Reklama

Promocja książki jarociniaka Tomasza Cieślaka. Napisał o zbrodniach niemieckich w Wielkopolsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

Promocja książki jarociniaka Tomasza Cieślaka. Napisał o zbrodniach niemieckich w Wielkopolsce  - Zdjęcie główne

Promocja książki jarociniaka Tomasza Cieślaka w Muzeum Regionalnym | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tomasz Cieślak - jarociniak, politolog, historyk, regionalista, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, współtwórca portalu historiajarocin.pl - napisał książkę „Książ ’39. Niewinnie straceni”. Spotkanie autorskie odbędzie się w piątek 10 czerwca w Jarocinie.

Reklama

Książka, którą wydało Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim, składa się z pięciu rozdziałów.  Rozdział - „Narodziny zła” jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak w III Rzeszy narodził się mechanizm gloryfikujący przemoc, który doprowadził do zbrodni w setkach miejsc w Polsce. Drugi przybliża genezę operacji „Tannenberg” przeprowadzonej w 1939 r. w Polsce przez niemieckie grupy operacyjne Einsatzgruppen. Była to pierwsza zaplanowana na masową skalę operacja eksterminacyjna w okresie II wojny światowej. Jej celem było wyeliminowanie polskich warstw przywódczych. Do końca 1939 r. Niemcy na terenach okupowanych przez III Rzeszę zamordowali około 55 000 polskich obywateli, głównie powstańców wielkopolskich, nauczycieli, księży, urzędników, ziemian i chłopów. „Niemiecka zbrodnia w Książu tu tytuł trzeciego rozdziału, odnosi się do wydarzeń w tym wielkopolskim miasteczku. Ostatnie dwa rozdziały i epilog są próbą spojrzenia na egzekucję z perspektywy tych, którzy przeżyli.  

- Książka kryje w sobie wiele tajemnic, a przede wszystkim wiele z nich demaskuje. Opowiada historię wielkopolskiego miasteczka, także z perspektywy wydarzeń rozgrywających się w ówczesnej Europie. Przede wszystkim jest to jednak książka o ludziach, wybitnych Polakach, którzy oddali życie za Polskę. Jest też próbą odpowiedzi na pytanie jak rodziło się zło w okresie dominacji nazistowskich Niemiec. Przedstawiona w niej historia Książa, może posłużyć także do opowiedzenia tragicznych wydarzeń w innych miastach i miasteczkach Wielkopolski - podkreśla Tomasz Cieślak. 

Książkę Tomasza Cieślaka można będzie zakupić na spotkaniu

„Książ ‘39. Niewinnie straceni” to niecodzienna w swej formie publikacja, będąca częścią większego projektu, zawiera opis tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w październiku 1939 r. na ksiąskim Rynku. Niemieccy okupanci zamordowali wówczas siedemnastu przedstawicieli lokalnych elit. O książce i tamtej historii autor opowie w Jarocinie już w najbliższy piątek (10 czerwca). Spotkanie autorskie odbędzie się w Kamienicy Kultury o godz. 18.00. Początek o godz. 18.00. Na to wydarzenie zapraszają Muzeum Regionalne w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz wydawca publikacji - Centrum Kultury Książ Wlkp. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę „Książ ‘39. Niewinnie straceni” w cenie 60 zł.

Zapraszam na moje spotkanie autorskie w moim rodzinnym mieście. Miło mi będzie Was zobaczyć i porozmawiać o historii, wyjątkowym projekcie jakim było pisanie tej książki, przedstawicielach lokalnych elit z niedalekiego przecież nam Książa i nie tylko:) ostatnio niestety bywam rzadko w Jarocinie, dlatego tym bardziej zapraszam:) A sama książka jest połączeniem albumu z pięknymi fotografiami i powieścią historyczną. Opisałem historię małego, wielkopolskiego miasteczka na tle wielkiej historii Europy i to może tutaj na tyle. Resztę zdradzę na spotkaniu - napisał autor w mediach społecznościowych. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy