Reklama

Dożywocie zamiast 25 więzienia za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w Jarocinie

Opublikowano: śr, 22 cze 2022 13:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sąd Apelacyjny w Łodzi zmienił wyrok dla mężczyzny oskarżonego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w Jarocinie. Wcześniej sprawca został skazany na 25 lat pozbawienia wolnonośni.

Reklama

To było jedno z najbardziej bestialskich morderstw w Jarocinie w ostatnich latach. Szczegóły zbrodni wstrząsnęły opinią publiczną.

Morderstwo na Ługach w Jarocinie. Ofiara to 67-letni mężczyzna 

Tragedia rozegrała się na osiedlu Ługi na terenie jednej z niezamieszkałych posesji. W opuszczonym domu gromadzili się znajomi, którzy spożywali alkohol. Jednym z biesiadników był 67-letni niepełnosprawny mężczyzna, który stał się ofiarą mordu, do którego doszło jesienią 2018 roku.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Jarocinie. W jego wyniku na ławie oskarżonych zasiadło czworo mieszkańców Jarocina. Damiana S. oskarżono o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, a pozostałe osoby o nieudzielenie pomocy ofierze.

Morderstwo ze szczególnym okrucieństwem w Jarocinie. Podpalił ofiarę

Kaliski Sąd Okręgowy uznał, że pijany 38-latek katował swoją ofiarę przez kilkanaście godzin (między 24 września 2018 roku od godziny 7.00 rano do 25 września - 30 minut po północy).

- Skazany zadawał pokrzywdzonemu wielokrotnie ciosy rękoma oraz kopał 67-latka w okolice głowy, tułowia, uderzył go również kolanem. Jak ustalono siedząc na nim dusił go oraz uderzał drewnianym taboretem w głowę. Dwukrotnie oblał żyjącego jeszcze mężczyznę denaturatem, a następnie podłożył ogień i go podpalił - relacjonował ustalenia prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.  

    
W pierwszym przypadku bitemu mężczyźnie udało się skutecznie ugasić płomień. Następnie oprawca wrzucił pokrzywdzonego do otworu wykonanego w podłodze kuchni i ponownie oblał ofiarę łatwopalną substancją, po czym podpalił.

Niepełnosprawny 67-latek doznał rozległych obrażeń ciała, w tym oparzeń. Jak ustalili biegli - zmarł w męczarniach.

W procesie w pierwszej instancji 38-letni oprawca został skazany na 25 lat pozbawiania wolności. Zgodnie z postanowieniem sądu o przedterminowe zwolnienie mógł ubiegać po upływie 20 lat. Współoskarżeni - 34-letnia kobieta oraz 60-letni mężczyzna dostali po 6 miesięcy więzienia za nieudzielenie pomocy. Jeden z mężczyzn, który został objęty aktem oskarżenia został  uniewinniony.

Dożywcie zamiast 25 więzienia za zabójstwo w Jarocinie

Od wyroku SO w Kaliszu odwołały się prokuratura w Jarocinie oraz obrońca skazanego Damiana S. Po rozpoznaniu Sąd Apelacyjny w Łodzi zmienił wyrok 25 lat pozbawienia wolności na dożywocie. Kasację do Sądu Najwyższego złożył obrońca 38-latka.

- Moja kasacja zarzuca wyrokowi rażące naruszenie prawa mogące mieć istotny wpływ na treść wyroku poprzez uwzględnienie wyłącznie okoliczności obciążających Damiana S., zamiast całokształtu dowodów ujawnionych w sprawie przy jednoczesnym niezasadnym zdyskwalifikowaniu dowodów przemawiających na rzecz oskarżonego - wyjaśnia Marian Gulcz, obrońca oskarżonego.

Mecenas zwrócił się o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi apelacyjnemu. Jarocińska prokuratura wniosła o oddalenie kasacji wywiedzionej przez obrońcę oskarżonego.  

Czy Damian S. z Jarocina do końca życia pozostanie we więzieniu?
       

Sąd Najwyższy nie wydał jeszcze postanowienia w tej sprawie. Jeżeli kasacja zostanie odrzucona, to oznacza, że Damian S. w więzieniu pozostanie do końca życia. 


To już drugi wyrok dożywocia dla mieszkańca powiatu jarocińskiego. Taką karę sąd wymierzył również Erykowi J. z Jarocina. W marcu 2018 roku 22-letni mężczyzna wtargnął w do domu swojej byłej dziewczyny w Cerekwicy Starej (gm. Jaraczewo). Zasztyletował jej rodziców. Ranił jej dwie siostry, a na końcu zaatakował ciężarną kobietę. Zadał jej kilka ciosów nożem. Dziecko urodziło się w ciężkim stanie i przeżyło tylko siedem miesięcy.

Kaliski Sąd Okręgowy skazał Eryka J. na dożywocie i orzekł, że dopiero po 40 latach może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy