Reklama

Uczniowie w Nowym Mieście wysłuchali najsłynniejszych ballad

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Biblioteka w Nowym Mieście

Uczniowie w Nowym Mieście wysłuchali najsłynniejszych ballad - Zdjęcie główne

Narodowe Czytanie 2022 | foto Biblioteka w Nowym Mieście

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kolejna edycja Narodowego Czytania za nami. W Nowym Mieście uczniowie mieli okazję wysłuchać "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza w wyjątkowym wydaniu.

Reklama

Uczniowie Zespółu Szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Nowym Mieście nad Wartą wysłuchali wybranych ballad Adama Mickiewicza. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury harcerze, strażacy i lokalni społecznicy wcielili się w role bohaterów "Ballad i romansów".
 

Narodowe Czytanie w Nowym Mieście

W Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionego z okazji 200. rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, odczytano fragmenty właśnie tych utworów. Ze sceny wybrzmiały słowa utworów: "Romantyczność", "Świtezianka", "Lilije" oraz "Pani Twardowska". Na widowni zasiedli nauczyciele oraz uczniowie Zespół Szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Nowym Mieście nad Wartą.

Narratorką, która poprowadziła zebranych przez utwory wieszcza była Maria Tomczak - emerytowana bibliotekarka, aktywnie uczestnicząca w życiu kulturalnym gminy. W rolę Adama Mickiewicza oraz Pustelnika wcielił się Kazimierz Kordylasiński - prezes chóru "Domino Cantemus", społecznik. Wojciech Świerkowski - strażak, od lat związany z nowomiejskim Ośrodkiem Kultury - odegrał rolę Pana Twardowskiego oraz Widma Pana. Monika Buchwald - dyrektorka biblioteki wcieliła się w postać Pani z ballady "Lilije". Wiktoria Stróżyk - bibliotekarka i instruktorka ZHP odczytała rolę Diabła oraz Hanki. Kornelia Mikołajczak - harcerka z Nowomiejskich harcerzów, uczennica ZS wcieliła się w postać dziewczyny oraz Świtezianki, rolę Strzelca odczytał Jakub Wojtera - strażak OSP Nowe Miasto nad Wartą oraz uczeń ZS.
 
Przez cały wrzesień w swoim wydaniu "Ballad" lub innych utworów okresu romantyzmu, można przybić pamiątkową pieczęć tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy