reklama
reklama

240 osób zasiadło do wielkanocnego śniadania w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po siódmy w Jarocinie zostało zorganizowane śniadanie wielkanocne. Do wspólnego stołu przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Centrum Usług Społecznych zasiadło 240 osób.
reklama

Świąteczne spotkanie odbyło się dzisiaj (6 kwietnia) w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Oprócz uczestników zajęć w Domu Dziennym Senior+ do wspólnego stołu zasiedli również przedstawiciele Klubów Społecznych z gminy Jarocin. Obecnie funkcjonuje ich już sześć. Mają swoje siedziby w Jarocinie, Mieszkowie, Golinie, Witaszycach, Łuszczanowie oraz Wilkowyi. Wśród zaproszonych gości byli m.in. radni, a także prezesi organizacji i instytucji działających na rzecz seniorów.

Śniadanie wielkanocne od samego początku przygotowywane jest wspólnie przez pracowników Centrum Usług Społecznych w Jarocinie oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, którego filią jest obecnie JOK. W roznoszeniu potraw pomagała im również młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. 

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Adam Pawlicki. 

-  Cieszymy się, że możemy się spotkać w takiej poszerzonej rodzinie jarocińskiej w tym okresie świąt wielkanocnych, które są -  szczególnie dla nas, chrześcijan - bardzo optymistyczne, bo stawiają nas takiej sytuacji, że ci, którzy nie wierzą, są przekonani, że życie kończy się tu i teraz i jest ograniczone.  Wiara daje nam to, że to jest tylko pewien element całości życia i ta przyszłość istnieje nawet wtedy, gdy ta fizyczna teraźniejszość się skończy i będzie trwała wiecznie. I to jest optymizm, który płynie ze zmartwychwstania Chrystusa, gdzie śmierć kojarzy nam się z końcem życia. Jezus Chrystus i wiara katolicka pokazuje, że to początek przyszłości i dlatego te święta są tak bardzo radosne. I chciałbym i życzę Wam tego, żeby to głębokie przesłanie chrześcijańskie właśnie w tych dniach zagościło, że jest ta nadzieja na przyszłość, na to że nic się kończy, a wszystko się dopiero zaczyna, nawet w tym momencie śmierci. Życzę Wam radości życia i pogody ducha z tego, co daje zmartwychwstanie, że Jezus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja - powiedział burmistrz Jarocina.    

Ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jarocinie przed błogosławieństwem potraw zażartował, że gdy pytał osób przy stole, co ma powiedzieć po tak pięknym przemówieniu Adama Pawlickiego zasugerowano mu, żeby powiedział "amen". Kapłan wspomniał jednak o tym, że przy wspólnym świątecznym stole spotykamy się w nawiązaniu do sytuacji, gdy Jezus po zmartwychwstaniu poprosił swoich uczniów o coś do zjedzenia.

Ponieważ Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest dniem, w którym wspomina się ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, dlatego dla proboszcza przygotowano również życzenia z tej okazji.    

17 KGW w konkursie na najlepszą babkę. Kto zwyciężył? 

Przy okazji śniadania wielkanocnego po raz pierwszy ogłoszony został konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najlepszą babkę. Zgłoszonych zostało 17 wypieków. Sześcioosobowe jury, w skład którego weszli m.in. burmistrz Adam Pawlicki oraz ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, oceniało wygląd, ale również walory smakowe ciast oraz zgodność z tradycją. Później wypieki mieli okazję zjeść uczestnicy. 

- Obrady były burzliwe. Ocena babek to było naprawdę trudne zadanie. Ocena jest bardzo subiektywna, więc zwycięzcami jesteście wszyscy - podkreśliła Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, dziękując jednocześnie gospodyniom za angażowanie się we wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia.  

Najwyżej oceniono dzieło KGW z Wilkowyi. Ich babka miała kształt koszyczka, w którym znajdował się m.in. baranek. W nagrodę panie otrzymały voucher na 600 zł. Kolejne miejsca zajęły KGW Mieszków (500 zł) oraz KGW Cielcza (400 zł).

Różnice w ocenie punktowej były niewielkie. Poszczególnym wypiekom przyznano odpowiednio 75,73 i 70 punktów. Każdy z uczestników świątecznego spotkania został również obdarowany muffinką, którą - jak podkreśliła Agnieszka Borkiewicz - można włożyć do sobotniej święconki.       

Burmistrz wspomniał o tym, że w najbliższym czasie planowany jest remont sali widowiskowej JOK. Zachęcał seniorów również do korzystania z programów zdrowotnych, które są finansowane ze środków norweskich. Z kolei Igor Armon, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie (dawny MGOPS) przedstawił ideę uruchomienia w naszym mieście lodówki społecznej, w której można będzie pozostawiać nadwyżki żywności dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.    

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama