reklama

Muzeum w Śmiełowie ma nowego kierownika. W wywiadzie zdradza nam swoje plany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Muzeum w Śmiełowie ma nowego kierownika. W wywiadzie zdradza nam swoje plany - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMuzeum w Śmiełowie ma nowego kierownika. W wywiadzie zdradza nam swoje plany.
reklama

Dr Emilian Prałat został nowym kierownikiem Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Na stanowisku długoletnią szefową śmiełowskiej placówki - Ewę Kostołowską.

Kim jest nowy kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie?

Nowy szef placówki jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem sztuki, regionalistą i filologiem slawistą. Swoje działania badawcze koncentruje przede wszystkim na sztuce wielkopolskiej, zwłaszcza związanej z mecenatem artystycznym rodu Chłapowskich. W kręgu jego zainteresowań  jest również ikonografia.

Od stycznia 2014 r. jest członkiem Towarzystwa im. Melchiora Wańkowicza, Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego. Ponad to pełni funkcję społecznego opiekuna zabytków powiatu kościańskiego. Na co dzień współpracuje z Instytutem Filologii Słowiańskiej i Instytutem Historii Sztuki UAM. 

reklama

W wywiadzie nowy kierownik Muzeum w Śmiełowie zdradza nam swoje plany

Nowego szefa Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie powitali na Ziemi Jarocińskiej starosta Lidia Czechak oraz pozostali członkowie zarządu powiatu - Katarzyna Szymkowiak i Mariusz Stolecki.

W wywiadzie dla Gazety Jarocińskiej i portalu jarocinska.pl dr Emilian Prałat zdradza nam swoje plany - czytaj PONIŻEJ.

Dlaczego zdecydował się pan objąć kierownictwo muzeum w Śmiełowie?

Z jednej strony jest to związane z moim wykształceniem, bo jestem historykiem sztuki i literaturoznawcą, więc nie ukrywam, że tematyka i profil miejsca jak najbardziej mi odpowiada. Z drugiej strony to jest efekt rozmów i propozycji ze strony Muzeum Narodowego w Poznaniu (placówka w Śmiełowie jest oddziałem tego muzeum - przyp. red.), aby wziąć udział w konkursie na objęcie tej posady. Duże znaczenie miała też taka swego rodzaju nić porozumienia między dyrekcją poznańskiego muzeum a mną w temacie połączenia dwóch kompetencji, mianowicie literaturoznawczej i historyczno-artystycznej.

reklama

Jakie ma pan plany wobec muzeum w Śmiełowie, jakie zmiany zamierza pan wprowadzić i czego pana zdaniem ta placówka potrzebuje najbardziej?  

Czeka nas wiele pracy. To kwestia remontów związanych z dostosowaniem placówki do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Od ubiegłego roku właścicielem obiektu w Śmiełowie jest Muzeum Narodowe, dlatego dopiero teraz możemy bez jakichkolwiek przeszkód myśleć o tych planach remontowych. W związku z tym to będzie największe wyzwanie od momentu utworzenia muzeum w roku 1975. Potrzeb, planów i pomysłów związanych z tymi remontami jest oczywiście bardzo dużo. Ich realizacja zależy jednak od efektów starań o środki ministerialne, bo bez nich będzie zdecydowanie trudniej cokolwiek wykonać.

reklama

Co się będzie działo w najbliższym czasie?

Ten rok będzie przeznaczony na przygotowanie całej niezbędnej dokumentacji - z jednej strony tej projektowej i konserwatorskiej, a z drugiej związanej z audytem pod kątem osób z niepełnosprawnościami. Poza tymi działaniami administracyjnymi chcemy przywrócić aktywną działalność muzeum po okresie ograniczeń związanych z pandemią. To jest przyjmowanie jak największej liczby gości, w tym przede wszystkim grup szkolnych. Poza tym ten rok jest szczególny. Jest związany z okresem romantyzmu, a my mamy dodatkowe wyzwania, bo wchodzimy z dużym projektem, w ramach którego będzie wiele wydarzeń.

Ma pan doświadczenie w kierowaniu taki placówkami, jak muzeum w Śmiełowie?

Do tej pory zajmowałem się przede wszystkim projektami naukowymi. Natomiast w zakresie kierowania zespołem to moje pierwsze tego typu wyzwanie. A zespół jest całkiem spory, bo 20-osobowy. Od października ubiegłego roku miałem jednak możliwość współpracować z muzeum w Śmiełowie, dlatego była okazja, żeby nieco poznać ludzi i specyfikę tego miejsca. Myślę, że to będzie dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie.  

reklama

Będzie pan dojeżdżał do Śmiełowa, czy tu zamieszka?

Na razie jest tak pół na pół. Część tygodnia spędzam tylko w Śmiełowie, natomiast  w dni, kiedy mam zajęcia w Poznaniu, jestem tu i tu. Ale planuję związać swoją przyszłość z muzeum w Śmiełowie. W związku z czym, myślę, że za jakiś czas stanę się mieszkańcem tego regionu.
Rozmawiała Anna Konieczna

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama