reklama

Wygrały ciasto z cukinii, dżemy i dziczyzna. Mickiewiczowskie smaki w Śmiełowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW sobotę w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie po raz pierwszy odbyła się impreza „Eko-Śmiełów”. Najlepsze dania zostały nagrodzone.
reklama

Na dziedzińcu Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie stanęły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Żerków oraz producentów rękodzieła i produktów ekologicznych. Można tam było znaleźć również Snutki Golińskie oraz skorzystać z atrakcji i konkursów przygotowanych przez edukatorów z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

KGW gotowały jak za czasów Mickiewicza

W konkursie kulinarnym „Mickiewiczowskie smaki” konkurowały KGW. O zwycięstwie w jednej z trzech kategorii decydowały walory smakowe przygotowanych potraw, estetyka ich podania, związek z tematyką kategorii oraz wygląd stoiska. Wszystkie startujące w konkursie koła wykazały się bardzo dużą inwencją zarówno jeżeli chodzi o potrawy, jak i aranżację swoich stoisk. 

reklama

Wyniki konkursu ukształtowały się następująco:

Wyrób cukierniczy

  1. KGW Stęgowsz za ciasto z cukinii
  2. KGW Raszewy za migdałowe blemas
  3. KGW Komorze Przybysławskie za piernik tradycyjny i babkę gotowaną
Wyroby i przetwory tradycyjne:

  1. KGW Miniszew za naturalne dżemy i nalewkę miętowo-truskawkową
  2. KGW Brzóstków za chleb pieczony jak dawniej i dżemy tradycyjne
  3. KGW Żółków za szynkę z jelenia
Potrawa inspirowana epoką romantyzmu i tradycją mickiewiczowską:

  1. KGW Antonin za dziczyznę duszoną z kluskami w zalewie i czarną polewkę
  2. KGW Chrzan za szynkę z jelenia pieczoną na patelni w sosie grzybowym z kaszą pęczak i buraczkami
  3. KGW Raszewy za bigos staropolski na winie i chłodnik litewski
Wszystkie zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe. Ich fundatorami byli Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Fundacja Bonum Adipisci - Dążyć do dobra, Gmina Żerków, Neorol, Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni oddział w Żerkowie. 

reklama

W pałacu odbył się wykład poświęcony Żerkowsko - Czeszewskiemu Parkowi Krajobrazowemu, który przybliżył wartości przyrodnicze, krajobrazowe, ale i historię parku, na terenie którego leży Muzeum. Na zakończenie pierwszej edycji „Eko-Śmiełowa” występ dał zespół folklorystyczny Chrzanianki z Chrzana.

Imprezę można zaliczyć do udanych, i jak zapowiada Muzeum, kolejna edycja „Eko-Śmiełowa” odbędzie się już za rok, w niedzielę 3 września.

ZOBACZ TEŻ

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama