Reklama

Czy dobrze segregujemy śmieci? Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Czy dobrze segregujemy śmieci? Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo - Zdjęcie główne

Czy dobrze segregujemy śmieci? Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy dobrze segregujemy śmieci? Okazuje się, że nie do końca. Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo.

Reklama

W myśl przepisów prawa obwiązuje nas selektywna zbiórka odpadów. Oznacza to, że plastik, szkło, papier, czy odpady BIO-kuchenne powinniśmy wrzucać do specjalnie przeznaczonych worków czy pojemników.

Na tym jednak nie koniec. Musimy bowiem uważać na to, co trafia do pojemników na odpady zmieszane.

Jak dobrze segregować śmieci? Na PSZOK odpady oddamy bezpłatnie

ZGO-Wielkopolskie Centrum Recyklingi w Jarocinie prowadzi wyrywkowe kontrole odpadów komunalnych dostarczanych do zakładu. Nadal często w odpadach zmieszanych pojawiają się odpady, które powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Najczęściej są to śmieci poremontowe, wielkogabaryty, styropian, a nawet świetlówki.

Dlatego spółka zachęca wszystkich, by z większą uwagą podchodzili do tego, co wrzucają do kontenerów i worków na odpady zmieszane.

Przypominamy, że odpady, których nie wolno wrzucać do odpadów zmieszanych można przywieźć do PSZOK-u, gdzie każdy mieszkaniec gminy Jarocin może je oddać bezpłatnie.

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Jak dobrze segregować śmieci?To jest zabronione

Tego nie wolno wrzucać do odpadów zmieszanych:
ODPADY BIODEGRADOWALNE
Do kubłów na odpady zmieszane nie wolno wrzucać odpadów biodegradowalnych kuchennych oraz zielonych (ściętej trawy, liści i gałęzi). Jeżeli te odpady zebrane zostaną w sposób selektywny (odpady bio - w pojemnikach, natomiast odpady zielone we workach) i tak zebrane trafią do ZGO-WCR, od razu będą mogły być poddane stosowanym w zakładzie technologiom przetwarzania. Zebrany w ten sposób surowiec jest o wiele lepszej jakości. Z odpadów biodegradowalnych kuchennych otrzymywany jest biogaz, którym zasilany jest ZGO-WCR, natomiast z odpadów biodegradowalnych zielonych - otrzymywany jest polepszacz glebowy – Terrawit, który można wykorzystać w ogrodach.   Przypominamy, że osoby, które nie zadeklarowały posiadania własnego kompostownika , mogą bezpłatnie dostarczyć odpady zielone na PSZOK w Witaszyczkach na terenie ZGO.

ODPADY POREMONTOWE
Kolejne nieprawidłowości , często dotyczą odpadów, które również powinny zostać dostarczone do PSZOK-u.  Gruz, płytki łazienkowe czy kuchenne, sanitariaty - muszle klozetowe, umywalki (bez elementów plastikowych i metalowych), czy nawet porcelanę - można oddać za darmo. Podobnie wiaderka i puszki po farbach i chemii budowlanej. Natomiast karton-gips, siatki elewacyjne, tapety, zanieczyszczony styropian - jest również przyjmowany do PSZOK, ale odpłatnie.

ODPADY WIELKOGABARYTOWE, ODZIEŻ, CZY TWARDY PLASTIK
Często w odpadach zmieszanych pojawiają się odpady wielkogabarytowe, odzież, twardy plastik (meble ogrodowe, doniczki, skrzynki po warzywach i owocach, zderzaki samochodowe), opony od samochodów i rowerów, elektronika w postaci kabli, urządzeń w całości lub rozmontowanych, odpady papieru i makulatury, szkło opakowaniowe czy też tworzywa sztuczne. Musimy mieć na uwadze, że te odpady podlegają selektywnej zbiórce - nie są one odpadami resztkowymi. Nie mogą zatem trafiać do kontenerów na odpady zmieszane, ponieważ wywołują wiele niekorzystnych skutków, jak np. : znaczne pogorszenie ich jakości i związane z tym problemy z przetworzeniem, czy choćby uszkodzenia taśmociągów na sortowni odpadów.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy