reklama

Jarocinianka w telewizji. Urszula Pawlak zaprezentowała największą koronkę na świecie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jarocinianka w telewizji. Urszula Pawlak zaprezentowała największą koronkę na świecie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaUrszula Pawlak z Jarocina była gościem niedzielnego programu "Pytanie na śniadanie". Na antenie mówiła o swoim zamiłowaniu od haftu krzyżykowego i do koronki robionej szydełkiem, które doprowadziło ją do ustanowienia dwóch rekordów - Polski i świata.
reklama

Urszula Pawlak wystąpiła w programie "Pytanie na śniadanie" w niedzielny poranek (7 stycznia). Z hafciarką, która jest autorką największej na świecie koronki szydełkowej oraz ustanowiła rekord Polski na największą kolekcję wyhaftowanych obrazów, rozmawiali w studio Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski. 

Jarocinka bohaterka programu "Pytanie na śniadanie" 

Jarocinianka rękodziełem zajmuje się od wczesnego dzieciństwa. Jest samoukiem. Od swojej mamy nauczyła się robić na drutach. Przy hafcie i szydełkowaniu relaksuje się, odpoczywa. 

- Tego się nie da opowiedzieć. Kto tego nie robi, nie zrozumie - tłumaczyła Urszula Pawlak.  

reklama

Urszula Pawlak po raz pierwszy swoje prace pokazała szerszej publiczności w roku 2016 na wystawie koronki szydełkowej w jarocińskim muzeum. Wśród eksponatów było prezentowane dzieło wymiarach 4,40m na 4,40 m, które zapewniło autorce rekord świata w kategorii „Największa koronka szydełkowa wykonana indywidualnie”. Powstawała ona przez rok po kilka godzin dziennie.  

Dwa lata później, na wystawie zatytułowanej „Malowane igłą i nitką”w ramach cyklu "Człowiek z pasją" pani Urszula zaprezentowała kilkadziesiąt najciekawszych swoich prac wykonanych haftem krzyżykowym. Wśród jej dzieł były m.in. reprodukcje obrazów wielkich malarzy m.in. "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki, pejzaże, kwiaty oraz ulubione portrety. Kanwa, na której powstają obrazy, nadrukowywana jest na podstawie zdjęcia przez Pracownię Hafciarską  "Gobelinek". Ciekawostką jest to, że wzory nie są nanoszone na materiał komputerowo, ale przez artystę plastyka. 

reklama

Urszula Pawlak wystąpiła w programie TVP jako podwójna rekordzistka

W zeszłym roku Urszula Pawlak, która w Jarocinie mieszka od ponad 40 lat, podjęła próbę pobicia rekordu Polski w posiadaniu największej kolekcji wyhaftowanych obrazów należącej do jednej osoby. Pasjonatka haftu zgłosiła wtedy 54 dzieła, przewyższając tym samym wymaganie rekordowe, które wynosiło wówczas 50 sztuk. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie rekordu, zgodnie z wytycznymi musiała powołać dwóch świadków, którzy nie byli związani z nią osobiście.

Wybranymi osobami byli Igor Armon, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie oraz Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Ustanowienie rekordu zostało potwierdzone specjalnym certyfikatem uzyskanym w lipcu.  

reklama

Przez kolejne pół roku jej kolekcja krzyżykowych dzieł powiększyła się do 90. 

- W sumie faktycznie wyszyłam około 250. Dużo obrazów porozdawałam na upominki przy różnych okazjach, na imieniny, urodziny - podkreśliła Urszula Pawlak.   

Jarocinianka wyjaśniła, że stara się dzielić swoimi umiejętnościami. Uczy m.in. swoje koleżanki. Próbowała zaszczepić swoje zamiłowania wnuczce. Okazało się, że ma ona ma również talenty artystyczne jednak woli rysunki. 
 

Jarocinanka uczyła pogodynkę szydełkowania w TV 

Podczas wizyty w studio poproszono o nauczenie Agnieszki Dziekan, która mówi w programie o pogodzie, podstaw szydełkowania. Okazało się, że nie jest to łatwe. 
 
W kolekcji obrazów wyhaftowanych przez panią Urszulę są członkowie rodziny, przyjaciele. Jarocinianka wyhaftowała również portrety burmistrza Adama Pawlickiego oraz wiceburmistrza Bartosza Walczaka. Do studia TVP zawiozła m.in. obraz - logo programu "Pytanie na śniadanie", które podarowała prowadzącym. 
 
To nie pierwsza mieszkanka naszego terenu, którą można było oglądać w telewizji. Zdarzało się już wcześniej, że jarociniacy brali udział w różnego rodzaju teleturniejach czy talent show. Jeden z odcinków "Szansy na sukces" wygrała Karolina Styszyńska, a do półfinału "The Voice Senior" doszedł Andrzej Musiałek z Jarocina, na co dzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie. 
 
Na początku zeszłego roku jednym z uczestników w programie "Sanatorium miłości" był Adam Malinowski z Goliny. Od niedawna jarociniakiem jest również Adam Kowalewski, uczestnik paradokumentu "Chłopaki do wzięcia", emitowanego w Polsacie. 
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama