Spacer rozpocznie się o godz. 15.00 przy kapliczce Joanny, która znajduje się przy wejściu do parku od strony ulic Maratońskiej (między boiskami). Antek i Olek zaprowadzą wszystkich uczestników do części parku pełniącej rolę ostoi dla ptaków. Grupa przejdzie też do kilku miejsc nazywanych stołówkami dla latających mieszkańców parku Radolińskich. Będzie można dowiedzieć się m.in. o rodzajach budek lęgowych i gatunkach, które z nich korzystają. Nad stawem zostanie wyjaśnione, w jaki sposób, kiedy i czym należy karmić kaczki, aby im nie szkodzić.
Park Radolińskich ponad 100 lat temu należał do księcia Hugo von Radolina, na początku XX wieku ambasadora Cesarstwa Niemieckiego w Paryżu. To tam 19 marca 1902 roku podpisano pierwszy międzynarodowy dokument o ochronie ptaków - konwencję o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. W imieniu Jego Królewskiej Mości Cesarza Niemiec podpis złożył właśnie jarocinianin książę Hugo von Radolin.
Podobne wydarzenie było ostatni raz organizowane jeszcze przed pandemią, w 2018 roku oraz w 2019 roku.
Nie tylko spacer ornitologiczny. Będzie też renowacja kapliczki, tablica edukacyjna i drugi w Jarocinie kaczkomat
Spacer ornitologiczny stowarzyszenie "Kochamy Jarocin" organizuje w ramach projektu finansowanego z #wzmocnijswojeotoczenie - ogólnopolskiego programu grantowego, którego celem jest wsparcie oddolnych inicjatyw związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego, bezpieczeństwem, edukacją i ochroną środowiska. Więcej informacji o programie na stronie: www.wzmocnijotoczenie.pl. Organizatorem programu są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. W ramach tego samego przedsięwzięcia zostanie sfinansowana renowacja kapliczki Joanny w parku Radolińskich. Przy stawie postawiony zostanie kaczkomat z karmą, która nie szkodzi ptakom. Nad pniem ściętego dębu zainstalujemy tablicę edukacyjną pozwalającą poznawać strukturę drzewa, ale i historię Jarocina. Dąb został posadzony zapewne około 1850-1870 roku, czyli w okresie zakładania parku i budowy pałacu. Na przekroju poziomym pnia zaznaczone mają zostać także inne ważne daty z historii miasta. Stowarzyszenie zaprasza do zgłaszania propozycji.
- Nasz projekt jest działaniem rewitalizującym Park Radolińskich, w którym zakończył się etap prac przy drzewostanie, budowy nawierzchni alejek i montażu małej architektury. Zależy nam na tym, aby park był przestrzenią do prowadzenia edukacji przyrodniczej, a sprzyja temu bardzo różnorodny i wartościowy drzewostan. Potrzebna jest też edukacja w zakresie dokarmiania ptaków, abyśmy im nie szkodzili, karmiąc na przykład pieczywem. Stąd pomysł na montaż drugiego w Jarocinie kaczkomatu. Pierwszy nasze stowarzyszenie zainstalowało w ubiegłym roku w Lasku Szubianki. Edukacyjna tablica, która przykryje pień ściętego drzewa do coś, co zobaczyłem kilka lat temu w ogrodzie botanicznym w Walencji i przez lata chciałem, aby coś podobnego pojawiło się także w naszym parku - podkreśla Robert Kaźmierczak ze Stowarzyszenia "Kochamy Jarocin".
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.