Uczniowie Zespółu Szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Nowym Mieście nad Wartą wysłuchali wybranych ballad Adama Mickiewicza. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury harcerze, strażacy i lokalni społecznicy wcielili się w role bohaterów "Ballad i romansów".
Narodowe Czytanie w Nowym Mieście
W Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionego z okazji 200. rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, odczytano fragmenty właśnie tych utworów. Ze sceny wybrzmiały słowa utworów: "Romantyczność", "Świtezianka", "Lilije" oraz "Pani Twardowska". Na widowni zasiedli nauczyciele oraz uczniowie Zespół Szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Nowym Mieście nad Wartą.
Narratorką, która poprowadziła zebranych przez utwory wieszcza była Maria Tomczak - emerytowana bibliotekarka, aktywnie uczestnicząca w życiu kulturalnym gminy. W rolę Adama Mickiewicza oraz Pustelnika wcielił się Kazimierz Kordylasiński - prezes chóru "Domino Cantemus", społecznik. Wojciech Świerkowski - strażak, od lat związany z nowomiejskim Ośrodkiem Kultury - odegrał rolę Pana Twardowskiego oraz Widma Pana. Monika Buchwald - dyrektorka biblioteki wcieliła się w postać Pani z ballady "Lilije". Wiktoria Stróżyk - bibliotekarka i instruktorka ZHP odczytała rolę Diabła oraz Hanki. Kornelia Mikołajczak - harcerka z Nowomiejskich harcerzów, uczennica ZS wcieliła się w postać dziewczyny oraz Świtezianki, rolę Strzelca odczytał Jakub Wojtera - strażak OSP Nowe Miasto nad Wartą oraz uczeń ZS.
Przez cały wrzesień w swoim wydaniu "Ballad" lub innych utworów okresu romantyzmu, można przybić pamiątkową pieczęć tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.