Od dwóch lata bardzo dużo mówi się o budowie Kolei Dużych Prędkości na terenie powiatu jarocińskiego. Inwestycja budzi sprzeciw i kontrowersje, zwłaszcza tych, których dotknie bezpośrednio.
Budowa Kolei Dużych Prędkości w powiecie jarocińskim
Najgłośniej protestowali mieszkańcy Roszkowa. Błyskawicznie powołano Komitet Społeczny ds. Mieszkańców Wsi Roszków Sprzeciwiających się Budowie Kolei Dużych Prędkości. Na jego czele stanęła Justyna Daniel-Korzyniewska.
Mieszkańcy Roszkowa wywalczyli sobie zmianę przebiegu Kolei Dużych Prędkości
Zorganizowali też wyjazd do Warszawy, gdzie odbył się protest. Prócz mieszkańców Roszkowa, byli również przedstawiciele Zakrzewa, Zalesia oraz Jarocina. Działania mieszkańców okazały się skuteczne i miały - co zaznaczali przedstawiciele rządowej spółki - wpływ na opracowanie ostatecznego - hybrydowego wariantu przebiegu linii kolejowej. Skutkowało to ominięciem niektórych miejscowości, między innymi Roszkowa.
Ostateczny wariant przebiegu KDP przez powiat jarociński (hybrydowy, oznaczony symbolem W9 - przyp. red.), będzie prowadził między innymi przez gminę Jarocin i Kotlin. Poszkodowani zostaną mieszkańcy chociażby: Radlina, Kątów, Wilkowyi, Annapola i Hilarówa, którzy również sprzeciwiają się inwestycji.
Zebranie w sprawie CPK w gminie Kotlin
Dzisiaj przedstawiciele spółki CPK o planowanej inwestycji będą rozmawiali z mieszkańcami gminy Kotlin. Zebranie odbędzie się w Domu Kultury w Kotlinie, początek o godzinie 12.00.
- Na spotkaniu wyjaśnione zostanie dokładnie, kiedy zostaną poczynione kolejne kroki przy budowie kolei i jakie one będą. Poruszone będą też ciężkie, jednocześnie najbardziej wszystkich interesujące tematy, czyli m.in. zajęcia gruntów czy, to co najtrudniejsze, czyli wyburzenia domów. Nie jest to lekki temat, będziemy mieli w gminie kilka - do kilkunastu wyburzeń, a z tego co usłyszałem (bo miałem już okazje uczestniczyć w jednym takim spotkaniu) "do negocjacji" są tylko drogi pomocnicze powstające przy kolei, ale same torowisko już jest zamrożone. Przedstawiciele spółki mają przedstawić również ich program wykupu nieruchomości tzw. Program Dobrowolnych Nabyć, który ma gwarantować możliwość względnie spokojnego znalezienia nowego domu i być dużo bardziej przystosowany do ludzi niż tradycyjne formy zajęcia, ale o szczegółach usłyszycie od pracowników CPK - napisał w mediach społecznościowych Paweł Wyremblewski, wójt Kotlina.
Zaznaczył, że inwestycja dotyczy w szczególności mieszkańców Woli Książęcej, Wysogotówka, Kurcewa, Twardowa i Racendowa.
[AKTUALIZACJA 12.30]
Na spotkaniu w Kotlinie pojawiło się kilkudziesięciu mieszkańców, część stoi. Jest też poznańska telewizja. Trwają rozmowy z przedstawicielami spółki. Jak relacjonuje nasza reporterka - momentami jest burzliwie.
[AKTUALIZACJA 15:07]
Na spotkanie przyszło bardzo dużo mieszkańców gminy Kotlin. Były też osoby z powiatu pleszewskiego, bo niektórzy mają grunty czy nieruchomości na terenie gminy Kotlin. Ludzie postulowali, aby zmienić przebieg torowiska. Przedstawiciel spółki tłumaczył, że nie ma już takiej możliwości.
- Przecinacie mi grunty i ja na pole będę musiał objeżdżać 2,5 kilometra. Idziecie i budujecie, ale nie dla społeczeństwa. To jest biznes. Trzeba to wybudować, aby towar z Ukrainy przeciągnąć na zachód – mówi zdenerwowany Grzegorz Józefiak ze Sławoszewa.
- Na tej linii nie jest przewidywany ruch towarowy – wyjaśniał przedstawiciel spółki CPK. – Linia jest zaprojektowana na parametry ruchu pasażerskiego – dodał.
Rolnicy pytali: Jakiej szerokości będą drogi dojazdowe do pól? Kiedy ruszy Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć? Jakie zysk z inwestycji będą mieli mieszkańcy gminy Kotlin.
Zebrani zarzucali przedstawicielom spółki, że za późno zaczęli rozmawiać ze społeczeństwem. Po spotkaniu osoby z CPK odpowiadały na indywidualne pytania mieszkańców. Każdy mógł podejść i zapytać, jak i czy linia będzie przebiegała przez jego nieruchomość.
Szersza relacja ze spotkania wkrótce na naszym portalu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.