Muzeum Adama Mickiewicza przygotowało dwa ciekawe spotkania. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.
Wykład i spotkanie autorskie w Śmiełowie
W najbliższą sobotę 30 września o godzina 16.00 rozpocznie się spotkanie z prof. Aliną Mądry, wybitną muzykolożką i badaczką wielkopolskich tradycji muzycznych. Usłyszymy tam o muzyce rozbrzmiewającej w XVIII-wieku w dworach i kościołach. A więc i o tej, która wykonywana była w pałacu Gorzeńskich w Śmiełowie. Wykład z cyklu "Małe, wielkie historie w Śmiełowie" - W kościelnej nawie i dworskiej izbie. Wielkopolska muzyka XVIII wieku.W następną sobotę 7 października w Muzeum odbędzie się spotkanie autorskie z dr Pauliną Subocz-Białek i dr Ireneuszem Staroniem, którzy opowiedzą i przedstawią książkę "O Nadberezyńcach" Floriana Czarnyszewicza.
Nadberezyńcy Czarnyszewicza to prawdziwy „biały kruk” nie tylko literatury kresowej, lecz także wielkich, epickich powieści XX wieku. To zapis poświadczony biografią tysięcy krajan, tytułowych Nadberezyńców, mówiących często z pół-białoruska i przenikniętych mocno ideą jagiellońskiej Rzeczypospolitej. Bo „poza mapą” kanonu historii, daleko za Berezyną jaśniała kultura, której bez autora nigdy byśmy nie poznali. Określenie „poza mapą” w sposób szczególny zaważyło przecież na losach Floriana Czarnyszewicza – uchodźcy zza granicy ryskiej, który w nowej Polsce znalazł się „poza mapą” oczekiwań społecznych, następnie zaś w Argentynie wiódł pełne trudów życie. Jego epos wydany po raz pierwszy w 1942 roku w Buenos Aires był z kolei „poza mapą” ówczesnej literatury, skupionej przecież na II wojnie światowej. Symboliczny powrót Czarnyszewicza z emigracji okazał się możliwy dopiero po upadku komunistycznego reżimu, choć kraj, o powrocie do którego marzył zginął już bezpowrotnie - fragment książki Poza mapą. O „Nadberezyńcach” Floriana Czarnyszewicza.
Wybieracie się?
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.