Reklama

Uczczą pamięć Jerzego Kaczmarka. Wieczór w Kamienicy Kultury

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura „Życie / Ile? / Chwilę” to aforystyczny wiersz Jerzego Łukasza Kaczmarka. Tak też zostało zatytułowane spotkanie z twórczością poety, które odbędzie się w przeddzień 57. rocznicy jego urodzin. Jerzy Łukasz Kaczmarek zmarł w kwietniu.

Jerzy Łukasz Kaczmarek urodził się w Jarocinie w 1964 roku. Szkołę podstawową ukończył w Cielczy w 1979 roku, po czym rozpoczął naukę w technikum chemicznym w Poznaniu. Stamtąd wracał do rodziców, którzy przeprowadzili się na jarocińskie osiedle Konstytucji 3 Maja. Ukończył socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studniach rozpoczął pracę naukową w Instytucie Socjologii UAM. Tam też się doktoryzował, a następnie habilitował.

Jako profesor UAM zajmował się m. in. życiem społecznym na pograniczu polsko-niemieckim. Pracę naukową łączył z działalnością artystyczną. Był uznanym tłumaczem literatury niemieckojęzycznej. Uczestniczył w międzynarodowym projekcie poetycko plastycznym „gedichtet/gezeichnet. dichter und künstler im dialog”. W latach 80. i 90. XX wieku współredagował poznańskie pismo artystyczne „Już Jest Jutro”. Był inicjatorem kilku edycji „Twórcza Noc Działań”, odbywających się w poznańskich klubach studenckich. Wiersze publikował m.in. w kilkunastu antologiach poetyckich oraz pismach „Topos”, „Borussia”, „Pracownia”, „Okolica Poetów”, „Krzywe Koło Literatury”, „Gazeta Malarzy i Poetów”. W 2015 roku ukazał się zbiór wierszy „Przepowiednie. Z kręgu nocy i dnia”, a w 2019 roku „Niewidzialny stygmat”. Za twórczość literacką został nagrodzony w konkursie im. Witka Różańskiego. Zmarł 7 kwietnia w Poznaniu.


Spotkanie z poezją Jerzego Łukasza Kaczmarka, które odbędzie się w niedzielę 12 grudnia w Kaminicy Kultury, to realizacja pomysłu jego brata Dominika. W spotkaniu organizowanym we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin wezmą udział przyjaciele Jerzego Łukasza Kaczmarka, z którymi pracował na uczelni, ale przede wszystkim z którymi prowadził działalność artystyczną: poeci, plastycy, animatorzy kultury. To oni przeczytają jego wiersze i podzielą się wspomnieniami. Także brat Dominik ze swoim zespołem wykona kilka piosenek z tekstami Jerzego ze specjalnie stworzoną na ten wieczór muzyką.

 

- W ten sposób chciałby przybliżyć mieszkańcom Jarocina nieznaną twórczość Jurka, który dość szybko, bo zaraz po szkole podstawowej zaczął naukę w Poznaniu i jego kontakty z Jarocinem były ograniczone. Zawsze jednak tutaj wracał - do rodziców, corocznie na festiwal zabierając swoich przyjaciół ze studiów i później już z pracy na uniwersytecie. Był wielkim pasjonatem muzyki, zwłaszcza zespołu Variete, może dlatego, że teksty ich piosenek to przecież też poezja - opowiada Dominik Kaczmarek.

 

Organizatorzy liczą na to, że na spotkaniu pojawią się także osoby, które chodziły z Jerzym Łukaszem Kaczmarkiem do szkoły w Cielczy. Wstęp wolny. Początek o godz. 17.00. Bezpłatne wejsciówki do odbioru w Kamienicy Kultury i w Jarocińskim Ośrodku Kultury.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy