reklama

Październik pełen wrażeń w Muzeum w Śmiełowie

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW październiku w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń. Wstęp na nie jest bezpłatny.
reklama

Październik w Śmiełowie

7 października o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie autorskie z dr Pauliną Subocz-Białek i dr Ireneuszem Staroniem, którzy zaprezentują wyjątkową książkę – O Nadberezyńcach, która nazywana jest Panem Tadeuszem XX wieku. 

Nadberezyńcy Czarnyszewicza to prawdziwy „biały kruk” nie tylko literatury kresowej, lecz także wielkich, epickich powieści XX wieku. To zapis poświadczony biografią tysięcy krajan, tytułowych Nadberezyńców, mówiących często z pół-białoruska i przenikniętych mocno ideą jagiellońskiej Rzeczypospolitej. Bo „poza mapą” kanonu historii, daleko za Berezyną jaśniała kultura, której bez autora nigdy byśmy nie poznali. Określenie „poza mapą” w sposób szczególny zaważyło przecież na losach Floriana Czarnyszewicza – uchodźcy zza granicy ryskiej, który w nowej Polsce znalazł się „poza mapą” oczekiwań społecznych, następnie zaś w Argentynie wiódł pełne trudów życie. Jego epos wydany po raz pierwszy w 1942 roku w Buenos Aires był z kolei „poza mapą” ówczesnej literatury, skupionej przecież na II wojnie światowej. Symboliczny powrót Czarnyszewicza z emigracji okazał się możliwy dopiero po upadku komunistycznego reżimu, choć kraj, o powrocie do którego marzył zginął już bezpowrotnie. 

reklama

Paulina Subocz-Białek (1991), Ireneusz Staroń (1991) – doktorzy nauk humanistycznych, literaturoznawcy, krytycy i historycy literatury. Autorzy książek: Nadkolory i nadaromaty. Schulz, Mueller, Blecher, Nostalgiczna pieśń powrotu. O twórczości Floriana Czarnyszewicza (2020), Poza mapą. O „Nadberezyńcach” Floriana Czarnyszewicza (2020, 2021). Za tę ostatnią nominowani do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2021). Od 2015 jurorzy Nagrody Literackiej Czterech Kolumn, w ostatnich latach również innych ogólnopolskich konkursów literackich, takich jak Nowy Dokument Tekstowy oraz Snuj Story.

Paulina Subocz-Białek jest także poetką, autorką tomiku wierszy Ostatni lot Filomeli (2022) oraz laureatką stypendium twórczego MKiDN w dziedzinie literatury (2023). Ireneusz Staroń jest autorem monografii Fuga i rap. O poezji Krzysztofa Koehlera z lat 1986–1998 (2023). W 2023 ukaże się jego debiutancka powieść Wzgórze Bzów. Od 2021 jest sekretarzem redakcji, a od 2023 zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Nowy Napis”. 

reklama

22 października o godzinie 14.00 w Śmiełowie będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Wówczas bowiem nastąpi przekazanie Muzeum dwóch ocalonych z pożogi II wojny światowej albumów fotograficznych zawierających zdjęcia rodziny Donimirskich i Chełkowskich. Kompletnie opisane zdjęcia znajdują się w oryginalnych albumach z brązowymi, secesyjnymi okuciami. W trackie uroczystości obecni ich właściciele przybliżą historię uratowania albumów oraz motywacje przemawiające za ich przekazaniem do Śmiełowa. Będzie to zarazem pierwsza okazja do ich obejrzenia. Przypomnijmy, że pałac w Śmiełowie został doszczętnie ograbiony w czasie wojny.

reklama

- Każda, najmniejsza nawet pamiątka związana z dziejami pałacu i Śmiełowa, jest dla nas na wagę złota – mówi dr Emilian Prałat, kierownik Muzeum. 

 

29 października o godzinie 16:00 rozpocznie się koncert „Znad Sekwany nad brzegi Lutyni” w wykonaniu Katarzyny Zawady i Trio Beethovenowskiego z Zamościa. W trakcie koncertu zabrzmią najsłynniejsze przeboje muzyki francuskiej, m.in. z repertuaru Edith Piaf, Mireille Mathieu, Dalidy, Joe Dassina, Jacques’a Brela. W Muzeum wystąpią: Katarzyna Zawada (sopran), Piotr Stopa (fortepian), Emi Ueno-Stopa (skrzypce), Krzysztof Stopa (gitara) i Michał Stopa (wiolonczela).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama