Nieruchomość od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji kupiła sąsiadująca ze spółką prywatna firma Eko-Dbaj, która świadczy usługi również na rzecz PWiK.
Burmistrz Jarocina zdziwiona pośpiechem z jakim sprzedano działkę PWiK-u
Robert Ziółkowski, były wiceburmistrz Jarocina, został powołany na prezesa PWiK-u na początku kwietnia, po odwołaniu ze stanowiska Marcina Jantasa. Był szefem jarocińskich wodociągów niecały miesiąc. Po zmianie na stanowisku burmistrza Jarocina i objęciu funkcji przez Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską, rada nadzorcza go odwołała.Tuż przed odejściem zdążył jednak sfinalizować transakcję sprzedaży dwóch nieruchomości należących do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
- Dziwić może pośpiech, z jakim zrealizowano transakcję. Ogłoszenie o sprzedaży ukazało się dzień po drugiej turze wyborów, a akt notarialny podpisano już osiem dni później - stwierdza Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, burmistrz Jarocina.
Najpierw wynajem a potem kupno „Sabatu” należącego do jarocińskiej spółki
Nieruchomość, która została sprzedana, to tak zwany „Sabat”, czyli wygospodarowane kilkanaście lat temu miejsce rekreacji na terenie należącym do PWiK-u. Miały się tam odbywać imprezy integracyjne, a spółka liczyła na dochód z wynajmu obiektu.Z informacji, jaką jakiś czas temu otrzymali jarocińscy radni z PWiK-u, wynikało, że zainteresowanie taką formą wypoczynku - z oczyszczalnią ścieków w sąsiedztwie - było znikome. Początkowo odbywało się tam kilkanaście imprez w roku, później jeszcze mniej.
W marcu 2022 roku, sąsiadująca z PWiK-iem spółka Eko-Dbaj, zainteresowała się wynajmem „Sabatu”. Zawarte zostało porozumienie w tej sprawie, a po blisko dwóch latach - w grudniu 2023 roku - rozpoczęły rozmowy na temat możliwości odsprzedaży nieruchomości.
Wydzielona została działka, wykonano operat szacunkowy na blisko 460 tys. zł, uzyskano też niezbędne do sprzedaży zgody, między innymi NFOŚiGW i banku PKO i rozpoczęto procedurę sprzedaży.
8 dni od aukcji do aktu notarialnego potwierdzającego sprzedaż działki
Dzień po drugiej turze wyborów burmistrza Jarocina - 22 kwietnia, w dzienniku „Rzeczpospolita” i na stronie internetowej PWiK-u ukazało się ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości.Aukcja odbyła się 7 dni później - 28 kwietnia. Zainteresowane kupnem nieruchomości były dwa podmioty. Ostatecznie na placu boju został tylko jeden - spółka Eko-Dbaj. We wtorek - 30 kwietnia, został podpisany akt notarialny i tym samym zmienił się właściciel „Sabatu”.
- Zależy nam na tym i zadbamy o to, by przy zbywaniu majątku gminy było możliwie dużo oferentów i żeby żadna transakcja nie budziła najmniejszych wątpliwości. Takich, jak w tym przypadku, kiedy nieruchomość jest sprzedawana w olbrzymim pośpiechu. Od dnia aukcji do podpisania aktu notarialnego minęło tylko 8 dni. Zwykle ta procedura trwa dłużej. Informacje o sprzedaży działek przez PWiK ukazały się tylko w dzienniku „Rzeczpospolita” i stronie internetowej PWiK-u, więc, niestety nie każdy miał możliwość dowiedzieć się, że taka sprzedaży jest planowana - stwierdza Urszula Wyremblewska - Korzyniewska, burmistrz Jarocina.
W 2021 r. inna gminna spółka - Jarocin Sport, sprzedała działkę wydzieloną ze swojego terenu. Wówczas transakcja też wzbudzała wątpliwości i kontrowersje [więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ].
Próbowaliśmy skontaktować się z prezesem spłki Eko-Dbaj Jarosławem Piętką, żeby zapytać, jakie ma plany wobec nieruchomości, którą kupił od PWiK-u, ale telefon w spółce milczy. Będziemy ponawiali próbę kontaktu.
Co myślicie o tej transakcji? Czekamy na merytoryczne komentarze.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.