Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym, opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.
OSP w Czeszewie sadziło las
W słoneczną niedzielę, 16 marca, druhny oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeszewie wspólnie z rodzinami postanowili zasadzić drzewa na powierzchni 2 hektarów, wspierając działania leśniczego Krzysztofa Filipiaka. Przedsięwzięcie miało miejsce w malowniczym leśnictwie Sarnice, które słynie ze swojej bogatej flory i fauny. Posadzono zarówno sosny, które stanowią charakterystyczny element polskich lasów, jak i dęby, symbol trwałości i siły natury.
- Dzięki takim akcjom nie tylko dbamy o nasze środowisko, ale także uczymy młodsze pokolenia szacunku do natury i odpowiedzialności za naszą planetę - powiedział Krzysztof Filipiak, który z radością obserwował zaangażowanie uczestników. W ciągu kilku godzin, pod czujnym okiem leśniczego, udało się posadzić setki drzew.
Dęby uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie
W leśnictwie Cielcza dzięki wysiłkom około 50 osób - nauczycieli oraz uczniów dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie - urośnie 250 sztuk dębu szypułkowego.
Druhowie z OSP Orzechowo w akcji
Z kolei, 23 marca 2025 r. druhowie z OSP Orzechowo uczestniczyli w sadzeniu lasu w leśnictwie Spławik. Posadzono dąb szypułkowy na powierzchni 1,15 ha. Wysadzono ponad 5 tysięcy sadzonek. Atmosfera była bardzo sympatyczna. Na zakończenie spotkania, uczestnicy wspólnie biesiadowali przy ognisku, gdzie czekał kocioł z bigosem, kiełbaski, ciastka oraz ciepła herbata i kawa.Akcje sadzenia lasu pokazują, jak ważne są wspólne inicjatywy, które łączą ludzi w dążeniu do wspólnego celu. Dzięki nim oraz pracy samych leśników w Nadleśnictwie Jarocin planuje się w 2025 roku posadzić około 600 tysięcy nowych drzew.
Czym są zalesienia, a czym - odnowienia lasu?
Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej. W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne.Źródło: Lasy Państwowe