Reklama

Ograniczmy ilość odpadów gromadzonych przy okazji Wszystkich Świętych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Ograniczmy ilość odpadów gromadzonych przy okazji Wszystkich Świętych - Zdjęcie główne

Ograniczmy ilość odpadów gromadzonych przy okazji Wszystkich Świętych | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ograniczmy ilość odpadów gromadzonych przy okazji Wszystkich Świętych.

Reklama

Wszystkich Świętych to okres, kiedy przy cmentarzach gromadzą się sterty odpadów. Co roku, każdy z nas dokłada do zaduszkowego przemysłu swoją niemałą cegiełkę.

Wszystkich Świętych - ograniczmy ilość odpadów. Pora zmienić przyzwyczajenia

Trzeba jednak pamiętać, że sterty odpadów są generowane przez mieszkańców i to przede wszystkim my jesteśmy odpowiedzialni za tony śmieci, które tak nas oburzają po uroczystości Wszystkich Świętych. Pora zmienić swoje podejście i zrezygnować z zakupu kolejnych przedmiotów.

Większość cmentarnych odpadów to zużyte znicze, wkłady i sztuczne kwiaty. Jednym słowem plastik. Jednak taki, który nie nadaje się do recyclingu. Dlaczego?

Zużyte znicze i wkłady są okopcone i zanieczyszczone woskiem, którego źródłem jest najczęściej parafina, pochodząca z przetworzonej ropy naftowej. Tak zabrudzony plastik nie nadaje się do ponownego przetworzenia.Z  kolei wieńce i wiązanki ze sztucznych kwiatów zawierają duże ilości barwników z zawartością metali ciężkich, dlatego też nie mogą być surowcem wtórnym.

Wszystkich Świętych - ograniczmy ilość odpadów. Zasady gospodarki w obiegu zamkniętym

Jak wyliczają specjaliści od gospodarowania odpadami, po obchodach dnia Wszystkich Świętych z każdego grobu do zagospodarowania pozostaje od 3 do 9 kg odpadów. Tylko w okolicach listopadowego święta kupujemy blisko 300 mln zniczy. W skali kraju to miliony ton plastiku, barwionego szkła, ceramiki i roślin.

Aby ograniczyć ilość odpadów, najlepiej dobrze zastanowić się, co postawić na grobach bliskich. Najbardziej ekologiczne rozwiązanie to nie generować kolejnych odpadów.

Jeśli jednak decydujemy się na zakup lub przygotowanie dekoracji, warto kierować się tymi zasadami gospodarki w obiegu zamkniętym:
- lepiej kupić znicze z wymiennymi wkładami, a następnie co jakiś czas je czyścić i uzupełniać,
- zamiast ciętych lub plastikowych kwiatów wybrać bukiety i stroiki z suszu,
- zrezygnować ze zniczy ceramicznych i kolorowych,
- upcyklingować to, co już mamy na przykład przygotować samodzielnie znicze z niedopalonych pozostałości świeczek i jutowego knota umieszczając wszystko w ozdobnym słoiku,
- odpowiednio segregować odpady: nie wrzucać zniczy na baterie do pojemników na resztki zmieszane, ani ziemi i żwiru do pojemników bio,
- podzielić się niezniszczonymi lampionami na wymienne wkłady,
- wciąż jeszcze zmagamy się z pandemią, warto przy tej okazji pamiętać, że maseczki wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy