Gala konkursu „Żywe Powstanie 2023”, którego tematem jest Powstanie Wielkopolskie, już po raz piąty odbyła się w Fundacji Akademia Jana Lubrańskiego w Poznaniu.
Konkurs Instytutu Poznańskiego dla uczniów szkół podstawowych i średnich
Tegoroczna edycja konkursu, który organizuje Instytut Poznański, została przeprowadzona pod hasłem „105 lat radości z wolności” i była adresowana do uczniów szkół podstawowych i średnich.Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach:
- plastycznej indywidualnej - przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV,
- artystyczno-literacka indywidualna - przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) i szkół średnich,
- artystyczno-literacka grupowa - przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) i szkół średnich.
Tegoroczna edycja konkursu „Żywe Powstanie” była rekordowa pod każdym względem
Organizatorzy przyznają, że „tegoroczna edycja była rekordowa pod każdym względem”. Wpłynęły 392 prace z prawie 70 szkół, a udział w konkursie wzięło 433 uczniów.
„To przepiękne święto dzieci i młodzieży. Cieszy nas niezmiernie coraz większe zainteresowanie tym wydarzeniem i to, że z roku na rok poziom prac jest coraz wyższy” - można przeczytać na profilu Instytutu Poznańskiego w mediach społecznościowych.
Organizatorzy konkursu odnieśli się także do hasła tegorocznej edycji - „105 lat radości z wolności”:
„To hasło dobrze oddaje charakter naszego narodu - narodu, który potrafi się razem cieszyć i który umiłował sobie wolność, jako najwyższą wartość. Możemy pochodzić z różnych stron Polski, możemy być różni, ale łączy nas jeden cel, którym jest Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”.
Uczennica jarocińskiego liceum najlepsza w swojej kategorii
W konkursie uczestniczyli między innymi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Jarocinie.Ich występ w kategorii artystyczno literackiej indywidualnej zakończył się dużym sukcesem - zajęli trzy pierwsze miejsca w zmaganiach wokalnych:
- 1. Dobrosława Wielgosz - za wykonanie „Pieśń ukochanej Powstańca”,
- 2. Michał Krzyżaniak - za wykonanie utworu „Oddajcie”,
- 3. Maria Michalska, - za wykonanie utworu „Miłość w czasach Powstania”.
I trzy pierwsze miejsca w rywalizacji artystycznej:
- 1. Wojciech Szymoniak i Oliwia Górecka - tytuł pracy „Wielkopolska Victoria”,
- 2. Nikola Staszewska i Julia Andrzejewska - tytuł pracy „Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje pamięć o nas” - Jan Karski. Pamięć o Powstańcach Wielkopolskich z parafii Wilkowyja”,
- 3. Kamil Mikołajczak i Paweł Taraszkiewicz - tytuł pracy „Powstańcze wiadomości”.
„Dziękujemy Wam za zaufanie, wrażliwość i zaangażowanie. Gratulujemy nauczycielom i rodzicom! Dziękujemy za obecność wszystkim znamienitym gościom” - tak tegoroczną edycję konkursu „Żywe Powstanie 2023” podsumował zespół Instytutu Poznańskiego.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.