Reklama

Uroczysty ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla

Opublikowano: sob, 27 mar 2021 13:55
Autor: | Zdjęcie: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Uroczysty ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla - Zdjęcie główne

Ingres nowego biskupa kaliskiego Damiana Bryla odbył się w sobotę 27 marca. Z uwagi na pandemię uroczystość w katedrze św. Mikołaja odbyła się w bardzo ograniczonym gronie | foto ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z uwagi na pandemię w dzisiejszym ingresie biskupa kaliskiego Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja w Kaliszu wzięło udział niewielkie grono zaproszonych gości. Uroczystość była transmitowana w telewizji i w internecie.

Reklama

Biskup Damian Bryl został mianowany ordynariuszem diecezji kaliskiej przez papieża Franciszka pod koniec stycznia. Kanoniczne objęcie odbyło się 11 lutego, czyli w dniu, w którym Kościół katolicki wspomina Matkę Bożą z Lourdes. Na datę uroczystego wprowadzenia do katedry, czyli ingresu, nominat wybrał 27 marca.

Jednym z ważniejszych momentów dzisiejszej mszy św. było przekazanie biskupowi kaliskiemu pastorału. Odbyło się to za  pośrednictwem księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz arcybiskupa Grzegorza Rysia, który przez siedem miesięcy pełnił funkcję administratora papieskiego. Metropolita łódzki powitał księdza biskupa Damiana Bryla w katedrze kaliskiej. Podkreślił, że uroczystość odbywa się w przeddzień Niedzieli Palmowej i na progu Wielkiego Tygodnia. Bullę Ojca Świętego dotyczącą nominacji odczytał biskup pomocniczy Łukasz Buzun.

Wyrazy szacunku i posłuszeństwa nowemu biskupowi kaliskiemu złożyli przedstawiciele m.in. duchowieństwa oraz instytutów życia konsekrowanego. We mszy św. uczestniczył ksiądz Jacek Stawik, proboszcz parafii w Jaraczewie, która jest rodzinną parafią biskupa Damiana Bryla. Nowy ordynariusz urodził się w Jarocinie, ale pochodzi z Goli. Jest absolwentem jarocińskiego liceum ogólnokształcącego. 

W kazaniu biskup Damian Bryl wspomniał o tym, że 29-letnia historia diecezji kaliskiej to historia Bożego błogosławieństwa, ale również w Kościele doświadcza się ludzkiej słabości, niedoskonałości i upadku. Podkreślił, że chcą prosić o przebaczenie osoby, które zostały w jakikolwiek sposób dotknięte lub skrzywdzone,  a także wszystkie trudne sprawy poddać ocenie i wyciągnąć konsekwencje. Deklarował, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby do podobnych sytuacji nie dochodziło. 

Dzisiaj wyznajemy, że Jezus Dobry Pasterz jest obecny w Kościele, który życie w diecezji kaliskiej. Wyznajemy, że wspólnota ta jest dla Niego droga, cenna, ukochana, że ją prowadzi od prawie 30 lat, że jej błogosławi i pragnie jej dobra. Jezus żyje w tej wspólnocie, przychodzi do każdego, kto tworzy tę społeczność. Przychodzi nade wszystko w Eucharystii, w innych sakramentach, błogosławieństwach, ale także w dziełach miłosierdzia i solidarności, przychodzi przez swoje sługi diakonów, prezbiterów i biskupów. Dzisiejszy dzień jest naszym wspólnym świętowaniem, czyli uwielbianiem i dziękczynieniem - mówił nowy ordynariusz [pełny tekst homilii dostępny jest TUTAJ]. - Wspominając wielkie dzieła Boże które działy się w naszej wspólnocie i piękne postaci, które w nich uczestniczyły, nie sposób nie wspomnieć sytuacji trudnych i bolesnych. Niestety w Kościele doświadczamy także naszej słabości, niedoskonałości i upadków. Ufając, że miłość jest większa niż grzech wołamy o Boże miłosierdzie. Chcemy prosić o przebaczenie, wszystkich którzy w jakikolwiek sposób zostali skrzywdzeni. Chcemy wszystkie te sprawy w duchu prawdy poddać ocenie i podjąć stosowne konsekwencje. Chcemy podjąć wszystko co w naszej mocy, jednocześnie pokornie prosząc o łaskę, aby takie doświadczenia nie miały miejsca.

 

Na zakończenie odczytano listy gratulacyjne od Nuncjusza Apostolskiego i prezydenta Andrzeja Duda.

 

Biskup Damian Bryl jest trzecim biskupem w historii diecezji kaliskiej. Pierwszym ordynariuszem został mianowany biskup Stanisław Napierała, a drugim - biskup Edward Janiak.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Maciej

    Wszystkiego Najlepszego, Szczęść Boże.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    jarock zalogowany

    Szczęść Boże ! Nominacja ks. biskupa D. Bryla na ordynariusza diecezji kaliskiej to trafny wybór.