reklama
reklama

W najbliższy czwartek pogrzeb Jerzego Kaczmarka - socjologa, poety i tłumacza urodzonego w Jarocinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wydział Socjologii UAM w Poznaniu

W najbliższy czwartek pogrzeb Jerzego Kaczmarka - socjologa, poety i tłumacza urodzonego w Jarocinie  - Zdjęcie główne

Jerzy Kaczmarek był nie tylko naukowcem, ale i literatem | foto Wydział Socjologii UAM w Poznaniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Profesor Jerzy Łukasz Kaczmarek był doktorem habilitowanym nauk społecznych, tłumaczem, poetą, dramaturgiem, krytykiem literackim, badaczem życia społecznego na pograniczu polsko-niemieckim, a także autorem wielu publikacji naukowych oraz wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Socjologii UAM. Urodził się 13 grudnia 1964 w Jarocinie. Zmarł w środę 7 kwietnia w wieku 57 lat.
reklama

Przez wiele lat zajmował się działalnością performerską. Był teoretykiem i inicjatorem „Akcji Droga”, która w latach 1990-2007 odbywała się corocznie na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W latach 1990-1993 zorganizował cztery edycje Twórczych Nocy Działań - całonocnego spotkania twórców, reprezentujących różne dziedziny sztuki. Prowadził również Teatr „Teatr”, z którym zrealizował dwie sztuki swojego autorstwa: „Misterium dni ostatnich” i „Ziemię”. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku był redaktorem kwartalnika literacko-artystycznego „Już Jest Jutro”. Publikował w bardzo wielu czasopismach.  W jego przekładach ukazywały się zarówno teksty dawnych poetów niemieckich, jak i twórców współczesnych.

W latach 1996–1997 i 2002 był stypendysta DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst - Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) w Mannheim, Bielefeld i Erkner. W 2018 roku otrzymał „Złotą Książkę” Witka Wincentego Różańskiego za całokształt twórczości artystycznej. Pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa im. Floriana Znanieckiego. Działał też w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

„Pochodził z wielkopolskiego miasta Jarocina, znanego z różnych happeningów młodzieżowo-rozrywkowych, a także z Centrum Szkolenia Bibliotekarzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lecz sądzę, że obecnie już i z tego, że z Jarocina pochodził właśnie Jerzy Łukasz Kaczmarek. Poznań i Jarocin powinny być dumne właśnie z tego, że w tych miastach działał tak wielostronnie utalentowany i działający na wielu płaszczyznach naukowych i literackich” - czytamy we wspomnieniu zamieszczonym na stronie wielkopolskiego oddziału Związku Literatów Polskich. 


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 15 kwietnia o godzinie 11.00 na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu. Wcześniej, o godzinie 10.00, odprawiona zostanie msza święta pogrzebowa w kościele Świętej Trójcy na Dębcu.

Informacje o zmarłych z naszego terenu można znaleźć TUTAJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama