Reklama

Spotkanie z absolwentką jarocińskiego ogólniaka i autorką książki "Dziewczyna z kamienicy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dagmara Leszkowicz-Zaluska - absolwentka jarocińskiego liceum pisze historyczną sagę. Właśnie ukazał się jej pierwszy tom

Reklama

Jarociniacy będą mieli okazję spotkać się z pisarką w czwartek 9 czerwca

Kim jest Dagmara Leszkowicz-Zaluska?

Dagmara Leszkowicz-Zaluska pochodzi z Kowalewa. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie. Jest dziennikarką i pisarką. Przez wiele lat pracowała jako korespondentka agencji Reuters, a od 2018 roku jest redaktor naczelną anglojęzycznych redakcji Polskiej Agencji Prasowej, w tym portalu The First News. Ma trzech synów i mieszka pod Warszawą.

Właśnie ukazał się pierwszy tom sagi zatytułowanej „Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei”.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska autorka „Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei” w Jarocinie 

To opowieść o zwykłych ludziach, którzy żyli w przededniu powstania wielkopolskiego, cierpieli, kochali i budowali podwaliny rodzącej się Drugiej Rzeczpospolitej. Powieść jest bardzo luźną historią babci autorki - Ireny Kołtuniewskiej.

Luty 1916 roku. Dwudziestoletnia Irena Kałuża wyjeżdża za chlebem z rodzinnego Pleschen do Westfalii. Zostawia córkę, trzyletnią Helenę, która jest owocem nieślubnego, zakazanego związku z pruskim oficerem. Dziewczynkę wychowuje babcia Adela, uboga prasowaczka bielizny, a tak właściwie to cała kamienica, którą zamieszkują osoby stanowiące przekrój ówczesnego społeczeństwa Wielkopolski: bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną. Na świecie trwa krwawa wojna, a w kamienicy przy Gnieźnieńskiej 10 toczy się normalne życie, w którym trudy życia, sprzeciw wobec germanizacji, dramaty rozstań i choroby przeplatają się z codziennymi drobnymi radościami, miłością, przyjaźnią, ludzką życzliwością i rodzącymi się ruchami patriotycznymi.

Pisarka Dagmara Leszkowicz-Zaluska w Jarocinie 

Spotkanie autorskie z Dagmarą Leszkowicz-Zaluską w Kamienicy Kultury w Jarocinie odbędzie się w czwartek 9 czerwca. Początek o godz. 18.00. Wydarzenie organizują Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin wspólnie ze Stowarzyszeniem Kochamy Jarocin i księgarnią przy ulicy Paderewskiego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy