reklama
reklama

Narodowe Czytanie w Nowym Mieście. W tym roku "Nad Niemnem"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Biblioteka Nowe Miasto

Narodowe Czytanie w Nowym Mieście. W tym roku "Nad Niemnem" - Zdjęcie główne

Narodowe Czytanie 2022 | foto Biblioteka Nowe Miasto

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Mieście odbędzie się akcja Narodowego Czytania. W tym roku czytane będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
reklama

Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowym mieście zapraszają 8 września na godzinę 10.00 do sali widowiskowej GOK-u. Tam odczytane zostaną fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego, dlatego lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest właśnie ten XIX wieczny utwór, w którym przewijają się motywy powstańcze.

Przez cały wrzesień można podbić w bibliotece swój tomik "Nad Niemnem" pamiątkową pieczęcią.

Narodowe Czytanie

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, a ponadto czytano "Antologię Niepodległości" – specjalnie przygotowany na tę okazję zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. 

Z kolei lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, rok później "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama