Reklama

Narodowe Czytanie w Nowym Mieście

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Biblioteka Nowe Miasto

Narodowe Czytanie w Nowym Mieście - Zdjęcie główne

Narodowe Czytanie w Nowym Mieście 2021 | foto Biblioteka Nowe Miasto

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Akcja Narodowego Czytania rusza po raz kolejny. Biblioteka w Nowym Mieście zaprasza w pierwsze dni września na czytania "Ballad i romansów".

Reklama

Akcja Narodowego Czytania, objęta honorowym patronatem pary prezydenckiej, trwa od 2012 roku, gdy wspólnie czytaliśmy "Pana Tadeusza".  Następnego roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku zajęliśmy się lekturą "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia", a ponadto, przez cały rok, "Antologii Niepodległości" – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W tym roku w całym kraju będziemy czytać "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, by uczcić Rok Romantyzmu Polskiego.

 

Narodowe Czytanie w Nowym Mieście

W tym roku przypada 200. rocznica pierwszej publikacji tomiku poezji Adama Mickiewicza, a więc „Ballady i romanse” stały się lekturą tegorocznej edycji.
  • 1 września o godzinie 16.00 w Filii w Boguszynie odbędzie się "Ballad czytanie przy romantycznej kawie".
  • 2 września o godzinie 10.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury wspólnie z harcerzami, strażakami oraz lokalnymi społecznikami odczytamy utwory Adam Mickiewicza dla uczniów starszych klas Zespół Szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Nowym Mieście nad Wartą oraz dla wszystkich chętnych.
Uczestnicy Narodowego Czytania muszą pamiętać, by zabrać ze sobą swój tomik poezji, aby przybić w nim pamiątkową pieczęć.
 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy