Poeta Jerzy Łukasz Kaczmarek urodził się 13 grudnia 1964 roku w Jarocinie. Był doktorem habilitowanym nauk społecznych, tłumaczem, poetą, dramaturgiem, krytykiem literackim, badaczem życia społecznego na pograniczu polsko-niemieckim, a także autorem wielu publikacji naukowych oraz wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Socjologii UAM. Wykładał również w Wielkopolskiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Jarocinie, Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, zaś w roku 2019 został mianowany na stanowisko profesora Uniwersytu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Socjologii.
Zmarł 7 kwietnia 2021 w wieku 57 lat.
Wydał kilka tomów wierszy, w tym „Niewidzialny stygmat” (2019) i „Aż do pierwszego słowa” (2022) w serii Biblioteka „Toposu”, co zadecydowało o dołączeniu rockowo-punkowego wydawnictwa do czasopisma zajmującego się głównie publikowaniem poezji. Płyta ukazała się właśnie z najnowszym numerem dwumiesięcznika literackiego „Topos” wydawanego przez Instytut Książki w Krakowie.
"Jak doszło do nagrania krążka „Ten inny świat” w jego rockowo-punkowej odsłonie? Jerzy Ł. Kaczmarek urodził się w Jarocinie. Miał sześć lat, kiedy zaczęła się historia jarocińskich festiwali. Najpierw były to Wielkopolskie Rytmy Młodych, a od 1980 roku I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (…), jeszcze później Festiwal Muzyków Rockowych i inne, a wszystkie te nazwy w świadomości młodych ludzi sprowadzały się do hasła: Festiwal w Jarocinie. Wychowując się w Jarocinie, nie można było nie ulec urokowi tej imprezy. I tak było z Jerzym Ł. Kaczmarkiem. Chociaż poeta związał swoje późniejsze losy z Poznaniem, Jarocin doskonale o nim pamiętał. Upomniał się o swego krajana przez miejscową formację Persona Non Grata z wokalistą Dominikiem, bratem Jerzego Kaczmarka, przez muzyków w różnych latach występujących na tamtejszej estradzie czy przez Michała Wiraszkę (z zespołu Muchy), dyrektora artystycznego Jarocin Festiwal. Nie sposób nie wspomnieć o przyjaciołach Jerzego i miłośnikach Jarocina z Robertem Kaźmierczakiem na czele, dzięki którym to wydawnictwo szczęśliwie udało się zrealizować" - napisał Krzysztof Kuczkowski, redaktor naczelny „Toposu”.
Czasopismo z płytą można kupić [TUTAJ]. Dostępne jest również w Spichlerzu Polskiego Rocka w cenie 23 zł.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.