Reklama

Koncert "Amadeusa" w Śmiełowie oraz spotkanie z autorem sztuki o Mickiewiczu i Chełkowskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

Koncert "Amadeusa" w Śmiełowie oraz spotkanie z autorem sztuki o Mickiewiczu i Chełkowskiej - Zdjęcie główne

Koncert "Amadeusa" w Śmiełowie oraz spotkanie z autorem sztuki o Mickiewiczu i Chełkowskiej | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Plenerowy "Koncert muzyki romantycznej” Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal odbędzie się w sobotę 11 czerwca w Śmiełowie. Można też będzie się spotkać z autorem sztuki poświęconej Adamowi Mickiewiczowi oraz Marii Chełkowskiej, właścicielce majątku.

Reklama

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji m. in. w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie przygotowało bogaty całoroczny program, na który składają się koncerty, spektakle teatralne, wystawy, wykłady. 

W sierpniu 1831 roku w Śmiełowie przebywał Adam Mickiewicz. Prawie 70 lat później w pałacu zamieszkała Maria. To ona rozpoczęła kult Mickiewicza w tym miejscu i być może dzięki niej powstało muzeum w Śmiełowie.

Powstaje sztuka o pobycie Mickiewicza w Wielkopolsce

Teraz o Mickiewiczu w Śmiełowie i Marii Chełkowskiej powstaje sztuka teatralna. Wspólny projekt realizują Muzeum Narodowe w Poznaniu (którego oddziałem jest śmiełowskie muzeum) i Instytut Książki w Krakowie.

- Śmiełów to miejsce nam, mieszkańcom powiatu jarocińskiego i Wielkopolski dobrze znane. W innych regionach Polski nie jest już tak popularne, albo tylko nieliczni o nim słyszeli. Pobyt Mickiewicza w Śmiełowie to historia, która może być opowiedziana w bardzo interesujący sposób, bo zawiera mnóstwo ciekawy wątków i zdarzeń - mówi Robert Kaźmierczak, zastępca dyrektora Instytutu Książki w Krakowie.

Instytut zlecił dramaturgowi Tomaszowi Manowi napisanie sztuki teatralnej opowiadające o pobycie Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, jedynym regionie w obecnych granicach Polski, w którym przebywał Mickiewicz. 

- Mickiewicz przebywał tutaj jako 33-letni mężczyzna, targany wątpliwościami, być może cierpiący z powodu niemocy twórczej, a może jednak był to szczęśliwy okres w jego życiu, wszak szczęśliwie się tutaj zakochał. Maria Chełkowska… Próbujemy dowiedzieć się, jaką była matką, żoną, babcią. Spotykamy się z jej wnukami, szukamy informacji w materiałach źródłowych, pamiętnikach, korespondencji. Wyłania się nam wizerunek  kobiety przez całe życie zaangażowanej w walkę o polskość, o polską kulturę, polski język. Chyba całe jej życie było walką o to samo - na rodzinnej Warmii, tu w Śmiełowie, podczas wypędzenia w czasie II wojny światowej w Generalnym Gubernatorstwa i w okresie PRL-u. Zapraszam 11 czerwca na spotkanie. Będę wdzięczny również za Państwa opinie - deklaruje dramaturg Tomasz Man.     

Spotkanie z jej autorem Tomaszem Manem odbędzie się w pałacu w Śmiełowie w sobotę 11 czerwca o godz. 16.00.  

Drugą bohaterką sztuki ma być Maria Chełkowska - właścicielka pałacu w Śmiełowie, która rozpoczęła kultywowanie pamięci o pobycie Mickiewicza. 

- Być może dziś w Śmiełowie nie byłoby Muzeum Adama Mickiewicza, gdyby nie Maria Chełkowska z Donimirskich, niezwykła kobieta, która poślubiła Józefa Chełkowskiego, zamieszkała w śmiełowskim pałacu, urodziła czternaścioro dzieci, wiejskie dzieci uczyła języka polskiego, a w grudniu 1918 roku przywiozła do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego  i tak zaczęło się powstanie. To ona rozpoczęła kult Mickiewicza w Śmiełowie. Kiedy po II wojnie światowej władze komunistyczne odebrały majątek, ona aż do śmieci w 1960 roku zabiegała, aby tutaj powstało muzeum i przetrwała pamięć o pobycie Mickiewicza - podkreśla Robert Kaźmierczak - zastępca dyrektora Instytutu Książki w Krakowie

 

Koncert "Amadeusa" na finał 

Również w sobotę 11 czerwca w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie zaplanowano plenerowy koncert muzyki romantycznej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal. w trakcie można będzie usłyszeć dzieła najważniejszych twórców romantycznych, które do dziś tworzą kanon muzyki europejskiej i światowej. Na zakończenie koncertu zaplanowano „Wielki Polonez” Wojciecha Kilara z udziałem publiczności. Koncert organizują Muzeum Narodowe w Poznaniu - Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i Instytut Książki.   

Już wcześniej orkiestra koncertowała w Jarocinie. Koncerty odbyły się m.in. w kinie "Echo", ruinach kościoła Świętego Ducha i w kościele parafialnym św. Antoniego Padewskiego.  

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy