Heleną Moszczeńską, właścicielką golińskiego majątku i propagatorką snutek został uwieczniony na muralu, który umieszczono na budynku miejscowej szkoły podstawowej. Z okazji przypadającej 22 grudnia 150. rocznicy urodzin, temu szczególnemu kapłanowi poświęcony będzie w Golinie cały następny rok. O działaniach podejmowanych w celu przybliżenia mieszkańcom jego sylwetki, będziemy informować na bieżąco. Został już przygotowane okolicznościowe logo, które wykonał Radoław Żyto. On również zdigitalizował wszystkie odnalezione materiały na temat księdza Szczepana Toboły, m.in. zdjęcia archiwalne ze zbiorów KGW Golina i Stowarzyszenia "Golina z Wyobraźnią".   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy